Policie zasahuje u zámku v Lánech, zadržela tři lidi. Zajímá se o veřejné zakázky

Domácí Domácí
Aktualizováno 21. 6. 2017 18:04
V lesní správě Lánské obory a na dalších místech Středočeského kraje zasahují od rána policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu. "Ano, mohu potvrdit, že na místě probíhá realizace NCOZ," řekla mluvčí útvaru Iva Knolová. Podle Vrchního státního zastupitelství v Praze byli zadrženi tři lidé, kteří jsou podezřelí ze spáchání trestného činu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Trestný čin měl být spáchaný v souvislosti s veřejnými zakázkami lánské lesní správy, která je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky.
Zámek Lány.
Zámek Lány. | Foto: Černý Jan

Lány - Národní centrála proti organizovanému zločinu a kriminální policie zadržely ve středu ráno tři lidi v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek Lesní správy Lány, příspěvkové organizace prezidentské kanceláře. "Ano, mohu potvrdit, že probíhá realizace NCOZ," řekla mluvčí útvaru Iva Knolová. 

Sídlo lesní správy se nachází v Lánské oboře, která je součástí areálu prezidentského letního sídla.

Podle Jiřího Pražáka z Vrchního státního zastupitelství v Praze jsou tři zadržení podezřelí ze "spáchání trestného činu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky (…) a dalších trestných činů, spáchaných v souvislosti s veřejnými zakázkami zadavatele Lesní správa Lány, příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky".

Pražák dodal, že policie provádí "domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor a pozemků na řadě míst ve Středočeském kraji i jinde".

Zadržení tří lidí potvrdila i vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. "O zadržených se bude dále rozhodovat v rámci následujících 48 hodin," řekla redakci Bradáčová bez dalšího komentáře.

Podle ČTK je mezi zadrženými ředitel lesní správy Miloš Balák. Kolem 06:00 na něj dnes čekali poblíž budovy správy policisté v civilu.

Ještě po šesté hodině odpoledne byli v budově Lesní správy Lány policisté. Zhruba v 17:30 na místo dorazilo v neoznačených vozech šest dalších lidí v civilu, zřejmě policistů, kteří jsou nyní uvnitř budovy. Předtím byl zhruba od 13:00 klid a v okolí sídla se nikdo z vyšetřovatelů nepohyboval.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček podrobnosti o zásahu neměl. "Žádnými podrobnějšími informacemi o postupu Policie ČR nedisponuji. Absolutně mi nepřísluší vstupovat komentářem do práce orgánů činných v trestním řízeni," napsal mluvčí. "Pan prezident je o aktuálním dění vždy informován," odpověděl pak Ovčáček na dotaz, zda byla o zásahu v areálu svého letního sídla informována hlava státu.

Podle serveru Blesk.cz razie může souviset s tendrem na asanaci ujíždějících břehů v okolí Lán za 60 milionů korun. Sanace se týkala například břehů u vodní nádrže Klíčava, která zásobuje pitnou vodou Kladensko. Obnova břehů by měla pokračovat.

Podle údajů v registru smluv byla na začátku května mezi lesní správou a stavebními firmami Syner a Energie podepsána smlouva na zabezpečení svahových deformací v údolí nádrže. Zakázka se týká také zalesnění svahů. Práce mají vyjít na více než 191 milionů korun bez DPH a skončit v říjnu 2018. Kladenská firma Energie stavební a Báňská měla na starosti také první etapu revitalizace břehů, která podle údajů z registru měla vyjít na více než 68 milionů korun bez DPH.

Na pochybnosti při hospodaření Lesní správy Lány v minulosti upozornil Nejvyšší kontrolní úřad při kontrole hospodaření prezidentské kanceláře, která se týkala období mezi roky 2007 a 2011. Podle výsledků kontroly se příspěvková organizace v některých případech nedržela zákona o veřejných zakázkách, když některé tendry rozdělila na několik menších. Postupovala tak například v jedné z etap rekonstrukce a revitalizace vodních nádrží nebo u rekonstrukce cest v Lánské oboře, napsala ČTK.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy