Pochybné kšefty s tankovými motory. Policie viní čtyři lidi

Jan Gazdík Jan Gazdík
3. 3. 2015 15:16
Detektivové vyšetřují prodej nepotřebného armádního majetku. Zřejmě jde o obchod s motory pro tanky. Koupila je firma Excalibur Army - napřed za 30 milionů a v opakovaném tendru pak za čtyřnásobek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zatkli a obvinili čtyři lidi kvůli nelegálnímu obchodování s vojenským materiálem.

Detektivové v souvislosti s případem v úterý odpoledne zasahovali i na ministerstvu obrany, potvrdila pro Aktuálně.cz pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jejíž úřad na vyšetřování dohlíží. 

"Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zadržel a stíhá čtyři osoby. Tento případ se vztahuje k nezákonným převodům nepotřebného movitého majetku ministerstva obrany prostřednictvím Vojenského opravárenského podniku CZ, ale i dalších subjektů," řekla Lenka Bradáčová.

Doplnila, že trestní stíhání policie vede pro několik trestných činů porušení povinností při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. "Jde o období 2009 až 2013," podotkla státní zástupkyně. Jména obviněných odmítla uvést.

Policie ve zbrojovce

V kauze podle všeho hraje roli i společnost Excalibur Army zbrojaře Jaroslava Strnada. Mluvčí firmy Andrej Čírtek totiž serveru Lidovky.cz řekl, že několik poboček navštívili detektivové.

"Potvrzuji, že policie prováděla akce v několika našich provozovnách," řekl Čírtek. Další komentář ale odmítl.

Podle informací Aktuálně.cz se zatýkání na obraně může týkat případu nevýhodného prodeje třiceti motorů do tanků T-72. Armáda je napřed v otevřené soutěži odprodala právě společnosti Excalibur Army za 30 milionů korun.

Už podepsanou smlouvu mezi ministerstvem obrany a zbrojovkou ovšem na poslední chvíli zrušil tehdejší ministr obrany Vlastimil Picek a nechal tendr přesoutěžit. Tytéž motory pak armáda obratem prodala znovu Excaliburu, ovšem tentokrát už za více než čtyřnásobek - 130 milionů korun.

Generál Picek, který je dnes poradcem prezidenta Miloše Zemana, nebere telefon.

Jan Vylita, jenž jako generální sekretář zodpovídal za prodej nepotřebného majetku v inkriminované době, je nyní s rodinou v Itálii. Podle informací Aktuálně.cz se však s detektivy dohodl, že dovolenou přeruší a přijede zpět do České republiky.

Vylita, jemuž před nedávnem odňal Národní bezpečnostní úřad prověrku a fakticky jej tak připravil o kariéru auditora v NATO, se však na seznamu stíhaných neobjevil. Na přímý dotaz státní zástupkyně Lenka Bradáčová sdělila, že "pan Vylita mezi zadrženými čtyřmi osobami není".

Státní zástupce Pavel Prygl později upřesnil, že obviněn byl jeden bývalý člen managementu státní firmy VOP CZ, dva zaměstnanci ministerstva obrany z někdejší Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem a čtvrtým stíhaným je současný voják.

Server Lidovky.cz uvedl, že mezi podezřelé mohou patřit brigádní generál Vladimír Halenka ze sekce logistiky ministerstva obrany, Josef Lachman z Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem a bývalý ředitel státního podniku VOP CZ Adolf Vermiřovský. Zda je někdo z nich skutečně obviněn, ale zatím není jasné.

Policisté podle mluvčího ministerstva obrany Petra Medka vycházejí z poznatků, které jim předaly složky ministerstva. To potvrdil mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. "V této věci úzce spolupracujeme s vojenskou policií, od které jsme také obdrželi část důležitých informací," řekl Hanták.

Levně nakoupený státní podnik

Policejní zátah přišel v době, kdy se čím dál častěji hovoří i o dalších obchodech vojáků s firmou Excalibur Army.

Zbrojař Jaroslav Strnad totiž předloni odkoupil Vojenský opravárenský podnik Šternberk. Za státní podnik zaplatil 152 milionů korun, ovšem Nejvyšší kontrolní úřad později upozornil, že se armáda zbavila majetku v hodnotě 274 milionů. 

Obrana i zbrojovka Excalibur argumentovaly tím, že cena vzešla z otevřené soutěže a přihlásit se do ní mohl kdokoliv.

Podle informací Aktuálně.cz však tento obchod v současné kauze nefiguruje.

 

Právě se děje

před 34 minutami

KSČM podržela Vojtěcha Filipa, zůstal předsedou strany

Vojtěch Filip zůstává předsedou komunistů. Pro jeho odvolání při sobotním jednání KSČM v Nymburce sice byla většina přítomných delegátů, ale nikoli potřebné dvě třetiny všech členů ústředního výboru strany. Odvoláni nebyli ani místopředsedové KSČM, ale výbor vzal na vědomí už dříve podanou rezignaci Kateřiny Konečné na funkci místopředsedkyně.

Ústřední výbor KSČM má 90 členů, do Nymburka jich v sobotu přijelo 78. Pro odvolání předsedy je nutných 60 hlasů, což jsou dvě třetiny všech členů ústředního výboru. Pro Filipovo odvolání hlasovalo dnes 46 delegátů. Kdyby dnes delegáti předsedu, hlasoval by ústřední výbor o novém. Kandidaturu do čela KSČM ohlásila například právě europoslankyně Konečná. Filip vede stranu 16 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy