Policie zasahuje na generálním štábu, detektivové obvinili devět osob kvůli zakázkám

Jan Horák ČTK Jan Horák, ČTK
Aktualizováno 19. 9. 2023 19:37
Policie stíhá devět osob kvůli veřejným zakázkám ministerstva obrany na servis mikrovlnné sítě, informovalo v úterý Vrchní státní zastupitelství v Praze. Národní centrála proti organizovanému zločinu kvůli tomu provádí úkony trestního řízení. Ministerstvo obrany uvedlo, že policie zasahuje v některých armádních objektech. Zásah se netýká současného vedení armády ani ministerstva.
Policie zasahuje na generálním štábu, detektivové obvinili devět lidí kvůli zakázce | Video: Aktuálně.cz

"Skutky, pro něž bylo zahájeno trestní stíhání proti devíti osobám, souvisí s veřejnými zakázkami ministerstva obrany na servis mikrovlnné sítě," uvedl dozorový žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Adam Borgula. Podle České televize vyšetřovatelé k zásahu přijeli mimo jiné na generální štáb.

V průběhu úterý žalobce Borgula upřesnil, že zadržených je celkem deset lidí. "O případných návrzích na vzetí obviněných do vazby bude rozhodovat státní zástupce zítřejšího dne," uvedl v úterý po poledni. Neuvedl zatím právní kvalifikaci trestných činů, pro něž se trestní stíhání vede. Pokud u některých obviněných navrhne vazbu, rozhodne o ní soud nejpozději do následujících 24 hodin.

Vzhledem k zásahu vedeném národní centrálou pod dozorem úřadu pražské vrchní žalobkyně je jisté, že jde o rozsáhlý případ. Vrchní státní zastupitelství v Praze podle vyhlášky ministerstva spravedlnosti dozoruje případy se škodou nejméně 150 milionů korun.

Zásah se týká agentury na Generálním štábu

Největším dodavatelem zakázek na údržbu mikrovlnných sítí ministerstva obrany za posledních sedm let je firma Tesla. Za uvedené období podepsala s resortem jedenáct smluv v celkové hodnotě přes 550 milionů korun. Společnost je od letošního června v insolvenčním řízení.

Výraznou zakázku obdobného typu pro ministerstvo obrany plnila také firma JIMI CZ, tříletý kontrakt v hodnotě 83 milionů korun s ní podepsal v prosinci 2019 tehdejší náměstek sekce vyzbrojování a akvizic Filip Říha. Říhu však podle zdrojů redakce policie nekontaktovala.

Podle informací Aktuálně.cz se zásah týká Agentury informačních a komunikačních systémů, která spadá pod generální štáb. Právě ona je zodpovědná za provoz zmíněných systémů. Mikrovlnné sítě představují kritickou komunikační infrastrukturu armády, jsou nezávislé na mobilních operátorech.

Český rozhlas upozornil, že v případu je obviněných šest lidí a tři firmy. Nikdo ze stíhaných neslouží v armádě ani nepůsobí v resortu obrany. Server Seznam Zprávy informoval, že mezi obviněnými je výše zmíněná firma Tesla a několik jejích manažerů.

Kauza souvisí s případem Dozimetr

V aktuálním případu je obviněný i Jindřich Špringl, který je stíhaný také v kauze Dozimetr. Právě ta přivedla kriminalisty k aktuální kauze. Špringlova firma Analogia se měla s Teslou a další společností, TTC Telekomunikace, nezákonně domlouvat na tom, kdo jednu z výše zmíněných zakázek na správu mikrovlnné sítě získá.

"Můžeme potvrdit, že v některých objektech Armády ČR provádí Policie ČR úkony související s trestním řízením," uvedlo ministerstvo obrany v úterý ráno na sociální síti X, dříve Twitteru. Armáda i resort podle něj poskytuje policii maximální součinnost, více informační v tuto chvíli nemůže uvolnit.

"V současné době můžeme potvrdit, že ve společnosti TTC Telekomunikace probíhají úkony trestního řízení a společnost se seznamuje se všemi listinami a po poradě s vedením společnosti na toto bude adekvátně reagovat," sdělila za firmu Hana Novotná.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy