Chovanec: "Zásah policistů se zbraní na křižovatce je nepřijatelný." Oba však zůstávají ve službě

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 6. 10. 2017 13:59
Policisté v civilu, kteří s pistolí v ruce zasáhli proti řidiči na plzeňské křižovatce, zůstávají ve službě, přestože plzeňský policejní ředitel i ministr vnitra Milan Chovanec jejich jednání označili za neomluvitelné. "Chování policistů vůči řidiči v Plzeňském kraji, které je vidět na videozáznamu, je nepřijatelné a musí se důsledně prošetřit. S výsledky šetření pak policie musí seznámit i veřejnost," sdělil Aktuálně.cz Chovanec.
Záběr z kamery, která zachytila chování policistů v civilu. | Video: Ronald Němec

Plzeň - Policisté v civilu, kteří zastavili nedaleko centra Plzně jiného řidiče a hrozili mu pistolí, nebyli postaveni mimo službu, potvrdila redakci Aktuálně.cz plzeňská policie, která však jednání policistů označila za "neomluvitelné". Jejich postup označil za nepřijatelný i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

"Nebyli zbaveni výkonu služby. Přihlížíme v tom i k tomu, že s policisty nebylo v minulosti žádné kázeňské řízení pro nevhodné chování nebo jiný kázeňský prohřešek," vysvětlila Aktuálně.cz mluvčí plzeňské policie Martina Korandová, podle níž se případ řešil už před jeho čtvrteční medializací.

Krajský ředitel Pavel Krákora, pod kterého policisté spadají, označil jejich chování za neomluvitelné. "Jednání policistů bylo neomluvitelné. Krajské ředitelství policie se s takovým jednáním neslučuje a nebudeme ho tolerovat nikomu," řekl Aktuálně.cz Krákora.

Nyní se čeká, jak policie na jednání policistů zareaguje a jak policisty potrestá. "Teď už to má služební funkcionář v kázeňském řízení a musí rozhodnout, jak s nimi naloží," dodala Korandová.

Jednání policistů ve čtvrtek odsoudil i ministr vnitra Chovanec. "Chování policistů vůči řidiči v Plzeňském kraji, které je vidět na videozáznamu, je nepřijatelné a musí se důsledně prošetřit. S výsledky šetření pak policie musí seznámit i veřejnost," sdělil Aktuálně.cz Chovanec. "Je sice otázka, zda je záznam zveřejněný v médiích kompletní a ukazuje událost v celém kontextu, nicméně ze zatím zveřejněných záběrů je evidentní, že takto se policista chovat nesmí!" dodal.

Dva policisté v civilu vytáhli v Plzni zbraň na řidiče poté, co je zablikáním dálkovými světly upozornil na jejich nebezpečný manévr. Policisté se navíc nejprve vůbec nelegitimovali. Muž si tak nebyl jistý, o koho jde. Policie se již řidiči za incident omluvila. 

"Ujišťuji vás, že předmětné pochybení bylo ojedinělé a v současné době byla přijata taková opatření, aby k obdobnému jednání již v budoucnu nedocházelo. Za předmětné pochybení se vám omlouvám," napsal Krákora řidiči, který se rozhodl na policisty podat trestní oznámení.

Případ už vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů, případ je ale zatím na začátku. "Zatím k tomu nemůžeme nic říct. Dostali jsme trestní oznámení a vyšetřování teprve začíná," řekla mluvčí Radka Sandorová.

Z dokumentů, které má však redakce Aktuálně.cz k dispozici, vyplývá, že inspektoři se nezaměřují na ohrožování zbraní ani údajné fyzické napadení. Případ vyšetřují pouze jako "neoprávněnou silniční kontrolu ze strany policie".

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy