Policie zadržela v Praze tři Afghánce. Podle svědků vyskakovali za jízdy z kamionu

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 1. 2019 15:22
Pražští policisté v pátek časně ráno na základě svědectví řidičů projíždějících po Pražském okruhu zadrželi tři cizince, které zřejmě převážel kamion jedoucí ve směru na ústeckou dálnici D8. Cizinecká policie zjišťuje okolnosti případu a případnou roli řidiče kamionu, ověřuje také totožnost zadržených cizinců.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Nera Hořovice

"Krátce před šestou hodinou ranní přijali policisté přes tísňovou linku 158 informaci od jednoho z řidičů, že pod plachtou návěsu kamionu jedoucího po Pražském okruhu ve směru na D8 zahlédl člověka. Na základě podezření, že by se mohlo jednat o převoz běženců, přistoupili policisté k zastavení kamionu a následné kontrole," uvedla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Mezitím na tísňovou linku policie přicházela oznámení od dalších řidičů o tom, že z kamionu během jízdy vyskočili nejméně tři lidé. "Policejní hlídky díky přesným informacím ze strany veřejnosti ve velmi krátké době zadržely celkem tři cizince a převezly je na služebnu cizinecké policie k dalším úkonům," dodala policejní mluvčí.

Policie později doplnila, že se jedná o tři Afghánce ročníky narození 1990, 1994 a 2003. "Cizinci policistům potvrdili, že se v návěsu kamionu se srbskou registrační značkou ukryli bez vědomí řidiče a jejich cílem bylo dostat se do Německa, kde chtěli požádat o azyl. Policie tak zahájila řízení ve věci jejich správního vyhoštění," doplnila Zoulová. 

Loni Česko jako tranzitní zemi využilo 191 lidí

Běženců, kteří loni využili Českou republiku jako tranzitní zemi, přibylo podle aktuální statistiky cizinecké policie meziročně o 19 na 191. Mířili převážně ze Slovenska většinou do Německa. Německá strana používá jinou metodiku a uvádí mnohem vyšší počet migrantů. Podle statistik berlínských úřadů mezi lednem a listopadem 2017 Němci na svém území zachytili 3547 uprchlíků, kteří do země nelegálně vstoupili z Česka, loni jich za stejné období evidovali 3931. U většiny ostatních sousedních zemí přitom Německo zaznamenalo pokles.

Podle českého ministerstva vnitra ale žádný dramatický nárůst běženců do Německa není a problém je v rozdílném vedení statistik v obou zemích.

Migranti v Belgii obsadili český kamion:

Cesta hrůzy do Británie. Migranti v Belgii obsadili český kamion | Video: Nera Hořovice
 

Právě se děje

Další zprávy