Policie obvinila šest lidí z řízení drogových laboratoří v Česku a Německu

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 10. 2018 14:30
Kriminalisté našli odpadní materiál z výroby zhruba dvou set kilogramů metamfetaminu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Bundeszollverwaltung

Policisté z Národní protidrogové centrály (NPC) zadrželi šest lidí, kteří podle kriminalistů stojí za chodem velké části velkoobjemových laboratoří na výrobu metamfetaminu nejen v České republice, ale i v Německu. Na webových stránkách policie o tom informovala mluvčí NPC Barbora Kudláčková. Policie při zásahu našla odpadní materiál z výroby zhruba 200 kg pervitinu.

Kriminalisté podle ní také odhalili laboratoř, kde se uskutečňovala průmyslová extrakce pseudoefedrinu. "Představoval významný zdroj prekursoru pro velkoobjemovou výrobu metamfetaminu soustředěnou zejména v západních příhraničních oblastech České republiky a na území Spolkové republiky Německo. Jedná se o první zajištěný provoz svého druhu na našem území," uvedla Kudláčková.

Zadrženou šestici obvinili policisté z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za což jim hrozí až 12 let vězení. Podle Kudláčkové se však pravděpodobně počet stíhaných ještě zvýší.

"Skupina složená převážně z příslušníků vietnamské národnosti využívala svých vazeb na krajany v obou zemích, včetně jejich spojení s obchodními aktivitami zejména na tržnicích v příhraničí," uvedla mluvčí. Policisté podle ní odhadují, že za půl roku, během kterého skupinu sledovali, vyprodukovala stovky kilogramů pseudoefedrinu.

Pachatelé také pravděpodobně vypouštěli vysoce toxické odpadní látky z výroby drog do přilehlé zemědělské půdy a odváželi je do okolí k nelegální likvidaci. Kriminalisté tyto okolnosti dále prošetřují.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy