Policie zadržela bývalého šéfa IT oddělení Lesů ČR

Domácí Domácí
Aktualizováno 10. 12. 2013 15:40
Protikorupční policie začala prověřovat firmu kvůli IT zakázkám zhruba před rokem.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Thinstock

Praha - Vyšetřování IT zakázek ve státní firmě Lesy ČR vyústilo v zadržení bývalého šéfa odboru informačních technologií Jana Přibyla.

S informací přišel server Týden.cz a dodal, že zásah provedli policisté z protikorupčního útvaru.

Deníku Aktuálně.cz zadržení potvrdila vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová. "Zadržena byla jedna osoba, probíhají úkony," řekla stroze Bradáčová.

"Provádíme ve vyšetřování této věci nějaké úkony. Podrobnější informace však nemohu sdělit, zveřejnění podrobností si vyhradilo Vrchní státní zastupitelství v Praze," potvrdil serveru Týden také mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

IT zakázky začali policisté prověřovat přibližně před rokem, vyšetřování pak vyústilo v lednovou velkou razii v centrále firmy.

Lesy ČR po ní potvrdily, že vyšetřování se týká údajně předražených zakázek na informační technologie, jejichž zadání spadá do roku 2008. Zakázky za stamiliony korun získaly společnosti Dynn a Time Import. Podle policie tak došlo ke škodě kolem 350 milionů korun.

Až do zásahu firma tvrdila, že zakázky na IT byly řádně zadány a soutěženy v souladu se zákonem o veřejných zakázkách.

Na zakázky upozornilo ministerstvo financí

Na podezřelé zakázky upozornil Finančně analytický útvar ministerstva financí, který má na starosti boj s praním špinavých peněz.

Největší zakázky v hodnotě přes jednu miliardu získaly firmy Dynn a Time Import, peníze jim Lesy ČR vyplatily od roku 2009 do roku 2012.

Útvar ministerstva upozornil na to, že z IT zakázek bylo vyvedeno přes švýcarské účty několika londýnských offshorových společností 340 milionů korun.

Zpátky do Česka se pak dostalo 240 milionů, peníze v hotovosti si podle deníku E15 vybrali čtyři podnikatelé z vítězných firem. Jeden z nich, lobbista Jiří Hart, má blízko k ČSSD.

Další dispoziční práva ke švýcarským účtům měli podle deníku také podnikatelé Michal Kříž a Martin Štufi.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 43 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy