Akce proti pochybné pyrotechnice vrcholí. Před zbožím z Česka varují také německé úřady

ČTK ČTK
28. 12. 2015 14:24
Po celé republice probíhají kontroly prodejců silvestrovské pyrotechniky. Pod dohledem policie zabavuje Česká obchodní inspekce nevhodné zboží. Jen během pondělí zaznamenali v deseti obchodech 62 deliktů. Na nebezpečnou zábavní pyrotechniku z Česka upozorňují i německé úřady a varují před vážnými zraněními.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Pražská policie dnes zjistila při kontrolách prodejců zábavní pyrotechniky řadu pochybení v obchodech. Prodavačům chyběly hasicí přístroje a některé zboží nebylo správně označené. Celkem zaznamenali policisté v deseti obchodech 62 deliktů, pochybné výrobky zabavila Česká obchodní inspekce (ČOI). Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) novinářům řekl, že kontroly v celé republice trvají už několik týdnů.

Kromě policie a ČOI prohlíželi prodejny také celníci a hasiči. V několika obchodech našli pyrotechniku bez nutného certifikačního kódu. Výrobky robvněž nebyly řádně zabalené, například u jednoho typu výbušných koulí šlo pyrotechniku vyjmout rovnou po otevření papírové krabice. Porušení předpisů se řeší ve správním řízení.

"Největší počet nedostatků byl zjištěn hasiči v protipožárním zabezpečení budov. Někde chyběly hasicí přístroje úplně, jinde nebyly pouze řádně ověřeny. V některých obchodech byste marně hledali plán únikových cest, v jiných byste se zase k těmto únikovým východům vůbec přes uskladněné zboží nedostali," upřesnil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

K hlavním nálezům patřilo podle mluvčího čtyřicet kusů tzv. Baronových koulí. "Obal neobsahoval předepsané označení třídy nebezpečnosti, česky psaný návod k použití a další. Jelikož lze za určitých okolností tento výrobek vnímat jako zdraví a životu nebezpečný, byl příslušným úředníkem vydán okamžitý zákaz prodeje tohoto sortimentu v dané prodejně," dodal mluvčí. Kontroly prodeje pyrotechniky podle Hulana pokračují.

Před pyrotechnikou z Česka varovaly nedávno německé úřady. Upozornění Spolkového úřadu pro zkoumání materiálů (BAM) se týkalo i zboží z Polska. Petardy a rachejtle dovezené do Německa prý obsahují větší množství černého prachu a při jejich odpalování hrozí vážná zranění.

V Sasku, které sousedí s Českem a s Polskem, zabavili policisté letos na podzim přes 41 tisíc pyrotechnických výrobků, které nesplňují německé bezpečnostní standardy. V Braniborsku a v Berlíně loni policie odhalila přes 100 tisíc takových výrobků.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy