Policie během víkendu zadržela 81 migrantů, počet stoupá

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 7. 2015 13:02
Počet odhalených migrantů má zatím stoupající tendenci. Zesílené kontroly začaly 17. června. Od té doby bylo v ČR zadrženo 370 migrantů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Cizinecká policie zadržela od pátku do neděle 81 nelegálních migrantů, což je zatím letošní nejvyšší víkendový počet.

V prvním půlroce pak policisté zajistili celkem 3003 nelegálních migrantů, o 48 procent více než za stejné období loni.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) kvůli dopadům uprchlické krize požaduje po vládě peníze navíc, letos 250 milionů korun a příští rok více než miliardu korun, uvedla Česká televize a server iDnes.cz.

"Požadujeme nejen navýšení počtu lidí směrem k práci s uprchlíky, ale i počtu policistů, aby mohly vzniknout policejní služebny v blízkosti těch (azylových) zařízení," řekl Chovanec před jednáním vlády, která bude podle něj řešit také otevírání nových azylových zařízení. Ministr prý potvrdil zatím jen lokalitu Vyšní Lhoty v Moravskoslezském kraji.

Stoupající počty

Ministerstvo vnitra má v současné době čtyři azylová zařízení s kapacitou zhruba 700 míst, a to přijímací a pobytová střediska v pražské Ruzyni, Zastávce u Brna, Kostelci nad Orlicí a Havířově. Vedle toho disponuje jedním zařízením pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem.

Do něj se podle Chovance v současné době navážejí tzv. stavební buňky, které navýší kapacitu pro zadržené migranty o sto lidí. "Ale tato kapacita může být naplněna ve třech, ve čtyřech dnech," zdůvodnil pro ČT a iDnes.cz ministr vnitra potřebu nových objektů pro uprchlíky.

Počet odhalených migrantů má zatím stále stoupající tendenci. Zesílené kontroly začaly 17. června. Od té doby bylo v ČR zadrženo 370 migrantů. Za poslední týden jich pak bylo 131, což zvyšuje denní průměr na 18.

Například minulý čtvrtek zadrželi policisté 17 migrantů v Pardubickém kraji. Cestovali v denním a nočním vlaku, byly mezi nimi i děti.

Sobotka: Situace je pod kontrolou

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) minulý týden ve Sněmovně prohlásil, že vláda má bezpečnostní situaci v souvislosti se současnou migrační vlnou pod kontrolou.

"V tuto chvíli realizujeme záchyty ilegálních migrantů, kteří neoprávněně vstupují na území České republiky, a postupujeme podle příslušné legislativy," uvedl premiér. Buď požádají o azyl a začne s nimi azylové řízení, nebo pokud vstoupili na území EU v jiné zemi, je české úřady vracejí přes hranice zpátky.

Premiér už před časem řekl, že Česko kvůli větším počtům uprchlíků rozšíří kapacity azylových zařízení. Vláda navíc minulý týden schválila, že do roku 2017 přijme 1500 uprchlíků. Z toho prvních 400 běženců ještě letos.

Nejvíce zadržených migrantů je podle Rendlové standardně na jižní Moravě, pak v Ústí nad Labem a následně v Praze. Nejčastěji jde o občany Sýrie, druzí jsou Iráčané a třetí potom Afghánci.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy