Policie vytáhla na chodce. Ač za nehody mohou řidiči

Pavel Baroch
4. 9. 2007 10:32
Akce Zebra řekne, zda přecházíte správně
U problematického přechodu pro chodce se nyní pravidelně střídají strážníci Městské policie a v případě potřeby pomohou chodcům zastavit projíždějící auta. Ani před policistou se ale mnohdy rozjetá auta hned nezastaví. "Někdy zastaví až třetí, čtvrté vozidlo," svěřil se strážník.
U problematického přechodu pro chodce se nyní pravidelně střídají strážníci Městské policie a v případě potřeby pomohou chodcům zastavit projíždějící auta. Ani před policistou se ale mnohdy rozjetá auta hned nezastaví. "Někdy zastaví až třetí, čtvrté vozidlo," svěřil se strážník. | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Od začátku roku se na přechodech pro chodce stalo více než sedm set dopravních nehod, při nichž patnáct chodců zahynulo. Ze statistik ovšem vyplývá, že za většinu nehod - bezmála 480 - mohli řidiči, a nikoli chodci. Přesto se týdenní celostátní bezpečnostní akce Zebra soustředí právě na chodce.

"Akce Zebra je zaměřena na kontrolu dodržování pravidel pro přecházení ulic, na "výchovu" ke správnému přecházení a na odbourání mýtu o absolutní přednosti chodců na přechodech pro chodce," řekla Zuzana Pidrmanová z Policejního prezídia.

Už první den přitom ukázal, že ani správné přecházení přes ulici nemusí být bezpečné. Na přechodu pro chodce v Příbrami srazilo auto dvanáctiletou dívku, která šla do školy. Řidič ujel, školačka byla s pohmožděnými zády převezena do nemocnice.

Někde dokonce vypomáhají důchodci

I přes řadu dopravních upozornění projíždějí řidiči přes přechod vyšší rychlostí, než je zde povolená.
I přes řadu dopravních upozornění projíždějí řidiči přes přechod vyšší rychlostí, než je zde povolená. | Foto: Tomáš Adamec

První školní den posílili kontrolu kromě policistů také strážníci. Prakticky ve všech větších městech budou hlídat především bezpečnost dětí u škol.

"Přechody u škol hlídáme celoročně, ale jen ráno. První školní den je však netypický, děti jsou nepozorné a domů se vracejí postupně, takže budeme hlídkovat celé dopoledne," citovala agentura ČTK ředitele českotěšínské městské policie Jana Hrůzu.

V Mladé Boleslavi a Brně dokonce pomáhají u škol dobrovolníci-důchodci, které si najaly tamní radnice.

"Jsou to senioři, kteří ještě chtějí být užiteční," řekla Aktuálně.cz mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková. Brno přitom tuto novinku zavedlo první školní den.

Vnitro radí, jak mít bezpečnější přechody

Správně nasvícený přechod
Správně nasvícený přechod | Foto: mvcr.cz

Jen pár dní před zahájením celorepublikové akce Zebra zveřejnilo ministerstvo vnitra jakýsi návod pro obce, jak zvýšit bezpečnost přechodů na nejfrekventovanějších ulicích. Namalovaná zebra na ulici ještě neznamená, že je na přechodu zcela bezpečno.

"Ke zlepšení této situace mají přispět zdokonalené přechody pro chodce, takzvané bezpečné přechody," uvedl odbor prevence kriminality ministerstva vnitra.

Bezpečnější jsou například přechody, které jsou v noci osvětlené jinou barvou než okolní veřejné osvětlení, nebo světelnými efekty upozorní řidiče, že chodec vstoupil do vozovky. Tento způsob je vhodný především na zvláště rizikových místech.

Někde ale mohou postačit červené plochy před přechody pro chodce, na nichž se navíc lépe brzdí, retardéry nebo světelná tabule, která projíždějícímu vozidlu ukazuje jeho rychlost.

Přechod, který upozorní na chodce
Přechod, který upozorní na chodce | Foto: mvcr.cz

Větší bezpečnost za desítky milionů

Bezpečné přechody, které například světelným efektem upozorní řidiče na chodce na vozovce, nejsou žádnou levnou záležitostí. Vyjdou na desítky tisíc korun.

Například v Česé Lípě chtějí na nebezpečných úsecích takto upravit tři přechody. Město sice žádalo o grant od krajského úřadu, ale neuspělo, takže veškerou sumu přesahující 370 tisíc korun musí radnice zaplatit ze svého.

Speciálně zabezpečený přechod slouží od letošního jara na frekventované silnici v Karlových Varech. Přechod je osázen reflexními knoflíky. "Čočka odráží světlo přijíždějícího vozidla, čímž se celý přechod doslova rozsvítí," citovala ČTK mluvčího karlovarského magistrátu Jakuba Kaválka.

Na desítky milionů korun vyjde větší bezpečnost na přechodech v pražském šestém obvodu, kde se v posledních letech stalo na přechodech několik smrtelných nehod. Radnice zde už například nechala namontovat nové semafory anebo u přechodů nechala namalovat bezpečnostní červené pásy.

"Opatření budeme instalovat postupně. Některá, jako například brzdné pásy, můžeme pokládat hned, větší zásahy ale vyžadují územní rozhodnutí a stavební povolení a tam to potrvá několik měsíců," řekl na jaře Aktuálně.cz starosta Tomáš Chalupa.

 

Právě se děje

Další zprávy