Policie šetří tendry za desítky milionů na školení daňařů

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
23. 11. 2014 7:03
Jde o výsledek auditu zakázek, které nechal udělat Andrej Babiš. Trestní oznámení se týká možného střetu zájmů exředitele daňařů Jana Knížka.
Foto: Irena Hošková\Economia

Praha – Ještě před půl rokem šéfoval Jan Knížek Generálnímu finančnímu ředitelství - jednomu z nejmocnějších českých úřadů, který dohlíží na výběr daní. Jenže po tlaku ministra financí Andreje Babiše musel ředitelský post opustit a od té doby zažívá Knížek pád, na jehož konci ho může čekat i nepříjemné policejní vyšetřování a soud.

Úřad totiž podal trestní oznámení v souvislosti se zakázkami na elektronický vzdělávací systém pro daňaře. Ačkoliv podnět pro policii byl podle informací Aktuálně.cz podán na neznámého pachatele, bude Knížek pravděpodobně jedním z hlavních podezřelých.

Ke Knížkovi totiž vede zásadní stopa a podezření ze střetu zájmů: školicí systém TaxTest dodává firma Konzulta Brno a jedním ze dvou hlavních subdodavatelů je pražská poradenská společnost Fiscalis, kterou Knížek v roce 1999 jako jeden z majitelů spoluzakládal a pak byl šest let jejím jednatelem.

Fiscalis nyní vedou dva bývalí Knížkovi společníci. Sám Knížek podle obchodního rejstříku z firmy oficiálně odešel v roce 2005, kdy si ho do křesla šéfa finančního ředitelství posadil současný premiér Bohuslav Sobotka - tehdy ještě coby ministr financí.

Kolem zakázek je živo

Státní úřad se k podanému trestnímu oznámení odmítá vyjadřovat a komentovat ho nehodlá ani Jan Knížek. Že ale případ podezřelých zakázek na vzdělání daňařů mají na stole, potvrdili žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

"Mohu uvést, že se zabýváme zakázkami Generálního finančního ředitelství souvisejícími se vzděláváním," uvedl ředitel odboru závažné hospodářské kriminality Marek Bodlák.

Na koho trestní oznámení míří, nechtěl konkretizovat. Dodal jen, že případ je na začátku a dosud nebyl nikdo obviněn.

Předseda představenstva hlavního dodavatele systému Jaroslav Zlatohlávek tvrdí, že o vyšetřování nic neví. 

Dlouholetý manažer Knížek

Knížek stál v čele finančního ředitelství devět let. Babiš jej odvolal v rámci personálních čistek na všech svých podřízených úřadech letos v dubnu. Nezbavil se ho sice úplně a udělal z něj šéfa odboru vzdělávání, ovšem ani tam už Knížek nepracuje. Ředitelství jej předminulý týden v tichosti odstranilo a nyní mu hledá jiné uplatnění.

"Do 6. listopadu Jan Knížek zastával funkci ředitele Odboru řízení vzdělávacích zařízení. Nyní probíhá výběr jeho dalšího pracovního zařazení ve strukturách finanční správy," uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Expolicista na scéně

Trestní oznámení kvůli vzdělávacímu systému TaxTest má být prvním výsledkem vnitřní prověrky, kterou nechal ministr Andrej Babiš na finančním ředitelství udělat.

Úkol hledat podezřelé zakázky přitom Babiš svěřil bývalému elitnímu detektivovi z ostravské protikorupční policie Petru Krömerovi, který vyšetřoval například kauzu Tatra a dovedl k soudu případy uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře odsouzeného za rozsáhlé daňové podvody. 

Zda už některé našel a zda právě on vypracoval podklady pro trestní oznámení na školicí software, však Krömer odmítl říci.

Podle informací deníku Aktuálně.cz mělo navíc trestní oznámení kvůli tendrům z éry exředitele Knížka ještě jednu zajímavou souvislost: podnět pro vyšetřovatele totiž měl původně podepsat a schválit Knížkův pověřený nástupce Jiří Žežulka. Podání však podle důvěryhodného zdroje odmítl podepsat se zdůvodněním, že není objektivní.

Sám Žežulka o události odmítl hovořit. "Nemohu se vyjádřit ke konkrétní věci. V každém případě jsem se nikdy nepodepsal pod nic, co mělo formální nedostatky nebo nebylo z mého pohledu objektivní," uvedl pro Aktuálně.cz.

Ředitel za podpis?

Žežulka byl dlouhou dobu hlavním adeptem na post ředitele daňařů. Krátce poté, co údajně odmítl dát svůj podpis pod stíhání svého někdejšího nadřízeného Knížka, však ministr Babiš vybral na post ředitele jiného specialistu Martina Janečka. Zda spolu obě události souvisejí, však nikdo z vedení ministerstva financí nepotvrdil.

Ministr Andrej Babiš na dotazy několik dní neodpovídal a jeho náměstkyně Simona Hornochová, která na finanční ředitelství dohlíží, se nechce vyjadřovat. "To je záležitost pana Babiše, nemám s tím vůbec nic společného," napsala Hornochová.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy