Policie šetří tendry za desítky milionů na školení daňařů

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
23. 11. 2014 7:03
Jde o výsledek auditu zakázek, které nechal udělat Andrej Babiš. Trestní oznámení se týká možného střetu zájmů exředitele daňařů Jana Knížka.
Foto: Irena Hošková\Economia

Praha – Ještě před půl rokem šéfoval Jan Knížek Generálnímu finančnímu ředitelství - jednomu z nejmocnějších českých úřadů, který dohlíží na výběr daní. Jenže po tlaku ministra financí Andreje Babiše musel ředitelský post opustit a od té doby zažívá Knížek pád, na jehož konci ho může čekat i nepříjemné policejní vyšetřování a soud.

Úřad totiž podal trestní oznámení v souvislosti se zakázkami na elektronický vzdělávací systém pro daňaře. Ačkoliv podnět pro policii byl podle informací Aktuálně.cz podán na neznámého pachatele, bude Knížek pravděpodobně jedním z hlavních podezřelých.

Ke Knížkovi totiž vede zásadní stopa a podezření ze střetu zájmů: školicí systém TaxTest dodává firma Konzulta Brno a jedním ze dvou hlavních subdodavatelů je pražská poradenská společnost Fiscalis, kterou Knížek v roce 1999 jako jeden z majitelů spoluzakládal a pak byl šest let jejím jednatelem.

Fiscalis nyní vedou dva bývalí Knížkovi společníci. Sám Knížek podle obchodního rejstříku z firmy oficiálně odešel v roce 2005, kdy si ho do křesla šéfa finančního ředitelství posadil současný premiér Bohuslav Sobotka - tehdy ještě coby ministr financí.

Kolem zakázek je živo

Státní úřad se k podanému trestnímu oznámení odmítá vyjadřovat a komentovat ho nehodlá ani Jan Knížek. Že ale případ podezřelých zakázek na vzdělání daňařů mají na stole, potvrdili žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

"Mohu uvést, že se zabýváme zakázkami Generálního finančního ředitelství souvisejícími se vzděláváním," uvedl ředitel odboru závažné hospodářské kriminality Marek Bodlák.

Na koho trestní oznámení míří, nechtěl konkretizovat. Dodal jen, že případ je na začátku a dosud nebyl nikdo obviněn.

Předseda představenstva hlavního dodavatele systému Jaroslav Zlatohlávek tvrdí, že o vyšetřování nic neví. 

Dlouholetý manažer Knížek

Knížek stál v čele finančního ředitelství devět let. Babiš jej odvolal v rámci personálních čistek na všech svých podřízených úřadech letos v dubnu. Nezbavil se ho sice úplně a udělal z něj šéfa odboru vzdělávání, ovšem ani tam už Knížek nepracuje. Ředitelství jej předminulý týden v tichosti odstranilo a nyní mu hledá jiné uplatnění.

"Do 6. listopadu Jan Knížek zastával funkci ředitele Odboru řízení vzdělávacích zařízení. Nyní probíhá výběr jeho dalšího pracovního zařazení ve strukturách finanční správy," uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Expolicista na scéně

Trestní oznámení kvůli vzdělávacímu systému TaxTest má být prvním výsledkem vnitřní prověrky, kterou nechal ministr Andrej Babiš na finančním ředitelství udělat.

Úkol hledat podezřelé zakázky přitom Babiš svěřil bývalému elitnímu detektivovi z ostravské protikorupční policie Petru Krömerovi, který vyšetřoval například kauzu Tatra a dovedl k soudu případy uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře odsouzeného za rozsáhlé daňové podvody. 

Zda už některé našel a zda právě on vypracoval podklady pro trestní oznámení na školicí software, však Krömer odmítl říci.

Podle informací deníku Aktuálně.cz mělo navíc trestní oznámení kvůli tendrům z éry exředitele Knížka ještě jednu zajímavou souvislost: podnět pro vyšetřovatele totiž měl původně podepsat a schválit Knížkův pověřený nástupce Jiří Žežulka. Podání však podle důvěryhodného zdroje odmítl podepsat se zdůvodněním, že není objektivní.

Sám Žežulka o události odmítl hovořit. "Nemohu se vyjádřit ke konkrétní věci. V každém případě jsem se nikdy nepodepsal pod nic, co mělo formální nedostatky nebo nebylo z mého pohledu objektivní," uvedl pro Aktuálně.cz.

Ředitel za podpis?

Žežulka byl dlouhou dobu hlavním adeptem na post ředitele daňařů. Krátce poté, co údajně odmítl dát svůj podpis pod stíhání svého někdejšího nadřízeného Knížka, však ministr Babiš vybral na post ředitele jiného specialistu Martina Janečka. Zda spolu obě události souvisejí, však nikdo z vedení ministerstva financí nepotvrdil.

Ministr Andrej Babiš na dotazy několik dní neodpovídal a jeho náměstkyně Simona Hornochová, která na finanční ředitelství dohlíží, se nechce vyjadřovat. "To je záležitost pana Babiše, nemám s tím vůbec nic společného," napsala Hornochová.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Hotely a kempy ubytovaly v 1. čtvrtletí meziročně o 91 procent méně hostů

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se v 1. čtvrtletí ubytovalo 282 000 lidí, meziročně o 91,1 procenta méně. Kvůli koronaviru ubylo i noclehů, a to o 88,2 procenta. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Střety mezi policií a Palestinci v Jeruzalémě si vyžádaly desítky zraněných

Izraelská policie se v pondělí opět střetla u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážnici do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy