Policie vyšetřuje, proč stát utratil miliardu zbytečně

Jiří Hloušek
3. 9. 2008 17:15
NKÚ podal trestní oznámení kvůli justičnímu areálu
Postavit největší justiční areál ve střední Evropě se nebývale prodražilo. Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že stavba je ve srovnání s původním rozpočtem třikrát dražší. Hlavním důvodem je skutečnost, že na projekt nebyla uzavřena smlouva o dílo v souladu se zadáním a vybranou nabídkou. To je dle NKÚ protiprávní
Postavit největší justiční areál ve střední Evropě se nebývale prodražilo. Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že stavba je ve srovnání s původním rozpočtem třikrát dražší. Hlavním důvodem je skutečnost, že na projekt nebyla uzavřena smlouva o dílo v souladu se zadáním a vybranou nabídkou. To je dle NKÚ protiprávní | Foto: Attila Racek

Brno - Nový justiční areál v Brně ještě není ani zkolaudovaný a už se jeho stavbou zabývají vyšetřovatelé. Policie zjišťuje, proč ministerstvo spravedlnosti utratilo za stavbu o 1,3 miliardy více, než kolik se uvádělo v projektu.

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal podal trestní oznámení, protože závěr šetření NKÚ říká, že je areál předražený.

"Chyby a nedostatky krajského soudu při řízení projektu, nekoncepční a nedůsledná kontrolní činnost ministerstva způsobily celkovou nehospodárnost investiční akce," říká tisková zpráva NKÚ.

Čtěte více: Stát si postavil Justiční areál, stál trojnásobek

NKÚ prověřoval stavbu areálu v od září 2007 do dubna 2008. Kontrolováno bylo období od roku 2003.

Kontrolnímu úřadu se nelíbilo zejména to, že Krajský soud Brno neuzavřel s vybraným uchazečem smlouvu o dílo na projektovou dokumentaci v souladu se zadáním a vybranou nabídkou, čímž porušil zákon o veřejných zakázkách.

"Projektant nebyl investorem smluvně zavázán respektovat ekonomické řešení stavby. Náklady uvedl v rozpočtu pro výběr dodavatele stavby o 1,3 miliardy korun vyšší, než uvedl ve své nabídce," stojí mimo jiné ve zprávě kontrolního úřadu.

Vláda se nedohodla. Projedná kauzu za dva týdny

Jednání o justičním areálu v Brně dnes vláda přerušila za dramatických okolností. "Jednání řídil pan Čunek a bylo pozastaveno na žádost ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila s tím, že ministerstvo musí předkládací zprávu předělat. Neshody nastaly zejména mezi ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem a jeho prvním náměstkem," zprostředkovala průběh jednání Burketová.

"Materiál byl prý z důvodu časové tísně připravován bez účasti ministra Pospíšila," dodala mluvčí.

Při zasedání vlády obsáhle vystoupil prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal.

NKÚ dle Dohnala nesouhlasí s ministerstvem spravedlnosti, které tvrdí, že se nic nestalo.

"Předpokládané náklady realizace stavby činily dle rozpočtu k projektové dokumentaci přes 2,1 miliardy korun, přitom v zadávacím řízení uvedl projektant náklady na realizaci stavby ve výši 805 milionů korun," řekl Dohnal.

Stanovisko ministerstva spravedlnosti sdělila mluvčí Zuzana Steinerová. "Ministerstvo odmítá, že by kontrolu při výstavbě justičního areálu v Brně podcenilo. Hlavním investorem je Krajský soud v Brně a stavba byla odsouhlasena za minulé vlády," sdělila mluvčí.

"Je věcí policie zjistit, zda byly peníze vynaloženy na stavbu," dodala. Prodražení stavby areálu zastavilo současné a odsunulo budoucí projekty ministerstva spravedlnosti.

NKÚ má povinnost žalovat

"V kompetenci kontrolního úřadu je podat trestní oznámení a není to ojedinělé. Podáváme oznámení o skutečnostech, které nasvědčují tomu, že mohl být spáchán trestný čin na základě naší kontroly," uvedla tisková mluvčí NKÚ Radka Burketová.

"V trestním oznámení stojí, že zjištěné skutečnosti u kontrolovaného Krajského soudu v Brně a ministerstva spravedlnosti nasvědčují tomu, že některá rozhodnutí, která byla v rozporu s právními předpisy učiněna při realizaci investice, mohla vést ke vzniku škody na státním majetku a v důsledku toho ke spáchání trestného činu," vysvětlila Burketová

Idylku počítačové vizualizace projektu narušuje roztroušený stavební materiál a zejména lešení na části jednoho z objektů justičního areálu
Idylku počítačové vizualizace projektu narušuje roztroušený stavební materiál a zejména lešení na části jednoho z objektů justičního areálu | Foto: Attila Racek

Kontrolní úřad tedy nežaluje konkrétní osobu. "Od toho jsou tu orgány činné v trestním řízení. Žalovanou organizaci někdo řídí, někdo zodpovídá, někdo je pod tím podepsaný," dodala mluvčí.

Dohnal: Kdo to zaplatí?

Prezident Dohnal výjimečně den před zasedáním vlády okomentovat předkládací návrh ministerstva spravedlnosti.

"Návrh přijatých opatření je dostatečný, ale neřeší, jakým způsobem ministerstvo spravedlnosti zajistí dofinancování stavby," vepsal do vládní předkládací zprávy Dohnal. Komentářů doplnil více než deset.

Mluvčí Burketová vysvětlila, proč se o předražený justiční areál zajímá Policie ČR až nyní.

"Posloupnost je jasná, udělali jsme kontrolu a k něčemu jsme došli. Jsme ze zákona povinni, v případě velkého pochybení, trestní oznámení podat. Policie se k tomu dostane až na základě našeho zjištění."

Hlavním dodavatelem stavby Justičního areálu v Brně je firma IMOS Brno. Investorem je Krajský soud v Brně. Justiční areál využije Městský soud Brno a Okresní soud Brno-venkov, dále pak Městské státní zastupitelství Brno a Okresní státní zastupitelství Brno-venkov.

 

Právě se děje

Další zprávy