Razie kvůli zakázkám na železnici: Policie zadržela exnáměstka Českých drah a dalších pět lidí

Lukáš Prchal Petr Koděra Lukáš Prchal, Petr Koděra
Aktualizováno 22. 3. 2016 17:50
Protikorupční policie obvinila šest lidí a tři firmy v souvislosti s loňským zadávacím řízením veřejných zakázek Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Stíhání se týká trestných činů pletichy při zadání veřejné zakázky, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů Evropské unie. V sídle SŽDC od rána zasahují policisté, zajímají se o stavební zakázky. Kriminalisté byli také na ministerstvu dopravy, ve stavební firmě Strabag Rail nebo ve dvou projektantských společnostech včetně Sudop, která je takřka monopolním dodavatelem projektů pro železnice.
Policisté zasahovali i v pražském sídle projektantské firmy Sudop (na obrázku).
Policisté zasahovali i v pražském sídle projektantské firmy Sudop (na obrázku). | Foto: Lukáš Prchal

Praha - Protikorupční policie v úterý obvinila šest lidí a tři firmy v souvislosti se stavebními zakázkami na české železnici. Jména stíhaných zatím neuvedla. Jedním ze zadržených je podle informací online deníku Aktuálně.cz Antonín Blažek, bývalý náměstek státního podniku České dráhy a nynější generální ředitel Výzkumného ústavu železničního (VUZ), který pod dráhy spadá.

České dráhy policejní zásah v ústavu potvrdily, neupřesnily ale, koho se přímo týkal. "V obecné rovině jsme byli jako mateřská společnost o zásahu na VUZ informováni. Vedení VUZ s vyšetřovateli spolupracuje," řekl mluvčí národního dopravce Radek Joklík.

Blažek každopádně v úterý nebyl v úřadu. Když redakce do Výzkumného ústavu volala, ředitelova sekretářka pouze sdělila, že šéf není přítomen. Jeho zadržení policií přitom nechtěla komentovat.

Jména lidí i firem pak odmítli potvrdit policisté a státní zástupci. Mluvčí protikorupční jednotky Jaroslav Ibehej řekl, že poskytování informací si vyhradilo Vrchní státní zastupitelství v Praze vedené Lenkou Bradáčovou.

Dozorující žalobce Ondřej Trčka později na webu úřadu uvedl, že kauza se týká dvou skutků a jde o loňské zadávání veřejných zakázek ve státní organizaci Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která je investorem státních staveb a současně spravuje české koleje a rozděluje na nich kapacity dopravcům.

Podle serveru iDnes.cz souvisí zásah například s modernizací železniční tratě z Trutnova do Chlumce nad Cidlinou.

Šéf ŠZDC: Vysvětlujeme policii detaily k zakázkám

Generální ředitel SŽDC Pavel Surý uvedl, že kvůli policejnímu vyšetřování nemůže záležitost podrobněji komentovat. Potvrdil jen, že policie od rána zasahuje na několika pracovištích státní organizace. "Naši pracovníci podávají vysvětlení k několika vybraným veřejným zakázkám. Zatím nemám žádnou oficiální informaci, že by bylo komukoliv ze SŽDC sděleno nějaké obvinění," řekl Surý.

Dodal, že veřejné zakázyky pravidelně prověřuje ministerstvo dopravy i Nejvyšší kontrolní úřad. "Pokud se přesto prokáže pochybení jakéhokoliv jednotlivce z řad SŽDC, jsem samozřejmě připraven rázně vyvodit odpovídající opatření," podotkl ředitel Surý.

Právě nejvyšší kontroloři přitom upozornili na podezřelé případy v hospodaření. V roce 2012 informovali o údajně zbytečném utrácení za pronájem a nákup aut nebo právní služby. Loni pak úřad oznámil, že polovinu zakázek SŽDC za 4,6 miliardy korun si rozdělilo pouhých sedm dodavatelů.

Kromě sídla správců kolejí policie navštívila ministerstvo dopravy, pražskou pobočku projektantské firmy Sudop, která je takřka monopolním dodavatelem železničních projektů pro SŽDC, v liberecké projektantské firmě Valbek nebo v ústecké stavební společnosti Strabag Rail, která pod dřívějším názvem Viamont patřila exministru dopravy Aleši Řebíčkovi z ODS. Pro dokumenty si detektivové došli i do sídla Asociace podniků z oblasti železničního dodavatelského průmyslu. Její ředitelka Marie Vopálenská odmítla zásah komentovat s tím, že by porušila mlčenlivost.

Stíhání se podle státního zástupce Ondřeje Trčky týká trestných činů pletichy při zadání veřejné zakázky, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů Evropské unie.

Díky použité kvalifikaci lze dovodit, že minimálně část obviněných vyvíjela podle policistů na základě dohody s jiným zájemcem o veřejnou zakázku činnost směřující k zadání zakázky za nepřiměřeně vysokou nebo jinak pro stát nevýhodnou cenu. Za poškození finančních zájmů EU se škodou velkého rozsahu hrozí až desetileté vězení. Pachatelům ostatních dvou činů hrozí sazba dva až osm let odnětí svobody.

Co je SŽDC

Správa železniční dopravní cesty je státní organizace, jejímž úkolem je nejen zajišťování provozování a provozuschopnosti železniční dopravní cesty, ale i řešení jejího rozvoje a modernizace. Působí jako investor do výstavby tratí, patří k největším investorům do stavebnictví v ČR. Investiční výstavbu financuje především z veřejných zdrojů, hlavně z fondů EU. V posledních letech se v souvislosti s hospodařením SŽDC objevilo několik podezřelých případů. Nejvyšší kontrolní úřad například v roce 2012 upozornil na údajné zbytečné utrácení za pronájem a nákup aut nebo právní služby. Loni úřad oznámil, že polovinu zakázek SŽDC za 4,6 miliardy korun si rozdělilo pouhých sedm dodavatelů.

Přítomnost policie na SŽDC potvrdil mluvčí společnosti Jakub Ptačinský, o zásahu u projektantů v Sudop se reportér online deníku Aktuálně.cz přesvědčil osobně.

Protikorupční útvar zasahoval také na ministerstvu dopravy. "Jsme připraveni poskytnout policii veškerou součinnost," řekl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Policisté na ministerstvu zabavili počítač řediteli odboru strategie Luďku Sosnovi. S informací jako první přišel server iDnes.cz, deník Aktuálně.cz ji pak ověřil. Sosna je zkušeným úředníkem, který v minulosti pracoval pro projektantskou firmu Sudop. Do úřadu z ní přestoupil zhruba před deseti lety. Na starosti má především plánovaní tratí nebo silnic.

Server Neovlivní.cz poté napsal, že policisté zasahují také v bývalé stavební společnosti exministra Aleše Řebíčka Viamont, která se nyní jmenuje Strabag Rail se sídlem v Ústí nad Labem. Viamont byl v době Řebíčkova ministrování až zázračně úspěšnou regionální severočeskou stavební firmou. Když ale Řebíček ve vládě skončil, společnost postupně chřadla a později ji zachránila až koupě kolosem Strabag.

Jeho mluvčí Edita Novotná sdělila, že do Strabag Rail policisté skutečně přišli. Nepotvrdila však, že by byl obviněn někdo z firmy nebo dokonce společnost samotná. "Takovou informaci nyní nemám," řekla Novotná v úterý vpodvečer.

 

Právě se děje

Další zprávy