Dvojice měla připravit tisíce klientů o 150 milionů korun, slibovala lákavé investice

ČTK ČTK
15. 4. 2021 11:35
Policie obvinila dva lidi z toho, že podvodným jednáním připravili 2354 svých klientů celkově o více než 150 milionů korun. Za neoprávněné podnikání a podvod hrozí stíhané dvojici pět až deset let vězení, informuje Národní centrála proti organizovanému zločinu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Kriminalisté tvrdí, že obvinění vybírali v letech 2011 až 2017 převážně na území Česka od svých investorů peníze, ačkoliv k tomu neměli potřebné oprávnění. Klientům slibovali vysoké finanční zhodnocení. Ve skutečnosti ale vložené finanční prostředky neinvestovali a využívali je pro svou vlastní potřebu, zčásti také na úhradu provizí společníkům a k udržení chodu firmy.

Případ dozoruje brněnská pobočka Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Oba obviněné stíhá policie na svobodě.

Policejní centrála doporučila lidem zvýšenou obezřetnost a ostražitost v souvislosti s investicemi do produktů, které slibují neobvykle vysoké zhodnocení. "S podobným druhem trestné činnosti se policie opakovaně setkává," varoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Na rostoucí trend investičních podvodů, které jsou založené na předstíraném obchodování na finančních trzích, upozornila NCOZ i ve své poslední výroční zprávě. Napsala v ní, že podvody, jež slibují rychlé zisky i bezpečnost investice, se týkají investičních příležitostí do akcií, dluhopisů, kryptoměn i vzácných kovů. Jako příklad tehdy centrála uvedla kauzu podnikatele, který se nyní u soudu hájí proti obvinění, že při obchodech s tzv. roboty na devizovém trhu obral 7801 lidí o celkem více než 2,2 miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy