Policie věděla, že zmizí miliony. Mlčela

Sabina Slonková
10. 11. 2006 9:49
Praha - Rok před vyvedením půl miliardy z České konsolidační agentury měla policie k dispozici zprávy, že se atak na státní majetek chystá. Zmizení peněz nezabránila.

Stejné informace jako policie měli podle nejnovějšího zjištění Aktuálně.cz i lidé z vedení konsolidační agentury. Ani oni nezareagovali.

Informátor promluvil

O chystaném útoku na konsolidační agenturu poprvé promluvil jeden z informátorů pražské expozitury protikorupční služby. Detektivové se s ním sešli v únoru 2005 a dozvěděli se, že dva manažeři dceřiné společnosti konsolidační agentury plánují atak na majetek firmy. A současně nabízejí úplatky dalším lidem z agentury, aby si zajistili hladký průběh akce.

Infobox

NEPOUŽÍVAT

ČTĚTE SOUVISLOSTI

  • Speciál o korupční aféře v ČKA
    Úplatkářský skandál otřásl letos v létě konsolidační agenturou. Přečtěte si články reportérů Aktuálně.cz, kterými se snaží celou kauzu rozmotat.

Informátor jako jednoho z autorů připravovaného plánu jmenoval manažera Jana Šika. Právě on nakonec vyvedl z agentury do zahraničí pět set milionů korun, které se stát od letošního května marně snaží získat zpět.

Detektivové o schůzce s informátorem sepsali záznam s datem 25. února 2005, v němž zaznamenali jeho zprávy. Následně navštívili generálního ředitele konsolidační agentury Zdeňka Čápa. S vedením konsolidační agentury informace probrali a tím to skončilo.

Teprve letos v květnu - o víc než rok později - se ukázalo, že atak na agenturu se skutečně povedl a zmizelo půl miliardy.

Selhala policie i agentura

Protikorupční policie i zástupci ČKA deníku Aktuálně.cz potvrdili, že zprávy informátora skutečně měli k dispozici. Tvrdí ale, že z nich nemohli vyčíst, co přesně se chystá. A vinu za pozdní reakci svalují jeden na druhého.

"Informace se tehdy nepotvrdily a bylo to takzvaně uloženo. Z dalšího záznamu k této věci vyplývá, že konsolidační agentura nás ubezpečila, že ty zprávy neodpovídají realitě a jsou smyšlené," sdělil Aktuálně.cz ředitel protikorupční služby Miloslav Brych.

Šéf agentury Čáp nechtěl detailně kroky detektivů rozebírat. Říká pouze, že bylo jen na nich, jak budou dál postupovat.

"Projednali to s námi, my jsme jim vše, co chtěli, vysvětlili, a pak už to záleželo na nich," uvedl Čáp.

I když policie i agentura dnes tvrdí, že se tehdy podezření nepotvrdilo, nikdo z nich neudělal nic pro to, aby zmizení peněz zabránil. Šik nebyl sledovaný ani odposlouchávaný, agentura ani nepřekontrolovala majetek dceřiné společnosti, k němuž měl Šik přístup.

Informátor mluvil i o úplatcích

A co tedy přesně informátor policii sdělil? V policejním záznamu o schůzce je mimo jiné výslovně uvedeno, že Šik spolu s dalším představitelem dceřiné společnosti agentury IMOB "chtějí získat souhlas ČKA, aby mohli vyvést zbytek majetku společnosti. O všem má rozhodovat komise ČKA. Měli již jednat s několika členy komise, kterým nabízeli za kladné vyřízení úplatky."

Až na detaily - Šik nechtěl získat k vyvedení souhlas komise, ale jednotlivých členů dozorčí rady - se zprávy o útoku na majetek firmy o rok později potvrdily. Policie ale dodnes nikoho neobvinila a tudíž není jasné, jestli zmizení půl miliardy provázely i úplatky, jak o nich mluvil informátor.

Agentura dodnes trvá na tom, že za zmizení půl miliardy je odpovědný výlučně manažer Šik a nikdo další z ČKA se na tom nepodílel.

Aféra nicméně smetla z postu náměstka ministryně informatiky Vladimíra Hořejšího, který dříve pracoval spolu se Šikem v dceřiné společnosti ČKA. Právě Hořejšího podpis umožnil Šikovi, aby nakládal s penězi firmy. Vladimír Hořejší je oním druhým manažerem, o němž se jmenovitě zmiňoval informátor protikorupční služby, že spolu se Šikem chystal atak na ČKA.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy