Policie v pondělí začne s odvozem munice z Vrbětic

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 1. 2015 17:07
Munice bude nejprve zkontrolována, poté ji zástupci jedné z firem odvezou k novému majiteli.
Vrbětice.
Vrbětice. | Foto: Policie ČR

Vlachovice (Zlínsko) - Policie v pondělí začne s odvozem munice z jedné z budov areálu muničních skladů ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku.

Munice bude nejprve zkontrolována, poté ji zástupci jedné z firem odvezou k novému majiteli, řekla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

"Transport bude probíhat podle zákonných norem a podmínek přepravy a bude plně v gesci firmy, která bude materiál přemísťovat. Předpokládáme, že vyskladňování munice bude probíhat denně po několik týdnů," poznamenala Kozumplíková.

Kontrola a následné vyskladňování začne ve skladu, který má pronajatý Excalibur Army. Mluvčí společnosti Andrej Čírtek ale řekl, že informaci o vyskladňování ani na pondělí zajištěnou přepravu firma zatím nemá. "Platí, že do areálu nemůžeme vstupovat a ani s municí manipulovat. Kontrola také zřejmě potrvá déle než jeden den," mínil Čírtek.

Ostravská společnost Imex Group, jejíž dva sklady loni v areálu vybuchly, podle právního zástupce Radka Ondruše informace o zahájení vyskladňování ani o zahájení veřejnoprávní kontroly nemá. Odvoz munice se podle obchodního ředitele Jana Děckého v pondělí nebude týkat ani společnosti STV Group.

Podle ministerstva vnitra bylo v 27 skladech v areálu uloženo asi 7000 tun materiálu včetně 1000 tun výbušniny. Firmy, které si sklady pronajímají, část munice odvezou svým zákazníkům. Zbytek se přemístí do skladů v Květné na Svitavsku.

Dva zaměstnanci zemřeli

Ve Vrběticích vybuchl loni v polovině října sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a počátkem prosince sklad číslo 12 s 98 tunami vojenského materiálu.

Oba objekty si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci.

Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich speciální tým policejního prezidia.

Bezpečnostní okruh kolem areálu střeží armáda. Uzavřena zůstává silnice mezi obcemi Haluzice a Lipová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy