Policie v Dominikánské republice zatkla hledaného Čecha

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 1. 2015 13:40
Podle dostupných informací jde o pětapadesátiletého Jiřího Exnera, jenž je v Česku stíhán za zpronevěru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Santo Domingo - Policie v Dominikánské republice zadržela na základě zatykače Interpolu pětapadesátiletého Čecha Jiřího Exnera, stíhaného v České republice za zpronevěru. Oznámil to dominikánský list Diario Libre s odvoláním na mluvčího kriminální policie v Santo Domingu.

Exner, který pochází z Českobudějovicka, má být podle dominikánských úřadů odeslán do České republiky ještě ve čtvrtek. Zadržen byl v pobřežním městě Juan Dolio v provincii San Pedro de Macorís na jihozápadě Dominikánské republiky.

Za spáchané činy mu podle dominikánských úřadů v Česku hrozí trest až osmiletého vězení.

Podle databáze české policie bylo pátrání po Exnerovi vyhlášeno v červenci 2012. Mezinárodní příkaz k zadržení byl podle dominikánské policie vydán loni v červenci. V databázi hledaných osob Interpolu Exnerovo jméno kolem poledne nefigurovalo, v seznamu osob hledaných českou policií ano.

Oblíbená destinace českých podvodníků

V Dominikánské republice bylo v posledních letech zadrženo již několik policií hledaných Čechů.

V červenci 2012 byl odtamtud do ČR vydán František Hajn, který byl krátce předtím v nepřítomnosti v Praze odsouzen k deseti letům vězení za loupež 154 milionů korun z vozu agentury Group 4 Securitas v Praze 6 v září 2002. V novém procesu byl Hajn zproštěn viny pro nedostatek důkazů a poté zažádal o odškodnění dva miliony korun.

V říjnu stejného roku zadržela policie v Dominikánské republice sedm dalších Čechů, hledaných zejména kvůli podvodům a praní špinavých peněz. Objevena tam tehdy byla celkem dvacítka českých podezřelých z trestné činnosti, zadržení některých ale tehdy překazil hurikán Sandy, kvůli němuž se policie včas nedostala do některých zaplavených oblastí. Češi si tam prý tehdy také vytvořili komunitu a pomáhali si vytvářet falešné identity.

Před rokem byl z Dominikánské republiky do ČR dovezen Petr Masopust, po němž bylo vyhlášeno pátrání téměř čtyři roky kvůli obvinění z podvodu. Policisté jej přivezli na základě nového zákona o mezinárodní justiční spolupráci, který od loňského 1. ledna umožňuje, aby hledanou osobu ze zahraničí zpět do ČR dopravila eskorta předávajícího státu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy