Policie v Dominikánské republice zatkla hledaného Čecha

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 1. 2015 13:40
Podle dostupných informací jde o pětapadesátiletého Jiřího Exnera, jenž je v Česku stíhán za zpronevěru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Santo Domingo - Policie v Dominikánské republice zadržela na základě zatykače Interpolu pětapadesátiletého Čecha Jiřího Exnera, stíhaného v České republice za zpronevěru. Oznámil to dominikánský list Diario Libre s odvoláním na mluvčího kriminální policie v Santo Domingu.

Exner, který pochází z Českobudějovicka, má být podle dominikánských úřadů odeslán do České republiky ještě ve čtvrtek. Zadržen byl v pobřežním městě Juan Dolio v provincii San Pedro de Macorís na jihozápadě Dominikánské republiky.

Za spáchané činy mu podle dominikánských úřadů v Česku hrozí trest až osmiletého vězení.

Podle databáze české policie bylo pátrání po Exnerovi vyhlášeno v červenci 2012. Mezinárodní příkaz k zadržení byl podle dominikánské policie vydán loni v červenci. V databázi hledaných osob Interpolu Exnerovo jméno kolem poledne nefigurovalo, v seznamu osob hledaných českou policií ano.

Oblíbená destinace českých podvodníků

V Dominikánské republice bylo v posledních letech zadrženo již několik policií hledaných Čechů.

V červenci 2012 byl odtamtud do ČR vydán František Hajn, který byl krátce předtím v nepřítomnosti v Praze odsouzen k deseti letům vězení za loupež 154 milionů korun z vozu agentury Group 4 Securitas v Praze 6 v září 2002. V novém procesu byl Hajn zproštěn viny pro nedostatek důkazů a poté zažádal o odškodnění dva miliony korun.

V říjnu stejného roku zadržela policie v Dominikánské republice sedm dalších Čechů, hledaných zejména kvůli podvodům a praní špinavých peněz. Objevena tam tehdy byla celkem dvacítka českých podezřelých z trestné činnosti, zadržení některých ale tehdy překazil hurikán Sandy, kvůli němuž se policie včas nedostala do některých zaplavených oblastí. Češi si tam prý tehdy také vytvořili komunitu a pomáhali si vytvářet falešné identity.

Před rokem byl z Dominikánské republiky do ČR dovezen Petr Masopust, po němž bylo vyhlášeno pátrání téměř čtyři roky kvůli obvinění z podvodu. Policisté jej přivezli na základě nového zákona o mezinárodní justiční spolupráci, který od loňského 1. ledna umožňuje, aby hledanou osobu ze zahraničí zpět do ČR dopravila eskorta předávajícího státu.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy