reklama
 
 

Policie v Chorvatsku zadržela hledaného informatika Hojera. Společně s Šiškou je obviněn z vydírání

17. 4. 2018 12:17
Hojer v minulosti uvedl, že se cítí nevinen. S firmou OKsystem prý stejně jako s ostatními dodavateli ministerstva jednal jen o technických záležitostech.

Praha - Policie v Chorvatsku zadržela někdejšího šéfa odboru informatiky ministerstva práce a sociálních věcí Milana Hojera. Oznámila to Markéta Puci, mluvčí pražského městského soudu, který na Hojera vydal loni v listopadu zatykač.

Muž, který je společně s bývalým prvním náměstkem Vladimírem Šiškou obžalován z vydírání firmy OKsystem, totiž přestal chodit k hlavnímu líčení a nedokázal ho zkontaktovat ani jeho obhájce.

"Obžalovaný Hojer byl zadržen v Omiši na základě evropského zatýkacího rozkazu, a to 4. dubna 2018," sdělila Puci. Muž čeká na převoz do ČR, kde bude poté soud rozhodovat o jeho vzetí do vazby. Před vydáním zatykače Hojer nadvakrát bez předchozí omluvy nedorazil na jednání a přestal také přebírat doručované písemnosti.

V projednávání kauzy OKsystemu chce předseda soudního senátu Petr Novák pokračovat v pátek. Jednání se však bude týkat pouze Šišky, protože Hojerovu část případu vyloučil soud už před jeho zadržením k samostatnému projednání. Další Hojerův prohřešek se totiž ještě řeší v Chomutově, kde byl muž podle dřívějších informací médií nepravomocně odsouzen k podmíněnému trestu za krádež tabletů v restauracích.

Softwarová společnost OKsystem pro ministerstvo práce dlouhodobě zajišťovala čtyři informační systémy. Úřad se ale v roce 2011 domluvil bez výběrového řízení s jiným dodavatelem, společností Fujitsu Technology Solutions. OKsystem v tom viděla rozpor se zákonem, a proto se obrátila na antimonopolní úřad.

Šiška a Hojer po jednateli firmy údajně žádali stažení stížnosti, za což mu prý slibovali zakázku na převod do cloudu za nejméně 100 milionů korun. V souvislosti s Šiškovými kauzami rezignoval v říjnu 2012 ministr Jaromír Drábek (TOP 09).

Pražský městský soud se případem Šišky a Hojera zabývá už potřetí. Napoprvé mužům uložil za zneužití pravomoci a za vydírání šest a pět let vězení, napodruhé jim tresty o rok zvýšil. Rozsudek pokaždé zrušil odvolací senát. Naposledy městskému soudu uložil, aby se ještě zabýval způsobenou škodou a její výší.

Hojer v minulosti uvedl, že se cítí nevinen. S firmou OKsystem prý stejně jako s ostatními dodavateli ministerstva jednal jen o technických záležitostech a vždy upozorňoval na to, že nemá žádnou rozhodovací pravomoc.

autor: ČTK | 17. 4. 2018 12:17

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama