Policie uzavírá vyšetřování útoku na vlak. Případ se jí rozdrolil pod rukama, říkají advokáti

Lukáš Prchal Ondřej Kundra, Lukáš Prchal
21. 3. 2016 10:12
Detektivové uzavřeli vyšetřování útoku zápalnými lahvemi na vlak, který plánovali anarchisté. Dozorující státní zástupce Vladimír Pazourek dostane spis během několika dní. Zatím ale nechtěl komentovat, zda podá obžalobu. Advokáti obviněných už nyní tvrdí, že případ se policii postupně rozdrolil po rukama. Obhajoba navíc poukazuje na to, že policisté spustili zatýkání pár hodin poté, co se jeden z obviněných chtěl od akce distancovat. Petrovi S., kterého policie považuje za strůjce celé akce, hrozí až doživotní vězení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Policie minulý týden ukončila vyšetřování přípravy na první vážný teroristický útok v Česku, který plánovali anarchisté a agenti provokatéři. Dozorující státní zástupce Vladimír Pazourek bude mít ucelený spis u sebe během několika dní.

"Zatím nebudu odpovídat na to, jestli jsem přesvědčený, že podám obžalobu," říká Pazourek. Většina obhájců a obviněných se už byla s vyšetřovacím spisem seznámit. A nyní se čeká pouze na to, zda budou požadovat doplnění spisu o nějaké další důkazy.

Petrovi S., kterého policie považuje za strůjce celé akce, hrozí až doživotní vězení a i s ohledem na výši trestu se odmítl vyjadřovat. "Korporátní média jsou naprosto mimo okruh, s kterým jsem ochotný se o čemkoli bavit," vzkazuje přes prostředníka na žádost o rozhovor.

Detektivové z protimafiánského útvaru jej viní z toho, že spolu s několika dalšími lidmi z podzemní anarchistické skupiny chtěl zapálit vlak s vojenskou technikou, který mířil na armádní akci Bahna. Za to by mohly padnout exemplární tresty. Pokud se ovšem u soudu neukáže, že všechno bylo jinak.

Problémy ve vyšetřování

Protimafiánský útvar pozatýkal na konci března loňského roku na několika místech v Česku dohromady deset lidí a prezentoval to jako úspěšný zásah proti nebezpečným radikálům ze Sítě revolučních buněk. Její členy detektivové už nějakou dobu podezírali ze zapálení několika policejních aut, aut pražské restaurace Řízkárna nebo mýtných bran.

Největší akcí Sítě měl být ale útok na vlak, který ovšem nikdy nevzplál. Poté, co byly zakopány lahve, které měli anarchisté na vlak hodit, policie přistoupila k zatýkání s argumentem, že dál nemůže čekat, protože hrozí velká materiální škoda a možná i ztráty na životech. 

Advokáti obviněných od začátku tvrdí, že celá věc byla nepřípustnou policejní provokací. Podle nich je policejní agenti, kteří se mezi anarchisty infiltrovali v roce 2014, začali popichovat, ať přestanou vést plané řeči a udělají něco konkrétního.

S nápadem přišli agenti a zakopali i lahve, tvrdí obhajoba

To, že s nápadem zapálit vojenský vlak přišli dva muži odhalení později jako policejní provokatéři, tvrdí i Petr S. a další obvinění. "Byl to jejich nápad a jejich iniciativa," řekl Petr S. loni v prosinci Deníku Referendum po propuštění z vazby.

Obvinění tvrdí, že agenti překročili svými provokacemi zákonnou mez, a jejich advokáti upozorňují na několik dalších věcí. Zápalné láhve údajně do úkrytu před tunelem nezakopával nikdo z obviněných, ale právě jeden z agentů, což měl později pod přísahou vypovědět do protokolu. Na místě s ním měl být už jen člen skupiny Martin I., který hlídal, jestli někdo nejde. "Můj klient u toho vůbec nebyl," říká advokát Petra S. Petr Šťastný.

Ve spise také údajně chybí odposlechy prozrazující, kdo skutečně začal o akci mluvit jako první a zda to náhodou nebyli právě agenti. "Není tam zachycen okamžik, kdy se o tom začíná uvažovat," popisuje advokát Martina I. Ondřej Štefánik.

A policie podle obhájců zatýkání spustila bezprostředně poté, kdy se Martin I. chtěl od útoku na vlak distancovat. Podle obviněných údajně proto, že do případu investovala řadu prostředků a hrozilo, že zcela zbytečně. Státní zástupce Pazourek to ale odmítá. "Takhle bychom to zásadně nemohli stavět," říká.

Vyšetřovatelé z protimafiánského útvaru nechtějí tyto výhrady komentovat. "Přeci kvůli tomu nepřijdu o práci," vysvětluje vyšetřovatelka případu Zlata Pálfiová a státní zástupce odmítá, že by policie útok vyprovokovala. "Za postupem policie si stojím," tvrdí Pazourek. Ani on ale nechce rozebírat konkrétní detaily. "Jde o součást obhajoby, skutečně to bude moct posoudit až soud," říká návladní.

Celý příběh a další podrobnosti najdete v novém Respektu
Autor fotografie: Respekt

Celý příběh a další podrobnosti najdete v novém Respektu

Vítejte v Čínsku

Kdo chce zabít novinářku Fridrichovou

Alternativa pro Německo nastupuje na scénu

Sexuální obtěžování na českých školách

S hercem Jaroslavem Duškem o vylaďování půstem

Fenomén binge-watching, nezřízené sledování seriálů

Zdroj: Domácí

O útoku chvíli uvažovali

Faktem je, že Petr S. a další – což potvrzují i jejich obhájci – začali o napadení vlaku skutečně v nějaké chvíli uvažovat. "Nikdy to ale nechtěli dotáhnout do konce," tvrdí advokát jedné z obviněných Pavel Uhl. Podle dalšího advokáta Ondřeje Štefánika chtěli policii "nastavit zrcadlo". "Chtěli vidět, kam až policie zajde," popisuje Štefánik.

Dozorující státní zástupce Pazourek zatím odmítl potvrdit, zda skutečně podá obžalobu, a nechtěl ani komentovat nashromážděné důkazy. "Je to moje know-how, které si nechám pro případné sepsání obžaloby a podání soudu."

Jisté je každopádně jedno: jestli existuje Síť revolučních buněk, jak o ní v minulosti mluvila policie, zátah proti anarchistům mířil vedle. Sít revolučních buněk policie už na podzim loňského roku začala vyšetřovat samostatně a od rozsáhlého zatýkání bylo zapáleno sedm dalších aut a neustaly ani útoky proti restauraci Řízkárna, aniž by z nich policie zatím někoho obvinila.

"Ten proces není statický, takže když něco nedopadne, něco se vyloučí k samostatnému projednání," uzavírá Pazourek.

 

Právě se děje

Další zprávy