Policie už obvinila 10 lidí za miliardové daňové úniky

Domácí Domácí
11. 12. 2013 10:14
Případ souvisí s letošní razií v Praze Košířích.
Foto: Policie ČR

PrahaProtikorupční policie rozšířila počet obviněných v kauze daňových úniků, při kterých měla Česká republika přijít až o čtyři miliardy korun.

Z krácení daní a legalizace trestné činnosti je tak nyní stíháno deset lidí místo původních devíti. "Věc je stále ve vyšetřování, ale musím upřesnit, že nyní je trestně stíháno už deset osob," uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Podle serveru lidovky.cz případ souvisí s letošní policejní razií v sídle vydavatelství Mladá fronta, které vlastní podnikatel František Savov.

Savov ale toto tvrzení odmítá a informace označuje za klamavé. "Nemám žádný důvod se nedomnívat, že text je součástí konkurenčního boje Babišova impéria s vydavatelstvím Mladá fronta," uvedl v reakci na článek Savov.  

Obě strany shodně uvedly, že samotný Savov mezi obviněnými není. Kriminalisté pouze doplnili, že mezi obviněnými je také jeden advokát, hrozí jim až deset let vězení. Obvinění měli podle vyšetřovatele předkládat Finančnímu úřadu pro Prahu 5 daňová přiznání s nepravdivými údaji.

"Po vzájemné domluvě měli soustavně, opakovaně a nezákonně vylákávat nadměrný odpočet u daně z přidané hodnoty u několika z jimi ovládaných společností," řekl již dříve Ibehej. Skupina si tak měla přijít na minimálně 780 milionů korun.
Sám Savov mezi desítku obviněných však podle kriminalistů nepatří.

Skupina prý při trestné činnosti využívala služeb advokáta tak, že některé písemnosti umisťovala do prostor označených jako advokátní kancelář. Tak k nim znesnadnila přístup policistům.

Savov obviněn není

Policie v rámci celé operace zasahovala především v budově v Košířích, kde sídlí mimo jiné tiskárna Europrint, redakce deníku E15 a týdeníku Euro z vydavatelství Mladá fronta Františka Savova. Případ ale podle detektivů nesouvisí s novinářskou činností, objektem zájmu se podle nich stala nejmenovaná mezinárodní společnost.

Jediným vlastníkem tiskařské firmy Europrint je podle obchodního rejstříku americká společnost Concordia Asset Management. Některá média spojují Savova i s touto společností.

Sám Savov ale podle policie mezi obviněnými není. "Jméno František Savov nefiguruje v žádném z případů, které dozoruje naše státní zastupitelství," řekla serveru lidovky.cz Štěpánka Zenklová z Městského státního zastupitelství v Praze. Potvrdil to také Savovův mluvčí Michal Donath.

Jeho jméno se ovšem podle deníku MF Dnes přeci jen v případu objevuje. Policie totiž provedla celkem 14 domovních prohlídek a v povolení k jedné z nich Savov hned dvakrát figuruje.

Server Týden.cz také hned po razii upozornil na to, že jedna ze Savovových firem - lounská společnost Legios - vede s Českou republikou spor o zhruba 800 milionů korun odvedených na DPH. Legios je chce po státu vyplatit zpět.

Podle serveru se proto objevily spekulace, že příčinou policejní akce by mohl být právě tento spor. Savov si prý při rozhovorech s obchodními partnery poslední dobou stěžoval na to, že je "ve válce se státem".

 

Právě se děje

před 8 minutami

Nejméně devět lidí zemřelo po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Nejméně devět lidí bylo v neděli zastřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy