Policie: Úplatky soudci Havlínovi putovaly přes nadaci

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
25. 11. 2013 16:15
Jde o společnost, která má v popisu práce pomoc nemocným a postiženým lidem
Bývalý soudce obvodního soudu pro Prahu 2 JUDr. Ondřej Havlín (na snímku z dubna 2012).
Bývalý soudce obvodního soudu pro Prahu 2 JUDr. Ondřej Havlín (na snímku z dubna 2012). | Foto: ČTK

Praha - Vyšetřování policie v korupční kauze soudce Ondřeje Havlína přineslo zjištění, že část úplatků, které měl podle vyšetřovatelů soudce brát za manipulování případů, putovala na konto nadace HELP. Jde o společnost, která má v popisu práce pomoc nemocným a postiženým lidem.

Píše o tom ve svém aktuálním vydání deník Insider, který už před časem jeden takový případ popsal.

Šlo o nehodu pod vlivem alkoholu, kterou měl bývalý (a nyní obviněný) soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 za úplatek zahladit - policie mu kvůli tomu v srpnu rozšířila obvinění.

Z odposlechů, které jsou citovány v textu obvinění a s nimiž se Insider seznámil, nyní vyplývá, jak byly peníze rozděleny. Kromě lidí obviněných v případu mělo jít 50 tisíc korun právě na konto uvedené nadace.

Zřizovateli nadace HELP jsou Jiří Klein a Petr Ponert, které v obchodním rejstříku najdeme v představenstvech hned několika firem, kde seděli vedle Havlínova dobrého přítele a jednoho z rychlostudentů na plzeňských právech Jana Harangozza. Jedna z takových firem - Hargo - má anonymní akcie a je oficiálním partnerem nadace.

Insider se s údaji uvedenými v Havlínově obvinění obrátil přímo na nadaci, konkrétně na druhého z jejích zřizovatelů Petra Ponerta.

Přečtěte si podrobnosti v placeném deníku Insider: Jak reagovali na odposlechy zástupci nadace a co ještě detektivové zjistili?

 

Právě se děje

před 19 minutami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 40 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy