reklama
 
 

Policie stále hledá Pitra, i když ho má pod zámkem

20. 8. 2010 11:20
Pitra detektivové dopadli na konci července

Praha - I když uprchlík před českým vězením Tomáš Pitr byl zadržen a už skoro měsíc sedí ve vazební cele ve Švýcarsku, v policejní databázi hledaných osob jeho fotografie dosud visí.

Nejde o žádnou chybu, podle policejních regulí je to zcela správně.

"Hledaná osoba je v evidenci pohřešovaných a hledaných osob vždy až do doby, než je vydána zpět do České republiky," uvedla mluvčí republikové kriminálky Pavla Kopecká.

Ve zmíněné databázi figurují i další "velká" jména uprchlíků, o jejichž pobytu policie už ví, nebo byli dokonce už také zadrženi.

"Tak to prostě je, je to daná praxe. Dokud ten člověk není reálně ve výkonu trestu u nás, tak je pro nás stále hledaný," říká mluvčí.

V "dobré" společnosti

A tak tu kromě Tomáše Pitra visí i fotografie Radovana Krejčíře, už jednou zadrženého uprchlíka, jehož česká justice marně dobývá z Jihoafrické republiky.

Jsou tu i Viktor Kožený, ukrývající se na Bahamách, či Boris Vostrý, dlící v Belize, kteří byli letos zkraje července v nepřítomnosti v Česku odsouzeni do vězení za transakce Harvardských fondů v éře kupónové privatizace.

Čeká na rozhodnutí

Někdejšího faktického vládce potravinářského gigantu Setuza Tomáše Pitra zadrželi švýcarští policisté nad ránem 27. července v alpském středisku Svatý Mořic. Podle mluvčího švýcarského ministerstva spravedlnosti je stále ve vydávací vazbě.

Pitr nyní začal podnikat kroky k tomu, aby se zase dostal na svobodu a podal si stížnost proti pobytu ve vydávací vazbě.

České úřady zase usilují o jeho vydání, nedávno do Bernu poslaly extradiční žádost. Jak dlouho budou Švýcaři rozhodovat, zatím není jasné. Může to trvat i rok a sami Češi nehodnotí své šance dostat Pitra příliš vysoko. Například ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil je odhaduje jako poloviční.

Krejčíř a Harvardi

Zatímco ve vydání Tomáše Pitra ze Švýcarska Česko odhaduje svoje šance 50 na 50, u dalšího známého "uprchlíka" Radovana Krejčíře je poměr výrazně horší. Poslední krok, který české úřady udělaly, byla aktualizace mezinárodního zatykače podle nového trestního zákoníku. Už jednou ale soud v Johannesburgu žádost o vydání odmítl a Česku v podstatě vzkázal: Proti Krejčířovi nic nemáte.

Ještě bezpečnější destinace z hlediska spolupráce na vydávání osob si vybrali dva nepravomocně odsouzení aktéři aféry okolo Harvardských fondů Viktor Kožený (Bahamy) a Boris Vostrý (Belize).

Na finačníka Koženého nedosáhly na Bahamy ani Spojené státy, které ho chtěly soudit za korupci.

autoři: Markéta Chaloupská, Domácí | 20. 8. 2010 11:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama