Policie si chválí náborovou kampaň, přivedla nové lidi

Hana Pražáková
5. 12. 2008 16:05
I nadále ale chybí 4,5 tisíce strážců zákona
Policie snižuje podstav, láká mladé lidi
Policie snižuje podstav, láká mladé lidi | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Náborová kampaň policie s heslem Pomáhat a chránit zaznamenala historický úspěch co do počtu nově přijatých policistů, chlubí se policie. "Čistý zisk" však tvoří jen 664 strážců zákona.

Vyjádřeno číselně: Uniformu letos nově obléklo 3 881 policistů, avšak 3 237 lidí policejní sbory opustilo. Nejčastěji odcházejí zkušení policisté, kteří stáli na straně zákona přes třicet let.

"Příčinou je chybějící stupeň požadovaného vzdělání. To si starší policisté buď odmítli doplnit, nebo nechtěli být přeřazeni na nižší post," vysvětluje policejní ředitel Oldřich Martinů.

Nejmasivnější odliv policistů proběhl roku 2007, kdy odešlo téměř pět a půl tisíce strážců zákona. Podstav tehdy činil přes pět tisíc lidí, nyní se zastavil na hodnotě 4 546 lidí. Cílem policie samozřejmě je podstav neustále snižovat. Podle odhadů by na konci příštího roku mělo chybět zhruba 3500 policistů.

Nejvíce lidí chybí základním útvarům, podstav ale hlásí i elitní útvary. Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu chybí z celkem 500 lidí 80. Hůře je na tom protikorupční policie, která ze 400 lidí postrádá 90 policistů.

Foto: Aktuálně.cz

"Náborová kampaň se jednoznačně osvědčila," řekl policejní ředitel Martinů. I proto policie na příští rok chystá další. "Ideově by měla navazovat na letošní kampaň, z které vzešel i slogan Pomáhat a chránit," uvedl mluvčí policejního prezidia David Kubalák.

Kampaň cílí na maturanty

"Jarní kampaň začne v polovině dubna a bude trvat do června. Chceme masivně zasáhnout tu cílovou skupinu, o kterou nám jde nejvíce. A to jsou lidé mezi dvacátým a třicátým rokem věku, minimálně středoškolského vzdělání," uvedl Kubalák.

"Také proto kampaň směřujeme do období maturit a přijímacích zkoušek na vysoké školy," dodává.

Kampaň za zhruba 20 milionů začne na jaře. Po jejím vyhodnocení bude rozhodnuto, zda bude pokračovat i na podzim. Na tvůrce kampaně až do konce ledna probíhá výběrové řízení.

Personální situace je nejhorší v Praze, kde chybí zhruba tisíc policistů, a ve středních Čechách, kde schází 550 až 600 lidí.

Nástupní plat k policii činí zhruba 18 tisíc korun, průměrná mzda policistů je 32 900 korun, uvedl na tiskové konferenci šéf odboru řízení lidských zdrojů Roman Fidler.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Weby britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků

Digitální platformy dvou největších britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků. Na labouristy hackeři zaútočili už v pondělí, dnes se obětí hackerského útoku stala největší opoziční strana znovu a kromě ní kyberútok postihl i vládní konzervativce, informovala agentura Reuters. Labouristé dnes pondělní útok popsali jako sofistikovaný a rozsáhlý, ale nakonec neúspěšný. Informace britských médií ovšem nasvědčují tomu, že incident nebyl co do rozsahu a použité metody nijak výjimečný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy