Policie šetří požár u Krejčíře jako obecné ohrožení. Pojistka na jeho dluhy nepůjde

ČTK Domácí ČTK, Domácí
21. 8. 2019 11:49
Policie vyšetřuje úterní požár bývalé vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích u Prahy jako trestný čin obecného ohrožení. Případnému pachateli hrozí trest vězení šest měsíců až pět let. Podle katastru nemovitostí je jí Krejčířova manželka Kateřina. Případné peníze z pojistky tak poputují na její účet. Ještě před tím jí ale čeká výslech.
Krejčířova vila po požáru | Video: Aktuálně.cz

Vila začala hořet v úterý kolem druhé hodiny v noci. Požár likvidovaly desítky hasičů, uhasily jej zhruba po devíti hodinách. Vzniklá škoda dosáhla 20 milionů korun. Jako příčinu určili vyšetřovatelé úmysl nebo nedbalost. Speciálně vycvičený pes na hledání urychlovačů hoření na místě nic nenašel.

"Na místě byly zajištěny stopy, které budou podrobeny znaleckým expertizám, na jejichž výsledek budeme čekat," řekla policejní mluvčí Marcela Pučelíková. Právní kvalifikace případu se může podle ní v průběhu vyšetřování ještě změnit. Mluvčí neuvedla, kdo vyhořelý objekt od hasičů v úterý převzal. Podle dostupných informací je Krejčířová v současnosti na dovolené v zahraničí.

Vyšetřovatelé už v úterý ráno vyloučili technickou závadu jako příčinu ohně. Dům byl totiž odpojený od elektrického proudu i plynu. Hasiči uvedli, že zásahem uchránili majetek za 40 milionů korun.

Dům, na který byla kvůli Krejčířovým dluhům uvalena exekuce, je dlouhodobě neobývaný. V dražbě se vilu opakovaně nepodařilo prodat. Není jasné, zda je objekt pojištěný.

Případné peníze z pojistky by však podle informací iDnes.cz na uhrazení exekuce nešly. "Obecně platí, že pokud je nemovitá věc ve výlučném vlastnictví jednoho z manželů, pak náhrada za její poškození nebo zničení náleží taktéž výlučně tomuto manželovi," uvedl pro server Jakub Langer z advokátní kanceláře Cink a partneři.

Exekuce je totiž vedena proti tehdejšímu podnikateli a ne proti jeho ženě. Podle serveru by však exekutoři peníze z pojistného nedostali ani v případě, kdyby majitelem domu byl stále sám Krejčíř, jelikož jsou určeny pouze na nové vybudování nebo opravu budovy.

"Obecně platí, že exekuci nepodléhají pohledávky náhrady, kterou podle pojistné smlouvy vyplácí pojišťovna," sdělila serveru mluvčí Exekutorské komory ČR Lenka Desatová.

Vila za téměř sto milionů

V někdejší rezidenci v Černošicích si podnikatel nechal vybudovat vnitřní i venkovní bazén, saunu, výtah, squashové kurty, mramorové schodiště i akvárium, v němž choval žraloka. Před dražbou znalec odhadl hodnotu celého objektu na 97,29 milionu korun. Vila se opakovaně stala terčem zlodějů a vandalů i jiných nezvaných návštěvníků.

Padesátiletý Krejčíř patří podle různých svědectví k nejbezohlednějším lidem, kteří se dostali do střetu se zákonem. Z Česka uprchl před policejním vyšetřováním v červnu 2005 při domovní prohlídce právě černošické vily, nyní je ve vězení v Jihoafrické republice.

Česko požaduje jeho vydání, v minulosti na něj Praha vydala několik mezinárodních zatykačů. V Česku byl pravomocně odsouzen za podvody s akciemi Tepláren Otrokovice, vytunelování firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5 k souhrnnému trestu 10,5 roku vězení. V případu tunelování firmy Čepro ho český soud poslal za mříže na 15 let, mimo jiné za přípravu vraždy celníka. Do tohoto trestu se započítává i jeho dřívější odsouzení. V JAR si odpykává 35 let vězení za pokus o vraždu, obchod s drogami a únos.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Štybar skončil na Omloop Het Nieuwsblad po pádu v druhé stovce

Český cyklista Zdeněk Štybar měl v úvodní belgické jarní klasice Omloop Het Nieuwsblad pád a 76. ročník závodu dokončil se ztrátou ve druhé stovce. Vítězství v hromadném spurtu získal jeho kolega z týmu Deceuninck-Quick Step Davide Ballerini z Itálie.

Pětatřicetiletý Štybar dvousetkilometrový závod z Gentu do Ninove vyhrál v roce 2019 a dnes znovu útočil na přední umístění. Ještě 26 kilometrů před cílem byl v čelní skupině, kterou se pokoušel roztrhat nástupem jeho týmový kolega a mistr světa Julian Alaphilippe. Pak měl ale na rovném úseku silnice Štybar pád, po němž se jen těžce zvedal ze země. Na kolo nakonec nasedl a dojel na 125. pozici s odstupem čtyř a půl minuty.

Pro nejcennější výhru kariéry si dojel šestadvacetiletý cyklista elitního belgického klasikářského týmu Ballerini. Spurt rozhodl jednoznačným způsobem, za ním dojeli Brit Jake Stewart a Belgičan Sep Vanmarcke.

Cyklistický závod Omloop Het Nieuwsblad (WorldTour) - 200,5 km:

1. Ballerini (It./Deceuninck-Quick Step) 4:43:03, 2. Stewart (Brit./Groupama-FDJ), 3. Vanmarcke (Belg./Israel Start-Up Nation), 4. Haussler (Austr./Bahrajn Victorious), 5. Gilbert (Belg./Lotto Soudal), 6. Aranburu (Šp./Astana-Premier Tech) všichni stejný čas, …125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -4:26.

Zdroj: ČTK
Další zprávy