Čeští odpůrci islámu pálili korán. V Příbrami přišel jeden člověk, pražskou akci řeší policie

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
21. 2. 2017 14:55
Případ Slovenky, které hrozí až šest let za pomočení a spálení koránu, vyvolal v Česku vlnu pálení posvátné knihy muslimů. Pražskou akcí se už zabývá policie. Organizátoři totiž neměli na setkání povolení a někdo na ně podal trestní oznámení.
(ilustrační foto)
(ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Policie se zabývá pálením koránu v Praze. Skupina odpůrců islámu se touto akcí snažila protestovat proti zatčení ženy na Slovensku, která na videu posvátnou knihu muslimů pomočila a pak následně zapálila. Navíc na záznamu muslimům vyhrožovala. Slovenská policie ženu minulý týden zatkla a nyní jí hrozí až 6 let vězení.

Shromáždění na její podporu se konala v několika českých městech a součástí akcí bylo i ničení koránu. Pár desítek lidí přišlo do pražské Stromovky. Proti nim protestovala méně početná skupina lidskoprávních aktivistů.

Bez povolení

Na akci však odpůrci islámu neměli povolení. "Neřešili jsme nic zásadního, nic protiprávního, vyjma toho, že budeme oslovovat organizátorku toho pálení pro podezření o porušení shromažďovacího práva. Akce nebyla oznámena úředníkům pražského magistrátu," sdělil Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Úředníci a kriminalisté si sice na akci nevšimli žádného porušení zákona, policie chce ale nahrávky z pálení koránu prostudovat, jestli jim něco neuniklo. Už teď je jasné, že ničení koránu bude mít dohru. Někdo na setkání odpůrců islámu podal trestní oznámení. "Budeme se mu věnovat," tvrdí Hulan.

Kromě Prahy se korán měl pálit i v Pardubicích, Zlíně a Příbrami. Některá oddělení policie je ale nezaznamenala. "Nemáme žádnou informaci, že by v Příbrami obdobná akce proběhla," oznámila mluvčí tamní policie Monika Schindlová. Podle videa z akce na sociální síti Facebook se však v tomto případě jednalo jen o akci jednotlivce. Videa z pálení šířená přes sociální sítě mají za den už několik tisíc zhlédnutí.

V Náměšti se zase pokoušeli knihu spálit spolu se dvěma špekáčky na zahradním grilu, který umístili pod českou vlajku. Na Pardubickém náměstí zase vyrostl stánek a korán se pálil veřejně v kbelíku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy