Čeští odpůrci islámu pálili korán. V Příbrami přišel jeden člověk, pražskou akci řeší policie

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
21. 2. 2017 14:55
Případ Slovenky, které hrozí až šest let za pomočení a spálení koránu, vyvolal v Česku vlnu pálení posvátné knihy muslimů. Pražskou akcí se už zabývá policie. Organizátoři totiž neměli na setkání povolení a někdo na ně podal trestní oznámení.
(ilustrační foto)
(ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Policie se zabývá pálením koránu v Praze. Skupina odpůrců islámu se touto akcí snažila protestovat proti zatčení ženy na Slovensku, která na videu posvátnou knihu muslimů pomočila a pak následně zapálila. Navíc na záznamu muslimům vyhrožovala. Slovenská policie ženu minulý týden zatkla a nyní jí hrozí až 6 let vězení.

Shromáždění na její podporu se konala v několika českých městech a součástí akcí bylo i ničení koránu. Pár desítek lidí přišlo do pražské Stromovky. Proti nim protestovala méně početná skupina lidskoprávních aktivistů.

Bez povolení

Na akci však odpůrci islámu neměli povolení. "Neřešili jsme nic zásadního, nic protiprávního, vyjma toho, že budeme oslovovat organizátorku toho pálení pro podezření o porušení shromažďovacího práva. Akce nebyla oznámena úředníkům pražského magistrátu," sdělil Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Úředníci a kriminalisté si sice na akci nevšimli žádného porušení zákona, policie chce ale nahrávky z pálení koránu prostudovat, jestli jim něco neuniklo. Už teď je jasné, že ničení koránu bude mít dohru. Někdo na setkání odpůrců islámu podal trestní oznámení. "Budeme se mu věnovat," tvrdí Hulan.

Kromě Prahy se korán měl pálit i v Pardubicích, Zlíně a Příbrami. Některá oddělení policie je ale nezaznamenala. "Nemáme žádnou informaci, že by v Příbrami obdobná akce proběhla," oznámila mluvčí tamní policie Monika Schindlová. Podle videa z akce na sociální síti Facebook se však v tomto případě jednalo jen o akci jednotlivce. Videa z pálení šířená přes sociální sítě mají za den už několik tisíc zhlédnutí.

V Náměšti se zase pokoušeli knihu spálit spolu se dvěma špekáčky na zahradním grilu, který umístili pod českou vlajku. Na Pardubickém náměstí zase vyrostl stánek a korán se pálil veřejně v kbelíku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy