Policie zmrazila podnikateli z Vysočiny majetek za 8 milionů

Radek Nohl Radek Nohl
13. 8. 2014 6:28
Detektivové šetří klikatou cestu státních a evropských milionů k podezřelé firmě. Chystají se rozdat několik obvinění.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Detektivové větří další milionový dotační podvod: tentokrát s penězi ministerstva průmyslu a obchodu a také s eurodotacemi z Bruselu.

Případ se týká plánované rekonstrukce hospodářského objektu na Vysočině za 32 milionů. Při prověřování kauzy policisté narazili na několik podezřelých bankovních operací, při kterých tekly miliony korun.

A jak nyní zjistil deník Aktuálně.cz, obstavili kvůli tomu majetek podnikatele Tomáše Kopečného v hodnotě zhruba osm milionů. 

"Byl zajištěn majetek jako náhradní hodnota místo výnosu z trestné činnosti," potvrdil pro Aktuálně.cz dozorující státní zástupce Jan Adam.

Policie ještě nikoho nestíhá, podle informací Aktuálně.cz se však za zneužití veřejných peněz chystá rozdat obvinění několika lidem.

Podezřelý převod peněz

Zda mezi nimi bude i Tomáš Kopečný, zatím není jasné. Co ale jisté je: podnikatel ze Žďárska loni uspěl se žádostí o šestnáctimilionovou dotaci z Operačního programu podnikání a inovace, který spravuje ministerstvo průmyslu a obchodu.

Peníze měl Kopečný podle žádosti použít na modernizaci hospodářské budovy v obci Holubí Zhoř na Žďársku nad Sázavou.

Jenže vyšetřovatelé zjistili, že dotační miliony začaly podivně putovat z účtu na účet. Když Kopečnému přišlo prvních 8,1 milionu, peníze okamžitě přeposlal dál - na účet společnosti Straka a Straka. Odtud pak šlo zhruba 5,6 milionu na konto firmy Dromia a z něj kdosi částku obratem vyzvedl v hotovosti.

Sama Dromia přitom budí pochybnosti. Jde o eseróčko, které sídlí v bytovém domě v pražské Hostivaři, nemá webové stránky a ve veřejném registru nejsou dostupné zprávy o jejím hospodaření.

Přesto vyšetřovatelé zjistili, že z ní odtékají v hotovosti i další částky - v řádu desítek milionů korun. "Za rok 2013 bylo jen z účtu Dromia vyzvednuto v hotovosti celkem 95 milionů korun," uvedla policie do protokolu k zajištěným nemovitostem, který má redakce k dispozici.

Podnikatel v insolvenci

Jediným oficiálním jednatelem firmy Dromia je podle obchodního rejstříku jistý Radek Košek z Úval u Prahy. Člověk téhož jména, stejného data narození a shodné adresy bydliště přitom na internetu nabízí své služby jako malíř nebo natěrač.

Reportérovi Aktuálně.cz sice nejprve do telefonu potvrdil, že se jmenuje Radek Košek, když ale padly otázky na firmu Dromia, začal Košek tvrdit, že o ní nic neví a zavěsil. Poté už ignoroval opakované pokusy o kontakt.

Z veřejného rejstříku vyplývá, že Radek Košek měl v poslední době problémy se splácením závazků. Dlužil zhruba 4,5 milionu korun, soud mu ovšem umožnil oddlužení.

"Zadlužil jsem se, protože jsem si uzavřel vysokou hypotéku od stavební spořitelny České spořitelny, bohužel nezvládám spolu s ostatními závazky řádně splácet," napsal Košek do žádosti k soudu.

Košek přitom před tím, než soud jeho návrhu vyhověl, čelil i šesti exekucím. "Tyto exekuce však nyní nemohou být prováděny, protože soud před měsícem na základě návrhu dlužníka zahájil insolvenční řízení. Exekuce se tím přerušují," řekla Aktuálně.cz mluvčí Exekutorské komory ČR Petra Báčová.

"V případě, že dlužník neprojde oddlužením úspěšně, exekuční řízení se 'obnoví' a soudní exekutoři dále budou zpeněžovat neplatičův majetek tak, aby došlo k uspokojení věřitelů," dodala.

Ministerstvo dalo miliony na rekonstrukci

Policie tvrdí, že pochybností okolo dotace na statek nedaleko Velké Bíteše bylo více. Vyšetřovatelé prý mají důkazy o tom, že se peníze do společnosti Dromia dostávaly i dalšími cestami přes jiné firmy než Straka a Straka - třeba skrz CKV Profi nebo Stobod, která prováděla rekonstrukci objektu. Další peníze pak skončily na kontě společnosti Wondress s britským jednatelem.

"Z bankovních účtů bylo zjištěno, že zúčastněnými osobami jsou prováděny podezřelé a nestandardní převody finančních prostředků přes bankovní účty jednotlivých zapojených firem," uvedla policie.

Kopečný, který několik dní neodpověděl na zaslané otázky a nezvedal ani svůj mobilní telefon, chce do rekonstrukce objektu investovat celkem 32 milionů korun. Polovinu tvoří eurodotace a příspěvek od ministerstva průmyslu, zbytek jsou soukromé investice.

Peníze mají být podle žádosti o dotaci určeny na modernizaci domu či výstavbu inženýrských sítí. Teď má ale podnikatel problém s obstaveným majetkem. Jak policie uvedla do dokumentu, jde o stavbu v obci Velká Bíteš a okolní pozemky o rozloze zhruba 2500 metrů čtverečních.

 

Právě se děje

Další zprávy