Policie se zajímá, jak zkrachovala firma na levné bydlení

ČTK ČTK
23. 8. 2014 21:00
Po stavební firmě EDC Group zůstalo padesát věřitelů, kteří přišli o životní úspory. Bývalý šéf společnosti už zase podniká s jinou firmou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Policie začala prošetřovat krach stavební firmy EDC Group, která nabízela levné dřevostavby na míru. Uvedla to v sobotu Česká televize (ČT). Po společnosti zůstalo podle ČT přes padesát věřitelů, kteří přišli o životní úspory a tvrdí, že byli podvedeni. Vadí jim, že bývalý šéf firmy EDC Group začal podnikat pod hlavičkou nové společnosti.

Firma ukončila činnost před dvěma lety bez toho, aby některým klientům domy dostavěla. Do hry se podle ČT vložilo státní zastupitelství, které zaúkolovalo policii, aby detailně prověřila hospodaření firmy a zjistila, zda nejde o trestný čin.

"Platí, že řádný hospodář se ke svému majetku chová svědomitě a zodpovědně nejen tak, aby zabraňoval možnému vzniku škody," uvedla státní zástupkyně Vendula Skrášková.

"Vše jsme dělali s péčí řádného hospodáře. Byla proti nám na internetu štvavá kampaň a padly nám zakázky," vysvětluje krach firmy její bývalý šéf Luděk Vondruš. Firma EDC Group nedluží podle televize jenom klientům, ale i státu a zdravotním pojišťovnám. Její bývalý šéf tvrdí, že žádný majetek nemá.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují protesty proti převratu, mají už sedm obětí

Nejméně sedm lidí v neděli podle agentur zemřelo a řada dalších utrpěla zranění v Barmě, kde dál pokračují protesty proti nedávnému vojenskému převratu a s nimi i tvrdé represe vůči demonstrantům. Bezpečnostní složky je zatýkají po stovkách a manifestace rozhání vodními děly, slzným plynem, omračujícími granáty a zřejmě také střelbou.

Zásahy bezpečnostních složek proti shromážděním se podle agentury AP zdají být čím dál agresivnější, ovšem protestní hnutí dosud neztrácelo na síle.

V největším barmském městě Rangúnu v neděli násilnosti vypukly dopoledne při pochodu studentů medicíny. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly demonstranty prchající před policisty i to, jak lidé pomáhají zraněným. Co jim krvavá zranění způsobilo, nebylo jasné, některá média ale hlásila střelbu ostrými náboji. Desítky studentů a dalších lidí skončily ve vazbě, píše AP.

Jedna žena zemřela na infarkt poté, co policie zasáhla omračujícími granáty proti demonstraci učitelů v Rangúnu. O úmrtí informovala dcera oběti a kolegové učitelé, píše Reuters. Střílelo se také ve městě Dawei, jeden člověk tam zemřel. Podle listu Myanmar Now zemřeli dva lidé také ve druhém největším městě Mandalaj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy