Policie se chystá na přechody. Bude poučovat chodce

mp
21. 4. 2008 14:25
Dopravně bezpečnostní akce proběhne v celé České republice
A další, tentokrát u speciální základní školy Na Celně. Pomocníků pomalu přibývá. Možná příště také nějakého potkáte. Možná ochrání právě Vaše dítě. Avšak přecházet silnic se musí děti naučit jinde, třeba od rodičů. A prosím, nebuďte na ně zlí, když třeba i Vás na malou chvíli zastaví.
A další, tentokrát u speciální základní školy Na Celně. Pomocníků pomalu přibývá. Možná příště také nějakého potkáte. Možná ochrání právě Vaše dítě. Avšak přecházet silnic se musí děti naučit jinde, třeba od rodičů. A prosím, nebuďte na ně zlí, když třeba i Vás na malou chvíli zastaví. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Česko - Vybrané přechody v Česku budou tento týden pod dohledem policistů. Strážci zákona ale nebudou jen dohlížet na bezpečnost chodců, jejich úkolem bude také odstraňování tradičních mýtů o přecházení silnice.

Dopravně bezpečnostní akce pod názvem "Zebra se za tebe nerozhlédne" proběhne ve všech krajích České republiky - zaměřovat se má zejména na děti. Půjde už o její druhý ročník.

"Probíhat bude hlavně v ranních hodinách, kdy žáci chodí do školy," upřesnil středočeský policejní mluvčí Pavel Truxa.

Odstraňování mýtů

Policisté na vybraných přechodech dostali za úkol aktivně oslovovat chodce a vysvětlovat jim, jak se mají na zebrách správně chovat.

Velké nebezpečí pro přecházející znamená například velmi silně zakořeněný mýtus o absolutní přednosti chodce na přechodu. Příslušníci by měli zastavené lidi upozornit na to, že řidič nemůže vždy dostatečně rychle zastavit, když člověk vstoupí na přechod.

Riziko pak také představují situace, kdy před zebrou zastaví vozidlo v jednom pruhu, což ale nemusí automaticky znamenat, že zastaví také auto v dalším jízdním pruhu.

Pokuty chodcům nehrozí

Protože policisté akci směřují primárně na děti, neměli by během týdenní akce sahat pro pokutové bloky. Naopak, chodci by od nich měli dostávat reflexní vesty a další upomínkové předměty.

Výjimkou by mohli být pouze řidiči, u nichž příslušníci policie zjistí na místě nějaký výraznější prohřešek proti dopravním předpisům.

Bezpečnostně dopravní akce proběhne ve všech okresech České republiky. V jednotlivých dnech se budou střídat vybrané přechody - půjde zejména o místa, kde hrozí chodcům největší riziko.

Podle policejních statistik se loni na přechodech pro chodce stalo celkem 1447 nehod s účastí chodce. Z toho 33 chodců srážku nepřežilo a 295 utrpělo těžká zranění. Zraněno bylo 192 dětí - ani jedno z nich následkům nehody nepodlehlo.


 

 

Právě se děje

Další zprávy