Policie prověřuje stamilionovou zakázku v ÚSTR, pozvala si management včetně ředitele

Jan Horák Jan Horák
3. 5. 2019 16:00
Kriminalisté pokročili v prověřování okolností rekonstrukce sídla Ústavu pro studium totalitních režimů na pražském Žižkově. Podle zjištění serveru Aktuálně.cz si pozvali vedení ústavu, aby jim vysvětlilo podrobnosti zakázky. Policie současně upravila kvalifikaci možných trestných činů. Podstatou případu je podezření, že při opravě budovy dochází k nehospodárnému využití evropských peněz.
Ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra byl podávat vysvětlení na policii.
Ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra byl podávat vysvětlení na policii. | Foto: ČTK

Na policii byli podávat vysvětlení ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Zdeněk Hazdra, jeho náměstek Ondřej Matějka a šéf kanceláře ústavu Michael Pelíšek. "Odpověděli na všechny položené otázky týkající se rekonstrukce budovy," potvrdila zjištění Aktuálně.cz mluvčí ÚSTR Darja Čablová. Podrobnosti s odvoláním na závazek mlčenlivosti představitelů ÚSTR vzhledem k probíhajícímu prověřování nechtěla uvést.

Podle informací Aktuálně.cz je podání vysvětlení od klíčových mužů ústavu zatím nejvýraznějším úkonem, jejž policie provedla. Od ÚSTR si například dosud nevyžádala kompletní dokumentaci k zakázce.

Policie přitom spustila prověřování už loni v létě. Původně měla v souvislosti s opravou objektu podezření na zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, porušení povinnosti při správě cizího majetku a poškození finančních zájmů EU.

První podezření přitom podle zjištění Aktuálně.cz padlo, kriminalisté se soustředí už "jen" na dva možné delikty. "V současné době je jednání kvalifikováno jako porušení povinnosti při správě cizího majetku a poškozování finančních zájmů Evropské unie," sdělil Aktuálně.cz Aleš Cimbala, mluvčí pražského městského státního zastupitelství, které prověřování případů dozoruje.

Senátoři chtěli na ústav poslat NKÚ

Policie dosud nikoho neobvinila. Kriminalisté zatím shromažďují důkazy, aby po jejich vyhodnocení rozhodli, zda je namístě někoho stíhat. Trestní oznámení kvůli zakázce podal přímo předseda Rady Ústavu pro studium totalitních režimů Eduard Stehlík. Na policii se obrátil loni v červnu poté, co ho na možné nesrovnalosti při přípravě rekonstrukce upozornila dnes už bývalá vedoucí ekonomického oddělení ústavu.

"Snažila se vedení instituce upozornit na některé špatné kroky, které mohly být v rozporu se zákonem, a nikdo ji nebral vážně. Proto se obrátila na mě," prohlásil už dříve Stehlík. Kvůli zakázce vyzval loni na podzim senátní výbor pro vzdělávání, vědu a kulturu Nejvyšší kontrolní úřad, aby rekonstrukci prověřil. NKÚ však podnět odložil s tím, že by jen zbytečně dubloval probíhající práci policie.

Ústav pro studium totalitních režimů ÚSTR. Totální rekonstrukce budovy v Siwiecově ulici na Žižkově.
Ústav pro studium totalitních režimů ÚSTR. Totální rekonstrukce budovy v Siwiecově ulici na Žižkově. | Foto: ČTK

Rekonstrukce budovy

Oprava sídla ÚSTR v Siwiecově ulici původně spočívala ve výměně opláštění budovy, jelikož se roky nacházelo v havarijním stavu. Účelem tohoto kroku bylo odstranit azbest obsažený ve fasádě, mělo také dojít k modernizaci vytápění a chlazení objektu. ÚSTR byl připravený uvolnit 130 milionů korun a dalších 40 milionů korun na vícepráce, jako termín dokončení prací se avizoval loňský květen.

180 milionů korun na interiéry

Vedle zmíněných 170 milionů korun na rekonstrukci je ÚSTR připravený uvolnit i 180 milionů na nové interiéry objektu. V dílčí části celého stavebního příběhu figuruje společnost Strabag, jak upozornil Ekonomický deník. Firma zajišťovala odstranění pláště. Podle dostupných informací ji zatím policie nechává bez povšimnutí. "Policie se na nás v souvislosti s touto stavbou se žádostí o součinnost neobrátila," řekla Aktuálně.cz mluvčí firmy Edita Novotná.

Jenže během příprav a samotné výměny opláštění se zjistilo, že budova zaostává ve více ohledech. Například jí prakticky schází protipožární ochrana. Z výměny pláště tak vzešlo rozhodnutí o opravě kompletní nosné konstrukce budovy. Když následně loni v říjnu předložil architekt studii této opravy, doporučil nosnou konstrukci vyměnit. Tento závěr stvrdil i oponentní znalecký posudek.

Zakázku na celkovou rekonstrukci však ústav dosud nezadal. "Probíhá projektování celkové rekonstrukce," řekla mluvčí Čablová. Dosud ÚSTR investoval 62 milionů korun na zmíněné odstranění azbestu, likvidaci starého pláště a zakrytí budovy. V novém se má objekt podle finálního termínu objevit roku 2021. "Jsem rád, že celková rekonstrukce postupuje podle harmonogramu stanoveného loni na jaře, probíhající kontroly neodhalily žádné pochybení," podotkl k tomu ředitel ÚSTR Hazdra.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy