Policie prověřuje stamilionovou zakázku v ÚSTR, pozvala si management včetně ředitele

Jan Horák Jan Horák
3. 5. 2019 16:00
Kriminalisté pokročili v prověřování okolností rekonstrukce sídla Ústavu pro studium totalitních režimů na pražském Žižkově. Podle zjištění serveru Aktuálně.cz si pozvali vedení ústavu, aby jim vysvětlilo podrobnosti zakázky. Policie současně upravila kvalifikaci možných trestných činů. Podstatou případu je podezření, že při opravě budovy dochází k nehospodárnému využití evropských peněz.
Ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra byl podávat vysvětlení na policii.
Ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra byl podávat vysvětlení na policii. | Foto: ČTK

Na policii byli podávat vysvětlení ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Zdeněk Hazdra, jeho náměstek Ondřej Matějka a šéf kanceláře ústavu Michael Pelíšek. "Odpověděli na všechny položené otázky týkající se rekonstrukce budovy," potvrdila zjištění Aktuálně.cz mluvčí ÚSTR Darja Čablová. Podrobnosti s odvoláním na závazek mlčenlivosti představitelů ÚSTR vzhledem k probíhajícímu prověřování nechtěla uvést.

Podle informací Aktuálně.cz je podání vysvětlení od klíčových mužů ústavu zatím nejvýraznějším úkonem, jejž policie provedla. Od ÚSTR si například dosud nevyžádala kompletní dokumentaci k zakázce.

Policie přitom spustila prověřování už loni v létě. Původně měla v souvislosti s opravou objektu podezření na zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, porušení povinnosti při správě cizího majetku a poškození finančních zájmů EU.

První podezření přitom podle zjištění Aktuálně.cz padlo, kriminalisté se soustředí už "jen" na dva možné delikty. "V současné době je jednání kvalifikováno jako porušení povinnosti při správě cizího majetku a poškozování finančních zájmů Evropské unie," sdělil Aktuálně.cz Aleš Cimbala, mluvčí pražského městského státního zastupitelství, které prověřování případů dozoruje.

Senátoři chtěli na ústav poslat NKÚ

Policie dosud nikoho neobvinila. Kriminalisté zatím shromažďují důkazy, aby po jejich vyhodnocení rozhodli, zda je namístě někoho stíhat. Trestní oznámení kvůli zakázce podal přímo předseda Rady Ústavu pro studium totalitních režimů Eduard Stehlík. Na policii se obrátil loni v červnu poté, co ho na možné nesrovnalosti při přípravě rekonstrukce upozornila dnes už bývalá vedoucí ekonomického oddělení ústavu.

"Snažila se vedení instituce upozornit na některé špatné kroky, které mohly být v rozporu se zákonem, a nikdo ji nebral vážně. Proto se obrátila na mě," prohlásil už dříve Stehlík. Kvůli zakázce vyzval loni na podzim senátní výbor pro vzdělávání, vědu a kulturu Nejvyšší kontrolní úřad, aby rekonstrukci prověřil. NKÚ však podnět odložil s tím, že by jen zbytečně dubloval probíhající práci policie.

Ústav pro studium totalitních režimů ÚSTR. Totální rekonstrukce budovy v Siwiecově ulici na Žižkově.
Ústav pro studium totalitních režimů ÚSTR. Totální rekonstrukce budovy v Siwiecově ulici na Žižkově. | Foto: ČTK

Rekonstrukce budovy

Oprava sídla ÚSTR v Siwiecově ulici původně spočívala ve výměně opláštění budovy, jelikož se roky nacházelo v havarijním stavu. Účelem tohoto kroku bylo odstranit azbest obsažený ve fasádě, mělo také dojít k modernizaci vytápění a chlazení objektu. ÚSTR byl připravený uvolnit 130 milionů korun a dalších 40 milionů korun na vícepráce, jako termín dokončení prací se avizoval loňský květen.

180 milionů korun na interiéry

Vedle zmíněných 170 milionů korun na rekonstrukci je ÚSTR připravený uvolnit i 180 milionů na nové interiéry objektu. V dílčí části celého stavebního příběhu figuruje společnost Strabag, jak upozornil Ekonomický deník. Firma zajišťovala odstranění pláště. Podle dostupných informací ji zatím policie nechává bez povšimnutí. "Policie se na nás v souvislosti s touto stavbou se žádostí o součinnost neobrátila," řekla Aktuálně.cz mluvčí firmy Edita Novotná.

Jenže během příprav a samotné výměny opláštění se zjistilo, že budova zaostává ve více ohledech. Například jí prakticky schází protipožární ochrana. Z výměny pláště tak vzešlo rozhodnutí o opravě kompletní nosné konstrukce budovy. Když následně loni v říjnu předložil architekt studii této opravy, doporučil nosnou konstrukci vyměnit. Tento závěr stvrdil i oponentní znalecký posudek.

Zakázku na celkovou rekonstrukci však ústav dosud nezadal. "Probíhá projektování celkové rekonstrukce," řekla mluvčí Čablová. Dosud ÚSTR investoval 62 milionů korun na zmíněné odstranění azbestu, likvidaci starého pláště a zakrytí budovy. V novém se má objekt podle finálního termínu objevit roku 2021. "Jsem rád, že celková rekonstrukce postupuje podle harmonogramu stanoveného loni na jaře, probíhající kontroly neodhalily žádné pochybení," podotkl k tomu ředitel ÚSTR Hazdra.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu Boeing 737 MAX

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX. Provoz byl před téměř dvěma lety přerušen kvůli nehodám.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 38 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy