Policie prověřuje stamilionovou zakázku v ÚSTR, pozvala si management včetně ředitele

Jan Horák Jan Horák
3. 5. 2019 16:00
Kriminalisté pokročili v prověřování okolností rekonstrukce sídla Ústavu pro studium totalitních režimů na pražském Žižkově. Podle zjištění serveru Aktuálně.cz si pozvali vedení ústavu, aby jim vysvětlilo podrobnosti zakázky. Policie současně upravila kvalifikaci možných trestných činů. Podstatou případu je podezření, že při opravě budovy dochází k nehospodárnému využití evropských peněz.
Ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra byl podávat vysvětlení na policii.
Ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra byl podávat vysvětlení na policii. | Foto: ČTK

Na policii byli podávat vysvětlení ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Zdeněk Hazdra, jeho náměstek Ondřej Matějka a šéf kanceláře ústavu Michael Pelíšek. "Odpověděli na všechny položené otázky týkající se rekonstrukce budovy," potvrdila zjištění Aktuálně.cz mluvčí ÚSTR Darja Čablová. Podrobnosti s odvoláním na závazek mlčenlivosti představitelů ÚSTR vzhledem k probíhajícímu prověřování nechtěla uvést.

Podle informací Aktuálně.cz je podání vysvětlení od klíčových mužů ústavu zatím nejvýraznějším úkonem, jejž policie provedla. Od ÚSTR si například dosud nevyžádala kompletní dokumentaci k zakázce.

Policie přitom spustila prověřování už loni v létě. Původně měla v souvislosti s opravou objektu podezření na zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, porušení povinnosti při správě cizího majetku a poškození finančních zájmů EU.

První podezření přitom podle zjištění Aktuálně.cz padlo, kriminalisté se soustředí už "jen" na dva možné delikty. "V současné době je jednání kvalifikováno jako porušení povinnosti při správě cizího majetku a poškozování finančních zájmů Evropské unie," sdělil Aktuálně.cz Aleš Cimbala, mluvčí pražského městského státního zastupitelství, které prověřování případů dozoruje.

Senátoři chtěli na ústav poslat NKÚ

Policie dosud nikoho neobvinila. Kriminalisté zatím shromažďují důkazy, aby po jejich vyhodnocení rozhodli, zda je namístě někoho stíhat. Trestní oznámení kvůli zakázce podal přímo předseda Rady Ústavu pro studium totalitních režimů Eduard Stehlík. Na policii se obrátil loni v červnu poté, co ho na možné nesrovnalosti při přípravě rekonstrukce upozornila dnes už bývalá vedoucí ekonomického oddělení ústavu.

"Snažila se vedení instituce upozornit na některé špatné kroky, které mohly být v rozporu se zákonem, a nikdo ji nebral vážně. Proto se obrátila na mě," prohlásil už dříve Stehlík. Kvůli zakázce vyzval loni na podzim senátní výbor pro vzdělávání, vědu a kulturu Nejvyšší kontrolní úřad, aby rekonstrukci prověřil. NKÚ však podnět odložil s tím, že by jen zbytečně dubloval probíhající práci policie.

Ústav pro studium totalitních režimů ÚSTR. Totální rekonstrukce budovy v Siwiecově ulici na Žižkově.
Ústav pro studium totalitních režimů ÚSTR. Totální rekonstrukce budovy v Siwiecově ulici na Žižkově. | Foto: ČTK

Rekonstrukce budovy

Oprava sídla ÚSTR v Siwiecově ulici původně spočívala ve výměně opláštění budovy, jelikož se roky nacházelo v havarijním stavu. Účelem tohoto kroku bylo odstranit azbest obsažený ve fasádě, mělo také dojít k modernizaci vytápění a chlazení objektu. ÚSTR byl připravený uvolnit 130 milionů korun a dalších 40 milionů korun na vícepráce, jako termín dokončení prací se avizoval loňský květen.

180 milionů korun na interiéry

Vedle zmíněných 170 milionů korun na rekonstrukci je ÚSTR připravený uvolnit i 180 milionů na nové interiéry objektu. V dílčí části celého stavebního příběhu figuruje společnost Strabag, jak upozornil Ekonomický deník. Firma zajišťovala odstranění pláště. Podle dostupných informací ji zatím policie nechává bez povšimnutí. "Policie se na nás v souvislosti s touto stavbou se žádostí o součinnost neobrátila," řekla Aktuálně.cz mluvčí firmy Edita Novotná.

Jenže během příprav a samotné výměny opláštění se zjistilo, že budova zaostává ve více ohledech. Například jí prakticky schází protipožární ochrana. Z výměny pláště tak vzešlo rozhodnutí o opravě kompletní nosné konstrukce budovy. Když následně loni v říjnu předložil architekt studii této opravy, doporučil nosnou konstrukci vyměnit. Tento závěr stvrdil i oponentní znalecký posudek.

Zakázku na celkovou rekonstrukci však ústav dosud nezadal. "Probíhá projektování celkové rekonstrukce," řekla mluvčí Čablová. Dosud ÚSTR investoval 62 milionů korun na zmíněné odstranění azbestu, likvidaci starého pláště a zakrytí budovy. V novém se má objekt podle finálního termínu objevit roku 2021. "Jsem rád, že celková rekonstrukce postupuje podle harmonogramu stanoveného loni na jaře, probíhající kontroly neodhalily žádné pochybení," podotkl k tomu ředitel ÚSTR Hazdra.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Francouz Noël zopakoval ve Wengenu loňský triumf ve slalomu

Francouzský lyžař Clément Noël obhájil ve Wengenu loňské vítězství ve slalomu. Na trati, na níž v minulé sezoně zaznamenal premiérový úspěch ve Světovém poháru, dnes vedl už po prvním kole a nakonec vybojoval pátý triumf v kariéře. Vedoucího muže průběžného pořadí SP i disciplíny Henrika Kristoffersena z Norska porazil o čtyři desetiny sekundy.

Jediný český reprezentant ve startovní listině Jan Zabystřan nedokončil úvodní kolo a další body do hodnocení SP nepřidal.

Dvaadvacetiletý Noël vyrazil do závodu s číslem jedna a v 1. kole se jeho času nikdo ze soupeřů nedokázal přiblížit. Před Kristoffersenem měl náskok 67 setin a ve finálové jízdě si v houstnoucím sněžení druhé vítězství v sezoně pohlídal. Na třetí místo se posunul Rus Alexandr Chorošilov.

Kristoffersen se díky druhému místu vrátil do čela celkového hodnocení SP. Před Francouzem Alexisem Pinturaultem, jenž dnes druhé kolo nedokončil, vede o 78 bodů. V hodnocení slalomu má náskok 62 bodů před Noëlem, který v pořadí přeskočil dnes pátého Švýcara Daniela Yuleho, vítěze posledních dvou závodů z Adelbodenu a Madonny di Campiglio.

Závod SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - slalom:

1. Noël (Fr.) 1:46,43 (50,72+55,71), 2. Kristoffersen (Nor.) -0,40 (51,39+55,44), 3. Chorošilov (Rus.) -0,83 (52,15+55,11), 4. Foss-Solevaag (Nor.) -0,85 (51,90+55,38), 5. Yule -0,90 (52,20+55,13) a Zenhäusern (oba Švýc.) -0,90 (51,71+55,62), 7. Schwarz (Rak.) -0,91 (51,45+55,89), 8. Nef (Švýc.) -1,05 (51,93+55,55), 9. Grange (Fr.) -1,23 (52,74+54,92), 10. Meillard (Švýc.) -1,32 (51,90+55,85), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 6 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 402, 2. Noël 340, 3. Yule 335, 4. Zenhäusern 225, 5. Pinturault (Fr.) 206, 6. Foss-Solevaag 202.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 691, 2. Pinturault 613, 3. Kilde (Nor.) 591, 4. Paris (It.) 556, 5. Mayer (Rak.) 512, 6. Feuz (Švýc.) 461, …119. Zabystřan 12.

Zdroj: ČTK
Další zprávy