Policie rozbila srbský gang velkovýrobců a prodejců marihuany, našla u nich dvě stě kilo drogy

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 10. 2017 13:32
Až dvanáct let za mřížemi hrozí členům srbského drogového gangu, který prodával marihuanu v zemích celé Evropské unie. Při razii v Česku policisté objevili tři velké pěstírny v pražském Suchdole, Horních Počernicích a Újezdu nad Lesy. Zajištěno v nich bylo kolem 3000 rostlin a 201 kilogramů sušiny marihuany. Gang se podařilo zadržet při společné akci české a srbské policie.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Policie ČR

Praha - Česká a srbská policie při společné akci zadržely deset lidí podezřelých z rozsáhlého pěstování a prodeje marihuany. Gang měl pěstírny v Česku, drogu pak prodával v zemích po celé EU. Obvinění jsou stíháni vazebně, hrozí jim až 12 let vězení. Oznámila to mluvčí Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

V případu byla obviněna skupina Srbů, kteří podle policie trestnou činnost organizovali v domovské zemi. V Praze si na pozměněnou identitu pronajali rodinné domy, které využili pro zřízení pěstíren konopí. "Objekty byly vybaveny nejmodernější technologií pro vnitřní pěstování rostlin. Pěstování rostlin zajišťovali speciálně proškolení zahradníci, kteří byli řízeni a pravidelně kontrolováni organizátory ze Srbska," uvedla Kudláčková.

Při razii v Česku policisté objevili tři velké pěstírny v pražském Suchdole, Horních Počernicích a Újezdu nad Lesy. Zajištěno v nich bylo kolem 3000 rostlin a 201 kilogramů sušiny marihuany. Policisté odhadují, že byly pěstírny schopné vyprodukovat kolem jedné tuny marihuany.

Policisté z obou zemí na případu pracovali ve společném vyšetřovacím týmu. Srbská policie se na skupinu zaměřila kvůli praní špinavých peněz, které gang získával prodejem marihuany a využíval je k nákupům nemovitostí, vozidel a různých firem na území Srbska. Při razii v balkánské zemi policisté zajistili přes čtyři miliony korun, tři auta, sedm bytů, jednu diskotéku a kavárnu.

V Česku, kde bylo zadrženo sedm lidí, případ dozoruje pražské městské státní zastupitelství. V Srbsku se případ týká tří obviněných. Vyšetřování dál pokračuje. Policie nevylučuje to, že budou zadrženi a obviněni další lidé.

Marihuana patří společně s pervitinem mezi nejrozšířenější drogy v Česku. Loni policie podle výroční zprávy odhalila 299 pěstíren konopí, což bylo o 79 víc než v roce 2015. Při zásazích policisté loni zajistili přes 722 tun marihuany a téměř 58 tisíc rostlin. O rok dříve to bylo přes 655 tun a téměř 31 tisíc rostlin.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést má až 300 milionů korun

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard. Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Premiér navrhuje zvýšit sazby daně z 23 na 25 procent u kurzových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu. U binga a živé hry pak chce zvýšit sazby zdanění z 23 na 30 procent. "Toto navrhované navýšení sazeb koresponduje s původním návrhem úpravy zdanění dotčených hazardních her obsaženém v loňském vládním návrhu daňového balíčku," uvedl premiér.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy