Policie rozbila srbský gang velkovýrobců a prodejců marihuany, našla u nich dvě stě kilo drogy

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 10. 2017 13:32
Až dvanáct let za mřížemi hrozí členům srbského drogového gangu, který prodával marihuanu v zemích celé Evropské unie. Při razii v Česku policisté objevili tři velké pěstírny v pražském Suchdole, Horních Počernicích a Újezdu nad Lesy. Zajištěno v nich bylo kolem 3000 rostlin a 201 kilogramů sušiny marihuany. Gang se podařilo zadržet při společné akci české a srbské policie.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Policie ČR

Praha - Česká a srbská policie při společné akci zadržely deset lidí podezřelých z rozsáhlého pěstování a prodeje marihuany. Gang měl pěstírny v Česku, drogu pak prodával v zemích po celé EU. Obvinění jsou stíháni vazebně, hrozí jim až 12 let vězení. Oznámila to mluvčí Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

V případu byla obviněna skupina Srbů, kteří podle policie trestnou činnost organizovali v domovské zemi. V Praze si na pozměněnou identitu pronajali rodinné domy, které využili pro zřízení pěstíren konopí. "Objekty byly vybaveny nejmodernější technologií pro vnitřní pěstování rostlin. Pěstování rostlin zajišťovali speciálně proškolení zahradníci, kteří byli řízeni a pravidelně kontrolováni organizátory ze Srbska," uvedla Kudláčková.

Při razii v Česku policisté objevili tři velké pěstírny v pražském Suchdole, Horních Počernicích a Újezdu nad Lesy. Zajištěno v nich bylo kolem 3000 rostlin a 201 kilogramů sušiny marihuany. Policisté odhadují, že byly pěstírny schopné vyprodukovat kolem jedné tuny marihuany.

Policisté z obou zemí na případu pracovali ve společném vyšetřovacím týmu. Srbská policie se na skupinu zaměřila kvůli praní špinavých peněz, které gang získával prodejem marihuany a využíval je k nákupům nemovitostí, vozidel a různých firem na území Srbska. Při razii v balkánské zemi policisté zajistili přes čtyři miliony korun, tři auta, sedm bytů, jednu diskotéku a kavárnu.

V Česku, kde bylo zadrženo sedm lidí, případ dozoruje pražské městské státní zastupitelství. V Srbsku se případ týká tří obviněných. Vyšetřování dál pokračuje. Policie nevylučuje to, že budou zadrženi a obviněni další lidé.

Marihuana patří společně s pervitinem mezi nejrozšířenější drogy v Česku. Loni policie podle výroční zprávy odhalila 299 pěstíren konopí, což bylo o 79 víc než v roce 2015. Při zásazích policisté loni zajistili přes 722 tun marihuany a téměř 58 tisíc rostlin. O rok dříve to bylo přes 655 tun a téměř 31 tisíc rostlin.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při nehodě dodávky na Vyškovsku se zranilo deset lidí

Deset lidí se dnes nad ránem zranilo při havárii mikrobusu u Nesovic na Vyškovsku, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Silnice I/50, která je hlavním tahem ze Slovenska na Brno, byla přes hodinu neprůjezdná, problémy v dopravě ale nebyly. Před pátou ranní už se dalo místem projet.

Nehoda se stala okolo půl čtvrté, vozidlo mělo ukrajinskou značku. "Auto vyjelo ze silnice a převrátilo se přes střechu. Potom zůstalo stát na kolech mimo silnici v poli," uvedl Mikoška. Podle něj cestovalo v autě dvanáct lidí. "Všichni byli při našem příjezdu mimo vozidlo, nemuseli jsme nikoho vyprošťovat. Deset lidí se zranilo. Z toho bylo sedm mužů a tři ženy," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy