Policie prověřuje vládní nákupy v době koronaviru, udělala razii u dodavatelů

Martina Heroldová Martina Heroldová
Aktualizováno 2. 7. 2020 19:48
Národní centrála proti organizovanému zločinu prověřuje nákup ochranných pomůcek během nouzového stavu, informoval o tom server Seznam Zprávy. Detektivové provedli razii v několika firmách, podklady si vyžádali i od ministerstva zdravotnictví.
Místopředseda vlády a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (vpravo), 18. března 2020.
Místopředseda vlády a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (vpravo), 18. března 2020. | Foto: Vláda ČR

Razii provedli detektivové v pondělí například v sídle firmy Recea Prague, která v době nouzového stavu dodala státu respirátory za 6,9 milionu korun, upozornily Seznam Zprávy, kterému zásah potvrdil také majitel společnosti Jan Kunc. "Policie vše prohledala, zabavila mi osobní počítač a telefony a také originální účetnictví," uvedl.

Podle serveru hledala policie v sídle firmy především peníze v hotovosti, k podrobnostem zásahu se však Kunc nechtěl blíže vyjadřovat. Razii nechtěla komentovat ani Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). "Informace ke konkrétním fyzickým či právnickým osobám NCOZ neposkytuje," uvedla její mluvčí Iva Knolová.

Server uvedl, že se jednalo o rozsáhlejší akci, která se týkala také dalších firem, jako je společnost Batist či LA Factory, a že razie proběhla také na ministerstvu zdravotnictví. To však resort popírá.

"Ministerstvo zdravotnictví zásadně odmítá tvrzení serveru Seznam Zprávy o údajné 'razii či prohlídce' na ministerstvu. Na vyžádání různých útvarů Policie ČR ministerstvo poskytlo v několika případech součinnost, stejně jako ji průběžné poskytuje finančním, celním, kontrolním a jiným orgánům k problematice týkající se nákupů ochranných pomůcek době nouzového stavu, řekla Aktuálně.cz mluvčí resortu Gabriela Štepanyová.

"Rozhodně se nejednalo o 'prohlídku u Vojtěcha' nebo 'zásah na ministerstvu' či dokonce 'razii', jak dnes uvedl server Seznam Zprávy. Tuto informaci jednoznačně dementujeme. Ze strany redakce to považujeme za zásadní zkreslení informací a už jsme ji požádali o okamžité uvedení na pravou míru," dodala.

"Nikdo nebyl zadržen, nikomu nebyly zabaveny žádné věci - počítače, mobilní telefony a tak dále," uvedl ministr Vojtěch na tiskové konferenci po jednání v Ostravě. Dokumenty k nákupům už podle něj ministerstvo předalo i Nejvyššímu kontrolnímu úřadu, který se zakázkami na ochranné pomůcky také zabývá. "Jsme přesvědčeni, že jsme dělali vše s nejlepším vědomím a svědomím," dodal.

Majitel s 18 exekucemi a žádné tržby

Na podezřelé okolnosti nákupů ochranných pomůcek upozornila v minulosti opozice, která ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha interpelovala a žádala o vysvětlení. Například firma LA Factory, od níž ministerstvo zdravotnictví nakoupilo lékařské masky za 1,2 miliardy korun, byla do té doby v podstatě nečinná, neměla žádné tržby ani zaměstnance. 

"Tato společnost působí jako prázdná schránka a je na první pohled zřejmé, že se jedná o pouhého prostředníka. Ve stavu nouze neprobíhají z logických důvodů klasická výběrová řízení, nicméně to neznamená, že bychom měli rezignovat na transparentnost a efektivitu," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Zakázky kritizovali také lidovci a vyzvali k jejich prošetření. Pokud by se ukázalo, že ministerstvo při zadání zakázky zneužilo nouzový stav, měl by podle místopředsedy KDU-ČSL Tomáše Zdechovského ministr Vojtěch rezignovat.

Kritizovány byly také nákupy od společnosti Recea, které měly původně dosahovat částky 310 milionů korun. Společnost měla před koronakrizí roční tržby kolem 100 tisíc korun, záporný vlastní kapitál a na jejího jednatele, který má pobyt hlášený na Úřadě městské části Praha 5, je vydáno 18 exekucí.

"Požádal jsem pana ministra, aby toto dodání zboží popsal počínaje výrobcem, dále uvedením jednotlivých prostředníků až po finální dodání ministerstvu zdravotnictví. Zajímalo mě rovněž, jak jeho úřad vyhodnotil důvěryhodnost svých dodavatelů," uvedl Bartoš.

Šéf zdravotnictví kauzu komentoval slovy, že to "nevypadá ideálně, ale nežijeme v optimální době". "Hrál tam roli čas, nicméně firmy kontrolujeme s celníky. Pokud by měly finanční problémy, věděli bychom to," popsal serveru Seznam Zprávy proces výběru dodavatelů ochranných pomůcek v boji proti koronaviru. Na Twitteru poté uvedl, že některé zakázky resort zrušil, protože nebyly dodány v termínu.

"K dnešnímu dni jsme firmě Recea Prague za respirátory FFP2 zatím zaplatili 6,9 mil. za část jedné objednávky. Dalších 5 jsme stornovali, protože firma zboží nedodala v termínu. U dalších 3 objednávek jsou ještě respirátory na testech a čekáme na výsledek," napsal v polovině dubna.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tenisové US Open snížilo kvůli koronaviru dotaci o čtyři miliony

Pořadatelé tenisového US Open snížili kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru celkovou dotaci turnaje na 53,4 milionu dolarů (asi 1,18 miliardy korun), což je o téměř čtyři miliony méně než loni. Vítězové grandslamu, který se v New Yorku uskuteční bez diváků, si odnesou rovné tři miliony dolarů (zhruba 66 milionů korun) a oproti loňsku si pohorší o 850 tisíc.

Naopak se o pět procent zvýšila odměna za první kolo na současných 61 tisíc dolarů (1,3 milionu korun), další dvě kola zůstávají beze změny (100 a 163 tisíc dolarů). Teprve od další fáze se budou částky snižovat. Ještě více se škrty dotknou čtyřher, jejichž vítězové si odvezou jen 400 namísto loňských 740 tisíc dolarů.

Startu na US Open, jež má za přísných hygienických podmínek začít poslední srpnový den, se už vzdali světová jednička Australanka Ashleigh Bartyová či dvojka Španěl Rafael Nadal. V hlavní soutěži je i deset Čechů v čele s Karolínou Plíškovou a Petrou Kvitovou.

Ženy se po pětiměsíční koronavirové pauze vrátily na okruh v tomto týdnu v Palermu. Pro muže bude první akcí od březnového přerušení sezony srpnový Western & Southern Open, který byl kvůli pandemii přeložen ze Cincinnati do New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Arsenal kvůli dopadům pandemie zrušil 55 pracovních míst

Londýnský fotbalový klub Arsenal zrušil kvůli ekonomickým důsledkům pandemie koronaviru 55 pracovních míst. Do finančních potíží se vítěz Anglického poháru dostal po výpadku příjmů mimo jiné z televizních práv, prodeje vstupenek a komerčních aktivit. Hráči a vedení sice přistoupili v průběhu přerušené minulé sezony na snížení platů, před tou další je ale nutné přistoupit k dalším úsporám, oznámil klub, který se letos nekvalifikoval do lukrativní Ligy mistrů.

"Náš cíl je chránit co možná nejdéle pracovní pozice a základní platy, ale bohužel jsme se ocitli v situaci, že musíme přistoupit k propuštění 55 zaměstnanců," uvedl klub na svém webu.

Ke škrtům se vedení odhodlalo vzhledem k nejisté situaci v následující sezoně. "V současnosti to vypadá tak, že na začátku sezony nepřivítáme na stadionu žádné fanoušky a potom se jich bude moci vrátit jen omezené množství. To se projeví na příjmech ze vstupného, sponzorských peněz i z televizních práv. Globální ekonomické prognózy jsou také velmi nepříznivé," dodal klub.

Zdroj: ČTK
Další zprávy