Policie prověří znalce, kteří řešili Janouškovu nehodu. Jsou podezřelí z manipulování fakty

ČTK ČTK
5. 11. 2015 9:19
Soudní znalci, kteří se zabývali dopravní nehodou Romana Janouška a jejichž posudky použila obhajoba, jsou podezřelí z manipulování fakty. Vyšetří je proto policie. O prověření znalců rozhodli tento týden státní zástupci. Posudek pro Janouška zpracovávala například společnost Dekra Automobil. V případě prokázání viny jim za křivou výpověď a nepravdivý znalecký posudek hrozí až dva roky vězení nebo zákaz činnosti.
Roman Janoušek
Roman Janoušek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Policie prověří znalce, kteří se zabývali dopravní nehodou Romana Janouška a jejichž posudky použila obhajoba. Jsou podezřelí z manipulování fakty, uvedl Český rozhlas - Radiožurnál. V případě prokázání viny jim za křivou výpověď a nepravdivý znalecký posudek hrozí až dva roky vězení nebo zákaz činnosti. Janoušek byl za sražení ženy automobilem odsouzen na 4,5 roku vězení nepodmíněně.

O prověření znalců rozhodli tento týden státní zástupci. Posudek pro Janouška zpracovávala například společnost Dekra Automobil. "Ve věci pana Janouška jsme doposud nebyli kontaktováni. Nicméně na svém posudku trváme," sdělila Radiožurnálu mluvčí firmy Zuzana Vaňásková. Janouškův advokát Vít Široký za posudky stojí, chce vypovídat na policii. "Byly tam použity úplně nové metody a nový program, se kterým téměř nikdo kromě Dekry nemá prakticky zkušenosti," podotkl.

Opilý podnikatel naboural v březnu 2012 v pražské Michli do vozu vietnamské řidičky a od nehody ujel. Když zastavil na červenou, žena jej dohonila, stoupla si před jeho vůz a chtěla s ním situaci řešit. Janoušek proti ní nejdřív dvakrát popojel, poté se na zelenou rozjel, řidičku porazil a ujel. Nedaleko jej dopadli policisté.

Řidičce způsobil otok mozku a zlomeniny žeber i kotníku. Po nehodě strávila zhruba měsíc a půl v nemocnici. Kdyby jí lékaři neposkytli včasnou pomoc, mohla i zemřít. Janoušek jí později zaplatil odškodné 900 000 korun.

Pražský městský soud muži původně uložil za těžké ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky tříletý trest, který odvolací senát o rok a půl zpřísnil. Podnikatel navíc nesmí sedm let usednout za volant.

Janoušek se v minulosti hájil tím, že řidičku v okamžiku střetu neviděl a že ji zřejmě zachytil jen zpětným zrcátkem. Tuto verzi však vyvrátil jak revizní znalecký posudek, tak i odposlechy Janouškova telefonu.

 

Právě se děje

Další zprávy