Mimořádná zpráva

Policie prověří soutěž na Národní knihovnu na Letné

Red DOM
12. 9. 2008 16:33
Trestní oznámení podalo pět architektů
Detail knihovny.
Detail knihovny. | Foto: Future Systems

Praha - Policie prověří soutěž na návrh nové budovy Národní knihovny, která stála místo jejího ředitele Vlastimila Ježka. Státní zastupitelství předalo policii v pondělí trestní oznámení, které podala skupina pěti architektů.

S odvoláním na obvodní státní zástupkyni Prahy 1 Šárku Pokornou to uvedly České noviny.

Odbor hospodářské kriminality zjistí, jestli při veřejné soutěži nebyl spáchán trestný čin pletichy.

Ani jeden z pěti architektů, kteří trestní oznámení podali, se soutěže na novou knihovnu nezúčastnili. Nepatří ani k žádné profesní skupině, která na neregulérnost soutěže upozorňovala. Tvrdí, že oznámení nepodali jako architekti, nýbrž jako občané.

Stejně jako dalším kritikům soutěže ovšem autorům oznámení vadí, že vítězný projekt nesplnil podmínku zadání, tedy umístění národního konzervačního fondu nad zemí. Vedení Národní knihovny oponuje tím, že si před vyhlášením soutěže nedokázal bezpečné uložení knih pod zemí představit a autor vítězného návrhu Jan Kaplický přišel s převratným řešením.

"Není to proti knihovně, soutěži, ani proti vítěznému návrhu. Chceme, aby věci fungovaly tak, jak mají," citovaly České noviny s odvoláním na ČTK jednoho z autorů trestního oznámení - Jána Stempela. Dalšími jsou architekti Ludvík Grym, Petr Pištěk, Pavel Rada a Jan Sapák.

Soutěž je napadena z různých stran

Kvůli soutěži na knihovnu již u soudu leží od loňského podzimu žaloba. Podalo ji studio HŠH architekti, kteří v soutěži skončili na třetím místě. Zatím ale nebylo nařízeno žádné jednání. Studio podalo žalobu o náhradu škody - pokud by nezvítězil Kaplický, HŠH by se teoreticky posunuli na druhé místo, a jejich odměna by tedy mohla být vyšší.

Foto: Repro Aktuálně.cz

HŠH architekti od vyhlášení výsledků soutěže uvádějí, že byla neregulérní. Několikrát se obrátili na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), ten opětovně uváděl, že nemůže soutěž o návrh posuzovat; může tak činit jen v případě soutěže vypsané podle zákona o zadávání veřejných zakázek.

Podle Tomáše Hradečného ze studia HŠH ale soutěž v souladu se zákonem vypsána byla. Architektonická soutěž je jedním z druhů soutěže o návrh dle zákona o zadávání veřejných zakázek, řekl ČTK. Mimo rámec zákona se podle něj NK dostala až změnou pravidel soutěže v jejím průběhu.

ÚOHS dříve knihovně potvrdil, že mohla uplatnit výjimku z tohoto zákona, tedy nevyhlašovat soutěž v souladu s ním. Nyní, se znalostí stanoviska Evropské komise, ale šéf úřadu Martin Pecina uvádí, že tehdy rozhodl špatně a výjimku nebylo možné uplatnit. Soutěž by se podle něj měla zrušit. Ježek ale soutěž zrušit nechtěl, říkal, že byla vypsána podle pravidel Mezinárodní unie architektů, jež jsou českým zákonům nadřazena.

Oznámení i na ministra Jehličku

Trestní oznámení na Ježka i na ministra kultury Václava Jehličku podal i Jiří Jehlička, provozovatel internetových stránek Centrálního registru dlužníků (CERD) a protikorupční linky, který dal již několik trestních oznámení na politiky. Domnívá se, že Ježek mohl spáchat trestný čin porušování povinností při správě cizího majetku - tím, že vynaložil peníze na soutěž, kterou ministr Jehlička označil jako nezákonnou.

Budoucnost nové budovy stála měsíce na mrtvém bodě. Za problémy se označují pozemky, nedostatek peněz i komplikace se soutěží. Ježek krátce před svým odvoláním přišel s novým pozemkem, neřekl ale, kde je. Pozemek se líbí i novému řediteli NK Pavlu Hazukovi, který je také příznivcem Kaplického návrhu.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Obce v okolí Vrbětic, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli rozdělit za výbuchy odškodnění 700 milionů korun. Zákon schválila sněmovna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy