Policie prošetřuje zlaté padáky v Českých drahách

Martina Machová Martina Machová
1. 12. 2013 14:30
Odstupné bylo vyplaceno v souladu s manažerskou smlouvou, říká exšéf ČD Petr Žaluda
Petr Žaluda, bývalý generální ředitel Českých drah.
Petr Žaluda, bývalý generální ředitel Českých drah. | Foto: České dráhy

Praha - Policie už dvakrát v uplynulém týdnu navštívila vedení Českých drah a ptala se na manažerské smlouvy, které zajistily zlaté padáky a nadstandartní bonusy bývalého vedení státní firmy v čele s Petrem Žaludou.

Že se policie o odstupné někdejších vrcholových manažerů zajímá, potvrdil deníku Aktuálně.cz šéf právního odboru Českých drah Jan Čermák.

"Dostali podnět, přišli si zmapovat situace, jakou má firma strukturu, s tím že si budou prověřovat ještě další věci a že nás navštíví znovu a budou konkretizovat své požadavky," popsal první návštěvu vyšetřovatelů.

"Zajímalo je plnění, které obdrželi manažeři, když odcházeli," dodal.

Mezi tím navštívili České dráhy policisté i podruhé.

"Je pravda, že Policie České republiky prověřuje podání ohledně vyplacení jednorázového finančního plnění - odstupné - některým členům bývalého vedení a České dráhy jí poskytly veškeré požadované informace," uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.  Podle informací Aktuálně.cz se policie zajímá nejen o samotné odstupné, ale i to, jak si je nechalo vedení ČD zvedat různými bonusy, které jim zajišťovaly jejich manažerské smlouvy.

Manažerské bonusy v praxi

Deníku se navíc podařil získat "Příkaz k výplatě dalších plnění managementu ČD dle manažerských smluv na základě Usnesení P ČD" z března tohoto roku.

České dráhy odmítly jeho autenticitu oficiálně potvrdit. Prý proto, že "informace o pracovněprávních vztazích považují za interní a nezveřejňují je". Že by šlo o jasný falzifikát, tedy také neuvedly. Zdroj Aktuálně.cz z Českých drah pravost dokumentu potvrdil.

Nový generální ředitel ČD
Nový generální ředitel ČD | Foto: ČTK

V dokumentu tehdejší náměstek pro personální záležitosti Pavel Švagr nařizuje, že o uvedené částky mají být navýšeny čisté mzdy vybraných manažerů.

Celkově se jedná o deset lidí.

Podle přiloženého seznamu si Petr Žaluda přišel k dalším 165,8 tisícům korun, již jmenovaný Pavel Švagr k 108,8 tisícům korun, někdejší výkonný náměstek Miroslav Šebeňa 110,6 tisíc korun a Roman Boček (bývalý náměstek na zemědělství měl na drahách na starost správu majetku) k 104,4 tisícům korun. Zbylí manažeři takto získali navíc 30 až 65 tisíc korun.

Obdobný dokument zveřejnila ve své reportáži i televize Prima, částky a jména jsou stejná, rozdílný je ale datum - 5. 2. 2013, tedy je o měsíc starší.

Zdroje z Českých drah pak tvrdí, že šetření policie směřuje zejména na Petra Žaludu, jako generálního ředitele a jeho podřízeného Pavla Švagra, pod kterého personální otázky spadaly a který je podepsaný i na dokumentu nařizujícím vyplácení statisícových částek.

Pavel Švagr odmítá, že by jednal protizákonně. "Moje role byla technického zpracovatele a řídil jsem se manažerskými smlouvami," řekl Aktuálně.cz. Policie jej prý nekontaktovala a ani se jí nebojí.

Vše v pořádku

"Vše je z mého pohledu pořádku, výplaty benefitů byly v souladu s manažerskými smlouvami," dodal s tím, že mu přijde velice neobvyklé, že začaly z Českých drah unikat. "Poškodilo mne to v očích řady lidí," uvedl.

Pavel Švagr není „jen" dopravní expert, jde rovněž o důležitého člena ČSSD. V současnosti za socialisty vyjednává dopravní témata pro priority nové vlády. V minulosti působil jako tajemník stínové vlády Bohuslava Sobotky. "O personáliích jsme se ještě nebavili," uvedl na dotaz, zda s ním předseda ČSSD počítá jako s ministrem.

I Petr Žaluda uvedl, že jej policie v této věci nekontaktovala. "Odstupné bylo vyplaceno v souladu s manažerskou smlouvou a k žádnému navýšení mého platu nedošlo," reagoval obdobně jako Pavel Švagr.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy