Policie prošetřuje jmenování šéfky pozemkového fondu Maradové, údajně nesplnila podmínky

ČTK ČTK
9. 8. 2016 20:43
Policie šetří okolnosti jmenování Svatavy Maradové do čela Státního pozemkového úřadu. V trestním oznámení podaném na Městském státním zastupitelství v Praze se píše, že Maradová nesplnila zákonem stanovenou čtyřletou praxi, která je vyžadována dle zákona o státní službě. Státní pozemkový úřad a ministerstvo zemědělství shodně tvrdí, že Maradová všechny zákonné podmínky splnila.
Pozemkový fond České republiky.
Pozemkový fond České republiky. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Praha - Policie prověřuje okolnosti jmenování Svatavy Maradové do funkce ústřední ředitelky Státního pozemkového úřadu (SPÚ). Uvedl to server Dotyk. Podezřelým je podle trestního oznámení podaného na Městské státní zastupitelství v Praze státní tajemník ministerstva zemědělství Jiří Bakalík, který měl Maradovou vybrat, ačkoli nesplnila zákonem stanovenou délku praxe. Podle SPÚ i ministerstva ale Maradová všechny zákonné podmínky splnila.

Podle zákona o státní službě by měl uchazeč o místo v čele služebního úřadu mít aspoň čtyřletou praxi ve správním úřadu, instituci Evropské unie, mezinárodní organizaci, regionální radě nebo jako uvolněný člen zastupitelstva kraje nebo obce s rozšířenou působností.

Maradová se stala ředitelkou SPÚ v červnu roku 2014 poté, co byla dva měsíce na úřadu náměstkyní. Předtím pracovala podle svého životopisu na webu SPÚ mezi lety 1999 a 2013 v soukromé firmě Geocart CZ.

"Ústřední ředitelka byla vybrána v řádném výběrovém řízení, kterým prošla zcela transparentně," řekl Dotyku mluvčí pozemkového úřadu Hynek Jordán. Také mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková tvrdí, že vše bylo v pořádku. "Ředitelka Maradová splnila ve výběrovém řízení veškeré požadavky stanovené zákonem," uvedla.

"Podání jsme postoupili policii. V polovině září by mělo být jasněji o dalším postupu," řekl serveru Jan Lelek z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1.

SPÚ spravuje a prodává státní zemědělský majetek a vykonává veřejnou správu v oblasti pozemkových úprav a restitucí. Významnou částí jeho agendy tvoří církevní restituce.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy