Detektivové sledovali důstojnici, jestli se stará o děti sama, nebo s mužem. Policie ji teď vyhodila

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
7. 4. 2018 7:00
Důstojnice Romana M. kvůli ošetřování dětí nechodila šest let do práce. Inspekce ji obvinila z podvodu, protože žena tvrdila, že je na děti sama, přitom žila ve stejném bytě s jejich otcem. Teď ji prezidium propustilo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Policejní prezidium se zbavilo důstojnice, kterou Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nedávno obvinila z podvodu. Inspekce ženu minulý rok sledovala, aby prokázala, že žije s otcem svých dětí, přestože tvrdila, že se o děti stará sama. V takovém případě by totiž neměla nárok na část volna na ošetřování nemocných potomků, které si opakovaně vybírala, takže v práci nebyla šest let. Inspekce tvrdí, že tím žena způsobila škodu 326 tisíc. 

"Je to účelové stíhání, aby se mé klientky její nadřízení zbavili. Kdyby to tak nebylo, služební funkcionář by nejprve na začátku, kdyby přišel na nějaké podivné chování, zahájil vnitřní řízení a prošetřování a následně by podával trestní oznámení. Tady je všechno úplně obráceně. Bylo podáno trestní oznámení, nikdo k tomu nebyl vyslechnutý, klientka o ničem nevěděla," popisuje její advokát Michal Strouhal.

Policejní prezidium se k případu ani k výpovědi důstojnice nechtělo vyjádřit. "Řízení ve věcech služebního poměru jsou ze zákona neveřejná," vysvětlil mluvčí Jozef Bocán.

Romana M. se před šesti lety dostala do sporu se svou nadřízenou, která jí podle policistky po návratu z mateřské dovolené začala házet klacky pod nohy a chtěla se jí zbavit.

Důstojnice si na údajnou šikanu a diskriminaci stěžovala policejní ombudsmance, což nepomohlo. Nakonec zůstala doma s odůvodněním, že se střídavě starala o své dvě nemocné děti. To opakovaně dokládala potvrzeními od lékařů.

Venčí spolu psa, zjistili detektivové

Vyšetřovatelé netvrdí, že by policistka na volno neměla nárok, a nerozporují ani zdravotní stav jejích dětí. Romana M. však podle nich spáchala podvod, když opakovaně nepravdivě uvedla, že se o své děti stará sama.

V tom případě totiž nemá nárok na běžných devět dní volna na ošetřování, ale rovnou na 16. Inspekce jí tak do způsobené škody naúčtovala tento sedmidenní rozdíl, a to rovnou čtyřicetkrát - což je počet jejích žádostí o volno během šesti let, kdy nechodila do práce.

"Ve všech těchto případech žádala o služební volno jako osamělý příslušník bezpečnostních sborů, k čemuž opakovaně doložila čestné prohlášení o osamělosti," píše v obvinění komisařka GIBS.

Inspekce proto nasadila na Romanu M. sledování, aby dokázala, že s otcem svých dětí stále žije. Detektivové, kteří ji sledovali nejméně sedm dní, do protokolu zaznamenali, že policistka společně s tímto mužem venčí psa, nakupují či vyprovázejí děti.

V půlce února navíc v bytě u Romany M. proběhla domovní prohlídka, v rámci které "bylo mimo jiné zadokumentováno pánské oblečení a pánské potřeby osobní hygieny".

GIBS na základě těchto zjištění dospěla k názoru, že policistka své děti vychovává spolu s jejich otcem, a obvinila ji z podvodu.

Policistka skutečně žije ve stejném bytě jako otec jejích dětí. Nicméně podle právníka nežijí v partnerském vztahu a otec Romaně M. občas pouze vypomáhá.

Jde o výsluhy, tvrdí advokát

Tři týdny poté, co na neobvyklý případ upozornil on-line deník Aktuálně.cz, policistku prezidium propustilo. Její advokát za obviněním z podvodu vidí účel, jak se jeho klientky zbavit a dostat ji od policie.

"Vše přišlo v době, kdy se má klientka začala zajímat o své výsluhy, kdyby odešla od sboru, protože na ně má nárok. Do léta chtěla ukončit služební poměr sama," tvrdí Strouhal. 

Po propuštění od policie nebude mít Romana M. kvůli stíhání nárok na služební výsluhy. K penězům se dostane pouze v případě, že ji soudy osvobodí. Což může trvat i několik let.

Kvůli údajně nestandardnímu postupu státního zastupitelství připravuje advokát Strouhal právní kroky. Upřesnit je ale nechce.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy