Policie propustí z vazby mladíka podezřelého z útoku na Stropnického dům

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
14. 9. 2015 18:12
Igor Š., podezřelý z útoku na dům, ve kterém bydlí ministr obrany Martin Stropnický s rodinou, bude propuštěn z vazby. Dozorující státní zástupce Ladislav Malovec považuje návrh na propuštění z vazby za odůvodněný. Mladík ale musí splnit zákonem stanovené podmínky. Je tedy možné, že videozáznamy ze suchdolské koleje, které mají potvrzovat mladíkovo alibi, státního zástupce přesvědčily. Podle Malovce už nemůže Igor Š. nikoho ovlivňovat a nepředpokládá ani, že se bude vyhýbat trestnímu stíhání.
Ministr obrany Martin Stropnický
Ministr obrany Martin Stropnický | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Obviněný ruský mladík v případu útoku na dům, v němž žije ministr obrany Martin Stropnický s rodinou, bude propuštěn z vazby. "Od obhájce jsem dostal návrh na propuštění z vazby, který považuji za odůvodněný. Pokud splní zákonem stanovené podmínky, bude mít možnost být propuštěn," potvrdil Aktuálně.cz informaci dozorující státní zástupce Ladislav Malovec.

Podmínkou propuštění na svobodu z ruzyňské věznice je, že se Igor Š. zaváže k další spolupráci s policií ve vyšetřování. "Odpadne důvod vazby B, což znamená, že už nemůže nikoho ovlivňovat, a pak důvod vazby A, což je vyhýbání se trestnímu stíhání. Rodiče o něj mají zájem, proto nepředpokládám, že by se trestnímu stíhání vyhýbal,“ dodává státní zástupce. Konkrétní důvod, proč se rozhodl vazbu ukončit, neuvedl.

Podle obhájce Igora Š. Pavla Čižinského je mladíkova rodina navíc připravena uhradit kauci, kterou státní zástupce požaduje. "Igorova rodina je připravená uhradit kauci ve výši 100 tisíc Kč, jak je státním zástupcem požadováno," řekl Aktuálně.cz Čižinský.

Je tedy možné, že vyhodnocení videozáznamů ze suchdolské koleje státního zástupce přesvědčilo. Mladíkova obhajoba na ně od začátku spoléhala, byly podle ní klíčovým důkazem, který měl prokázat, že v době útoku byl Igor Š. na koleji.

Vyšetřování však ještě není zdaleka u konce a Igor. Š je stále hlavním podezřelým. "Zatím je to stále v běhu trestního řízení. Provádí se samozřejmě ještě dotazování v rámci případu. Vyšetřovatel na tom intenzivně pracuje,“ dodává Malovec.

Nové důkazy?

Útok zápalnými lahvemi na dům, v němž bydlí ministr obrany Stropnický s rodinou, se odehrál na začátku června. Policie případ vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení ve stadiu pokusu.

Ministr obrany Martin Stropnický před časem uvedl, že v době útoku v domě spali tři lidé. Sám ministr doma nebyl. Dům poté střežila armáda v součinnosti s policií.

Kriminalisté podle obhájce Pavla Čižinského proti Igorovi Š. nemají žádné nové důkazy. Zatím se tedy zdá, že policie má pouze pachové stopy a to, že je Igor Š. anarchista.

"Nevypadá to, že by policie od zahájení stíhání jakkoli pokročila, a nemá ani žádné indicie," řekl před časem Pavel Čižinský.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Z potrubí Nord Stream 1 uniká plyn, varuje švédský námořní úřad

Švédsko vydalo varování v souvislosti se dvěma úniky zemního plynu z podmořského potrubí Nord Stream 1. Úniky nastaly ve švédských a dánských vodách a byly lokalizovány severovýchodně od dánského ostrova Bornholm. Není jasné, co úniky způsobilo. V pondělí zaznamenaly dánské úřady unik plynu z nefunkčního plynovodu Nord Stream 2.

Zdroj: ČTK
Další zprávy