Policie propustí z vazby mladíka podezřelého z útoku na Stropnického dům

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
14. 9. 2015 18:12
Igor Š., podezřelý z útoku na dům, ve kterém bydlí ministr obrany Martin Stropnický s rodinou, bude propuštěn z vazby. Dozorující státní zástupce Ladislav Malovec považuje návrh na propuštění z vazby za odůvodněný. Mladík ale musí splnit zákonem stanovené podmínky. Je tedy možné, že videozáznamy ze suchdolské koleje, které mají potvrzovat mladíkovo alibi, státního zástupce přesvědčily. Podle Malovce už nemůže Igor Š. nikoho ovlivňovat a nepředpokládá ani, že se bude vyhýbat trestnímu stíhání.
Ministr obrany Martin Stropnický
Ministr obrany Martin Stropnický | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Obviněný ruský mladík v případu útoku na dům, v němž žije ministr obrany Martin Stropnický s rodinou, bude propuštěn z vazby. "Od obhájce jsem dostal návrh na propuštění z vazby, který považuji za odůvodněný. Pokud splní zákonem stanovené podmínky, bude mít možnost být propuštěn," potvrdil Aktuálně.cz informaci dozorující státní zástupce Ladislav Malovec.

Podmínkou propuštění na svobodu z ruzyňské věznice je, že se Igor Š. zaváže k další spolupráci s policií ve vyšetřování. "Odpadne důvod vazby B, což znamená, že už nemůže nikoho ovlivňovat, a pak důvod vazby A, což je vyhýbání se trestnímu stíhání. Rodiče o něj mají zájem, proto nepředpokládám, že by se trestnímu stíhání vyhýbal,“ dodává státní zástupce. Konkrétní důvod, proč se rozhodl vazbu ukončit, neuvedl.

Podle obhájce Igora Š. Pavla Čižinského je mladíkova rodina navíc připravena uhradit kauci, kterou státní zástupce požaduje. "Igorova rodina je připravená uhradit kauci ve výši 100 tisíc Kč, jak je státním zástupcem požadováno," řekl Aktuálně.cz Čižinský.

Je tedy možné, že vyhodnocení videozáznamů ze suchdolské koleje státního zástupce přesvědčilo. Mladíkova obhajoba na ně od začátku spoléhala, byly podle ní klíčovým důkazem, který měl prokázat, že v době útoku byl Igor Š. na koleji.

Vyšetřování však ještě není zdaleka u konce a Igor. Š je stále hlavním podezřelým. "Zatím je to stále v běhu trestního řízení. Provádí se samozřejmě ještě dotazování v rámci případu. Vyšetřovatel na tom intenzivně pracuje,“ dodává Malovec.

Nové důkazy?

Útok zápalnými lahvemi na dům, v němž bydlí ministr obrany Stropnický s rodinou, se odehrál na začátku června. Policie případ vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení ve stadiu pokusu.

Ministr obrany Martin Stropnický před časem uvedl, že v době útoku v domě spali tři lidé. Sám ministr doma nebyl. Dům poté střežila armáda v součinnosti s policií.

Kriminalisté podle obhájce Pavla Čižinského proti Igorovi Š. nemají žádné nové důkazy. Zatím se tedy zdá, že policie má pouze pachové stopy a to, že je Igor Š. anarchista.

"Nevypadá to, že by policie od zahájení stíhání jakkoli pokročila, a nemá ani žádné indicie," řekl před časem Pavel Čižinský.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Čína hrozí Spojeným státům odvetou kvůli zákazu TikToku, společnost podala na Trumpa další žalobu

Čína hrozí odvetou za rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa začít ve Spojených státech blokovat čínské aplikace TikTok a WeChat. Čínské ministerstvo obchodu v sobotu vyjádřilo svůj "rezolutní odpor" a samotný TikTok podle agentury Bloomberg požádal americký soud, aby rozhodnutí Trumpovy vlády zneplatnil.

Pokud se Spojené státy budou držet dosavadního kurzu a nenapraví své chyby, Čína podnikne nezbytná opatření, aby ochránila svá legitimní práva a zájmy čínských firem, uvedlo čínské ministerstvo. Bližší podrobnosti k možným krokům však neuvedlo, upozornila agentura Reuters.

TikTok a jeho mateřská společnost ByteDance v pátek večer podaly u federálního soudu ve Washingtonu proti nařízení Trumpovy vlády námitku. Prezident podle nich zákazem aplikace překročil své pravomoci, a učinil tak spíše z politických důvodů, než aby zastavil "neobvyklou a mimořádnou hrozbu" pro USA, jak vyžaduje zákon.

Podle TikToku zákaz také porušuje první dodatek k ústavě, který garantuje svobodu projevu. Trumpův zásah podle stížnosti zničí internetovou komunitu, kde se scházejí miliony Američanů, aby tam vyjádřily své názory. Vláda také podle společnosti ignorovala důkazy, které ukazují, že společnost chrání soukromí i bezpečnost uživatelů v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy