Policie převezla uprchlíka Vaškůje do brněnské věznice

ČTK ČTK
28. 3. 2011 13:20
Rakousko předalo uprchlého podnikatele na hraničním přechodu Mikulov-Drasenhofen

Mikulov (Břeclavsko) - Uprchlého podnikatele Romana Vaškůje převezla policie z Rakouska do České Republiky. Odsouzený byl k sedmi a půl letům vězení za rozsáhlé podvody s palivy se škodou bezmála tři čtvrtě miliardy korun.

Trestu se ale vyhýbal, rakouská policie jej zatkla 22. března ve Vídni.

"Po převzetí Vaškůje na česko-rakouském hraničním přechodu Mikulov-Drasenhofen jej policejní eskorta odvezla do věznice," uvedl mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

"Při předání vězně asistovali policisté ze zásahových jednotek ozbrojení samopaly. Vyřizování s tím spojené administrativy trvalo bezmála 1,5 hodiny.

Podnikatel se zadržení "obratně vyhýbal"

Policisté Vaškůje posadili v poutech do auta před polednem. "Vaškůj byl převezen do věznice v Brně-Bohunicích," potvrdila její mluvčí Dana Krejčírová.

Michal Weiss z policejní Národní centrály Sirene připomněl, že byl na Vaškůje vydán český i evropský zatykač. Podnikatel se zadržení podle něj "obratně vyhýbal".

"Při kontrole předložil rakouským policistům padělané doklady," uvedl.

Vaškůj strávil v době vyšetřování ve vazbě více než dva roky. Nyní by si měl odpykat ještě pět let vězení.

Rakouská policie zadržela Vaškůje už loni v červnu na základě mezinárodního zatykače vydaného brněnským krajským soudem. Počátkem prosince jej však musela propustit z vazební věznice a český občan čekal na svobodě, zda rakouské úřady vyhoví žádosti české justice o jeho vydání. O jeho vydání do Česka rozhodl 22. února vrchní zemský soud ve Vídni.

Nedostavil se na jednání vrchního zemského soudu

Česká média v únoru ale informovala, že Vaškůj zřejmě znovu utekl. Přestal prý komunikovat s rodiči, jeho telefon byl vypnutý a zaslané SMS zprávy se vracely jako nedoručené. Nedostavil se tehdy ani na jednání vrchního zemského soudu, který pravomocně rozhodl o jeho vydání do Česka. Následovalo pak jeho opětovné zatčení s dnešním vydáním do vlasti.

Vaškůj loni v září neuspěl s ústavní stížností v kauze daňových podvodů. Už v červenci 2009 uprchl do zahraničí.

Podle obžaloby dovážel v letech 1994 a 1995 ze Slovenska motorovou naftu a benzin, ale vyhýbal se placení daní. Vaškůj figuroval i v aféře někdejšího předsedy lidovců Jiřího Čunka obviňovaného z korupce. Přerovský okresní soud rozhodl, že se spolu s Petrem Šmiřákem pokusil uplatit Marcelu Urbanovou, někdejší Čunkovu sekretářku a klíčovou svědkyni v kauze. Vaškůj se označil za oběť české justiční mafie.

Státní zástupce Michal Galát z brněnského krajského státního zastupitelství nyní pracuje na další kauze spojené s Vaškůjem. V ní se podle spisu dopustil při obchodech s ropnými produkty zkrácení spotřební daně, čímž připravil stát o 150 milionů korun. Podnikateli za to hrozí vězení od pěti do deseti let.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy