Česká policie poprvé vykročila na Facebook, příspěvkem plným paragrafů. Zahraniční vzory jsou daleko

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
2. 1. 2017 7:31
Česká policie chce s lidmi nově komunikovat i přes sociální sítě, a tak koncem prosince založila svůj první oficiální účet na Facebooku. Zatím se však nepoužívá a chybí mu kromě úvodního příspěvku obsah. Inspiraci si čeští policisté berou ze zahraničí. Například mnichovská policie zdatně použila Twitter a další kanály, aby varovala před střelcem, který v červenci zabil u nákupního centra devět lidí. Stejně tak policejní účty na sociálních sítích informovaly o nedávném útoku na vánoční trhy v Berlíně.
Foto: Reuters

Praha – Česká policie proniká do světa sociálních sítí a krátce před koncem roku si založila první oficiální facebookový účet. Ten sice zeje prázdnotou – návštěvníky vítá jediný příspěvek plný paragrafů – policejní prezidium však slibuje, že se to v budoucnu změní. Teď se oficiální informace objevují jen na webu Policie.cz.

"Vzhledem k rozvoji sociálních sítí, k němuž došlo v posledních letech, pracujeme na způsobu řešení, které nám umožní v dohledné době komunikovat s veřejností také v prostředí sociálních sítí," tvrdí Josef Bocán z tiskového oddělení policejního prezidia.

Kdy by měl účet naplno fungovat, však odhadovat nechtěl. "Jakmile k oficiálnímu spuštění takového komunikačního kanálu ze strany policie dojde, budeme veřejnost informovat. Samotné zřízení profilů je však pouze jedním z dílčích kroků," doplnil. O plánované účty by se mělo starat právě tiskové oddělení.

Inspiraci čeští policisté hledají v zahraničí. Například v sousedním Německu už policisté přes sociální sítě zdatně komunikují, a to i v nejkrizovějších momentech. To se ukázalo při červencovém útoku v Mnichově, kdy mladý Němec íránského původu zastřelil devět lidí v obchodním centru Olympia.

Podobně policejní Twitter zafungoval i při nedávném teroristickém útoku na vánoční trhy v Berlíně. "Samozřejmě shromažďujeme informace z více stran, zahraniční policejní sbory nevyjímaje," připustil Bocán.

Policejní mluvčí hrdinou

Mluvčí mnichovské policie Marcus De Gloria Martins se v červenci stal přes noc hrdinou i miláčkem místních médií. Hlavně přes Twitter uklidňoval obyvatele a poskytoval informace nejen v němčině, ale i v angličtině a turečtině.

Něco podobného u české policie chybí. Když minulý čtvrtek ochromil část Karlova náměstí výbuch zábavní pyrotechniky, na sociálních sítích situaci uklidňoval až ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Na Twitter napsal, že se nejedná o teroristický útok a kriminalisté pracují ze všech sil na dopadení pachatele.

Facebook má v Česku silné postavení. Podle dat z listopadu 2016 ho používá přes 4,5 milionu uživatelů, což je zhruba 68 % tuzemské internetové populace. Oproti tomu Twitter používá odhadem jen 300 tisíc česky mluvících uživatelů. Velká část lidí navíc využívá sociální sítě i jako zdroj zpravodajství.

 

Právě se děje

Další zprávy