Policie: Podnikatel nakradl 80 milionů určených pro invalidy

Radek Nohl Radek Nohl
24. 4. 2015 10:30
Středočeský podnikatel byl obviněn v případu, v němž skupina čerpala státní příspěvky na práci postižených. Celkově podle policie získala podvodem přes 484 milionů.
Dům, který policie obstavila podnikateli Aleši Michlovi.
Dům, který policie obstavila podnikateli Aleši Michlovi. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zaměstnávání zdravotně postižených se pro skupinu podnikatelů stalo výhodným byznysem. Během několika let získali od úřadu práce státní příspěvky ve výši přesahující 484 milionů korun.

Jenže protikorupční policie zjistila, že se jednalo o podvod. Podnikatelé žádali mezi roky 2009 a 2012 od státu peníze na mzdy, které nebyly postiženým lidem vyplaceny. Detektivové zadokumentovali, že podstatná část skončila na účtech těchto podvodníků.

První trojici obvinili policisté již loni. Teď však odhalili hlavní postavu celé kauzy. Středočeský podnikatel Aleš Michl měl podle vyšetřovatelů přístup k účtům firem, na které úřad práce peníze odesílal. Policisté tvrdí, že z nich následně vybral nejméně 42,9 milionu a dalších 38,6 milionu si převedl na své soukromé konto.

Hlavní investor byl obviněn

A letos v polovině března Aleš Michl přibyl na seznam obviněných. "Bohužel, je to pravda," potvrdil Michl. "Podal jsem stížnost proti obvinění, jinak se k tomu vyjadřovat nechci," prohlásil. Policie ho stíhá na svobodě.

Vyšetřovatelé následně zmrazili i Michlův majetek v hodnotě přesahující 35 milionů korun. Jde o rodinnou vilu, garáž či pozemky o rozloze 27 tisíc metrů čtverečních.

Podle detektivů byla jeho role v tomto případu klíčová. Michl byl jakýsi investor, který firmám poskytoval peníze na to, aby mohly odvádět za zaměstnance daň, sociální a zdravotní pojištění. "Za což obdržel provizi ve výši 500 korun měsíčně za každou zaměstnanou osobu se zdravotním postižením," napsali policisté do usnesení.

V kauze figuruje celkem patnáct firem a vyšetřovatelé zjistili, že pro ně v roce 2012 pracovalo 6500 handicapovaných. Skupina podnikatelů čerpala na jednoho invalidu příspěvek ve výši 8000 korun, vyplácela jim však pouze 2000 korun. Navíc peníze od úřadu práce požadovali, i když postižení nevykonávali žádnou nebo jen minimální práci.

Zabavený majetek za 120 milionů

Detektivové mají proti podnikatelům jako důkaz k dispozici i videozáznamy. Ty získali díky skrytým kamerám, které na sobě měli zdravotně postižení lidé připevněny, když s nimi jednali o práci.

Díky výslechům svědků a dokumentům zajištěným při domovních prohlídkách kriminalisté rovněž zjistili, že prakticky jediným příjmem firem byly příspěvky na podporu práce handicapovaných. Jednou ze společností je Besico Real, která darovala v roce 2011 dva miliony korun Věcem veřejným, straně, která byla tehdy ve vládě.

Michl kromě toho, že měl přístup k účtům všech patnácti firem, vyžadoval dokládání počtu postižených, kteří byli v daném měsíci zaměstnáni, nebo dával pokyny k zaměstnání dalších invalidů.

V současné době působí jako ekonom v třetiligovém fotbalovém týmu Loko Vltavín.

Již dříve vyšetřovatelé zmrazili další majetek v hodnotě přes 122 milionů korun. Obvinění podali proti rozhodnutí policie stížnosti, pražský vrchní soud je ale zamítl. A tak dál zůstává policejní plomba například na majetku společnosti, která má servis a prodejnu vozů Opel a Chevrolet v pražských Holešovicích, a na seznamu jsou také domy firmy Verve Holding v Záběhlicích.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy