Lovci lebek po 20 letech dopadli muže, který obelstil televizní Bingo. Pro výhru posílal komparzisty

Marek Pokorný Marek Pokorný
8. 11. 2017 5:30
Pavel Fantyš podle soudu zmanipuloval počítačový program televizní soutěže a vyzvedával milionové výhry pomocí komparzistů. Po dvaceti letech jej zadrželi v USA.
Televizní Bingo: Upoutávka na pořad | Video: TV Nova

Praha - V polovině devadesátých let lámalo televizní Bingo na TV Nova rekordy sledovanosti: každý týden kvůli němu před televizní obrazovky sedaly až tři miliony lidí. Lidé si kupovali losy, z nichž některé zaručovaly účast v televizním losování. Tam v show moderované Janem Rosákem mohli vyhrát miliony.

V roce 1995 se ale ukázalo, že nešlo o náhodu: programátor Pavel Fantyš podle obžaloby upravil losovací program tak, aby do televizního losování postoupili majitelé konkrétních losů. Peníze pak chodili před televizní kamery vybírat za pěti až desetitisícový honorář komparzisté. Zatímco tyto "bílé koně" policie zadržela, Fantyš uprchl do ciziny. V nepřítomnosti byl v roce 2005 odsouzen k pětiletému vězení.

Soud ale bude muset Fantyšův případ projednat znovu. Po dvacetiletém skrývání totiž zadržel koncem července Fantyše Interpol ve Spojených státech. Počátkem srpna jej pak takzvaní lovci lebek dovezli do Česka. Fantyš vzápětí požádal o nové projednání svého případu.

Už zase "jen" obžalovaný

"Městský soud v Praze usnesením z 12. září letošního roku návrhu obviněného vyhověl a zrušil uvedené odsuzující rozsudky," uvedla mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. Fantyš je tak v tuto chvíli ve vazbě. "Je na něj nutno pohlížet jako na obžalovaného, ne odsouzeného," podotkla Puci.

Fantyše zastupuje pražská advokátka Eva Balíčková, která však případ nechce komentovat. "Nemám svolení klienta," uvedla a potvrdila pouze to, že Fantyš požádal o nové projednání svého případu. "Má na to právo," konstatovala.

Případ dostal senát soudkyně Lenky Cihlářové, která donedávna soudila na Obvodním soudu pro Prahu 1. Kdy ale začne případ projednávat, zatím není jasné. "Hlavní líčení v této věci zatím nařízeno není," vysvětlila Puci.

Bezpečně z Kanady 

Pořad převzala TV Nova z Kanady. Tam se také tiskly tikety, jichž se každý týden prodaly víc než dva miliony. A soutěž údajně byla - alespoň podle svého ředitele Iva Kaderky - dokonale zabezpečena proti možným podvodům.

"Software je dokonale chráněn před viry a nelze se do něj nabourat. Není možné jej ani okopírovat, protože autor vymýšlí na každý týden do přímého přenosu jiný systém kombinací, které ukládá na disketu, a hraje se s úplně jinými tikety. Navíc nad provozováním bdí státní dozor, pověřený ministerstvem financí, který má i neustálý dohled nad hospodařením naší firmy," vysvětloval Kaderka koncem roku 1994 v Týdnu.

V říjnu 1995 ale Lidové noviny upozornily na možný podvod: skupina lidí si najímala své příbuzné a známé, aby chodili do televizního losování a účastnili se finále loterie, při němž v přímém přenosu vyhrávali až miliony. Ty pak odevzdávali za pěti či desetitisícovou provizi organizátorům.

TV Nova po skandálu soutěž na nějaký čas pozastavila. Když se ji pak pokusila obnovit, zájem diváků i sázejících dramaticky poklesl a vedl k úplnému ukončení pořadu.

Skoro deset let u soudů

Soudy případ řešily takřka deset let. Napoprvé Městský soud v Praze v roce 1997 poslal do vězení nepravomocně sedm lidí.

Kromě Fantyše a jeho pravé ruky Petra Hejdy, kteří byli od počátku stíháni jako uprchlí, nabírala fiktivní soutěžící další pětice lidí.

Po několikerém vrácení vrchním soudem padly definitivní rozsudky až v roce 2005: kromě Fantyše dostali všichni podmíněné tresty. Včetně Hejdy, kterého zatkla policie v roce 2001 na Slovensku.

Za necelý rok svého fungování loterie vydělala více než miliardu korun. Soud nakonec došel ke škodě nejméně 27 milionů korun, není ale vyloučeno, že si skupina vydělala mnohem víc.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy