Policie opevní Pražský hrad. Zemanova ochranka během pěti let posílí o polovinu

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
11. 1. 2016 0:00
Policejní prezident plánuje, že do roku 2020 přijme sto nových policistů na ochranu prezidenta a Pražského hradu. Momentálně na bezpečnost Miloše Zemana dohlížejí dvě stovky policistů. Podle ministra vnitra jsou taková opatření v současné bezpečnostní situaci adekvátní. Hrad mimoto žádá nový kamerový systém a bezpečnostní rámy. Cena za všechna opatření se může vyšplhat na stovky milionů korun.
Foto: ČTK, Thinkstock, Koláž: Aktuálně.cz

Praha - Policejní ochranka prezidenta a Pražského hradu se během příštích pěti let rozroste o polovinu. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého má na Hradě postupně přibýt stovka policistů. Nyní jich na prezidentovo bezpečí dohlíží více než dvě stě.

Policie chce posílit především hlídky, které střeží vnitřní prostory Hradu – zpřísní se režim vstupu do prezidentské kanceláře, zlepší se ochrana prezidentova bydliště nebo hradního vstupu v Jelení ulici. Posily dostanou také osobní bodyguardi Miloše Zemana.

"Z vývoje bezpečnostní situace vyplývá i předpoklad posílení výkonu služby v oblasti osobní ochrany, zejména navýšením počtu osobních ochránců,“ uvádí se v koncepci rozvoje policie na příštích pět let, kterou ve středu projedná vláda.

Prezident navíc požaduje i další bezpečnostní opatření, například instalaci nového kamerového systému nebo bezpečnostních rámů. Těmi by musela procházet i část turistů, která chce navštívit hradní areál. "Celkově to může stát několik set milionů korun,“ odhadl již dříve ministr vnitra Milan Chovanec.

Hrad žádá posily především kvůli současné bezpečnostní situaci. „Vzhledem k možným hrozbám budou bezpečnostní opatření nadále precizována, což je samozřejmě spojeno i s nezbytným nárůstem počtu příslušníků bezpečnostních složek,“ sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Hrozba terorismu

O prezidentově ochraně se podle ministra vnitra Chovance začalo mluvit zhruba v polovině loňského roku, když tajné služby dostaly zprávy, že by se Praha mohla stát terčem teroristického útoku. "Návrh na posílení Útvaru pro ochranu prezidenta je s ohledem na bezpečnostní opatření a aktuální bezpečnostní situaci zcela adekvátní. Je nutné reagovat i na skutečnost, že Ústřední krizový štáb rozhodl o zvýšení ochrany vymezených objektů včetně areálu Hradu,“ uvedl Chovanec.

I kvůli hrozbě terorismu a imigrační krize chce policie obecně v příštích pěti letech masivně nabírat nové lidi, celkem mají ke sboru přijít až čtyři tisíce lidí.

Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého se hrozby soustavně sledují a podle toho se mohou potřeby hradní ochranky v příštích letech přehodnocovat. "Tento návrh vychází z nějakých základních potřeb. Může se ještě měnit podle vývoje bezpečnostní situace,“ poznamenal Tuhý.

Hrad i ministerstvo vnitra popírají, že by zvýšená bezpečnostní opatření souvisela s nedávným skandálem, kdy se několik členů skupiny Ztohoven bez problémů vyšplhalo na střechu Hradu a vyvěsilo tam červené trenky.

Kvůli incidentu skončil šéf Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Petr Dongres, který měl na starosti právě policisty a ochranu vnitřních prostor Hradu. Později musel odejít i velitel vojáků z Hradní stráže, která hlídá venkovní prostory. A vyhazov dostal také šéf hradního odboru bezpečnosti.

Kromě Pražského hradu mají o desítky policistů posílit i ochranky ostatních ústavních činitelů, které už nyní zaměstnávají 1200 policistů. Jen na platech to bude do roku 2020 podle plánu stát 47,5 milionu korun.

 

Právě se děje

Další zprávy