Policie opět zkoumá ABL, sledovala lidi ještě loni

ČTK ČTK
30. 9. 2011 7:05
Zajímá se o případ napadení aktivisty Štylera, který byl agenturou sledován
Současný vlastník ABL Matěj Bárta. Ilustrační snímek
Současný vlastník ABL Matěj Bárta. Ilustrační snímek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Policie podle páteční Mladé fronty Dnes opět zkoumá případ bezpečnostní agentury ABL, kterou vlastnil současný předseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta.

Začala zjišťovat možné souvislosti mezi napadením aktivisty občanského sdružení Hnutí za Prahu 11 Jiřího Štylera a jeho sledováním agenturou ABL v loňském roce.

Štylera, který podle MfD patří k největším kritikům vedení radnice, někdo v červnu 2010 před jeho domem brutálně napadl. Skolil ho na zem elektrickým šokem a pak ho zkopal. Obvodní kriminálka případ odložila, protože na útočníka nepřišla.

Jenže případ začal nedávno zajímat zvláštní policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Právě ten totiž získal sérii fotek a zpráv firmy ABL o monitorování pohybu Jiřího Štylera z roku 2010. Podle vyšetřovatelů detektivové sledovali Štylera od loňského února a skončili až v září, což je úplně nová informace.

Dosud se vědělo jen to, že Štylera sledovala ABL v roce 2006 a 2007, stejně jako bývalou starostku Prahy 11 Martu Šorfovou, píše MfD, podle které policie nyní zjišťuje, nakolik může sledování Štylera souviset s jeho napadením.

Cenné svědectví přitom podle listu poskytla policii Kristýna Kočí, bývalá pravá ruka Víta Bárty ve Věcech veřejných. Exšéfka poslanců VV policii před dvěma měsíci řekla, že měla původně za úkol vést v Praze 11 místní organizaci Věcí veřejných. "Bárta mi řekl, že dostanu k ruce detektiva ABL, který mě seznámí se vším podstatným," cituje MfD z výpovědi Kočí. Tento detektiv jí prý sám ukázal fotografie ze sledovaných akcí, na nichž byl zachycen právě Štyler, který se za své hnutí dostal loni na podzim do zastupitelstva Prahy 11.

Z dalších dokumentů, které policie má, je patrné, že ABL, která už dříve tvrdila, že se sledováním aktivistů nemá nic společného, stejně důkladně sledovala dalšího aktivistu Štylerova hnutí, píše MfD.

 

Právě se děje

Další zprávy