Policie odmítla, že se chystá obvinit přeběhlíka Wolfa

Markéta Chaloupská
17. 12. 2008 11:00
Protikorupční útvar si ale zároveň posvítí na únik informací
Poslanec Petr Wolf.
Poslanec Petr Wolf. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Protikorupční policie popřela, že by se chystala obvinit poslaneckého přeběhlíka Petra Wolfa.

"Není pravdou, že by útvar ukončil prověřování, které nadále probíhá," reagoval mluvčí útvaru Roman Skřepek na úterní reportáž České televize.

Veřejnoprávní stanice informovala o tom, že policie navrhla zahájit stíhání Wolfa a dalších lidí za podvod s dotacemi.

Televize vycházela z informací mluvčího ostravského státního zastupitelství Davida Bartoše.

Protikorupční útvar se proti reportáži ohradil, vyjádření mluvčího Bartoše je prý nepochopitelné. "Vyjadřuje se v rozporu s reálným stavem věci a bez jakéhokoliv předchozího projednání s policejním orgánem," uvedl Skřepek.

Únik informací?

Protikorupční policie se v souvislosti s kauzou začala zabývat únikem informací, se kterými redaktor pracoval.

Ředitel útvaru totiž zjistil, že informace, které byly v reportáži použity, byly poskytnuty pouze dozorujícímu státnímu zástupci a pocházely z interní komunikace mezi vyšetřovatelem a okresním státním zastupitelstvím v Ostravě.

"Tento únik bude prověřen jak v rámci útvaru, tak po linii státního zastupitelství. Vedení útvaru rovněž oslovilo Nejvyšší státní zastupitelství a požádalo jeho představitele, aby ve věci neprodleně zjednali nápravu," upřesnil Skřepek.

Na reportáž televize už reagovali sociální demokraté, jejichž klub Wolf opustil. Podle ČSSD by měla vládní koalice zákonodárce vyzvat k tomu, aby se vzdal poslaneckého mandátu.

"V případě, že tak Petr Wolf neučiní, pak deklarovat svoji připravenost hlasovat pro jeho vydání pro případné trestní stíhání. ČSSD by tento krok uvítala jako vstřícné gesto pro hladký průběh spolupráce opozice a vlády na českém předsednictví," prohlásil předseda strany Jiří Paroubek ještě před tím, než Skřepek informace dementoval.

Vydírání?

Kauza odstartovala letos v červnu. Wolf tehdy bez udání důvodů opustil poslanecký klub ČSSD. Později obvinil šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka, že se ho během volby prezidenta pokusil vydírat.

Teprve na základě tohoto obvinění vyšlo najevo, že se o Wolfovu ostravskou firmu UT 2002 zajímá policie.

Wolf jakoukoli vinu odmítá. Exkluzivně deníku Aktuálně.cz řekl, že se ničeho nedopustil. "Trvám na tom, že jsem žádnou dotaci vědomě nezneužil. Teď bych to ale nechal bez dalšího komentáře. V tuto chvíli mám jen málo informací," vzkázal ze zahraničí.

Společnost získala před čtyřmi lety státní dotaci 4,5 milionu, podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu ale byla část peněz vyplacena neoprávněně, například za fiktivní náklady. Třeba 760 tisíc vyplatila UT 2002 ruské firmě Gexana za studii, kterou si lze volně stáhnout z webu Evropské unie.

 

Právě se děje

Další zprávy