Policie odložila trestní oznámení na bývalé ředitele muzea. Podal ho exministr Staněk

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 11. 2019 14:19
Policie odložila trestní oznámení na bývalé ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala, uvedl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Trestní oznámení na ně podal před odchodem z funkce někdejší ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD).
Odvolaný šéf Muzea umění Olomouc Michal Soukup.
Odvolaný šéf Muzea umění Olomouc Michal Soukup. | Foto: Muzeum umění Olomouc

Staněk v dubnu zároveň s ním podal i trestní oznámení na tehdejšího ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta. Soukupa i Fajta odvolal z funkcí. Případem bývalého šéfa NGP se policie podle mluvčího pražského městského státního zastupitelství Aleše Cimbaly nadále zabývá.

Soukupa i Fajta odvolal Staněk s tím, že oba pochybili v hospodaření svých institucí. Uvedl, že pochybuje o jejich schopnosti vést galerii a muzeum hospodárně, poukázal na výsledky kontrol v obou institucích. Důvodem trestního oznámení na Soukupa a Zatloukala byly okolnosti přípravy stavby Středoevropského fóra v Olomouci (SEFO), jež se chystá přes deset let. Na projekt vláda uvolnila 600 milionů korun. Fajtovi pak exministr vyčítal autorskou smlouvu na milion korun a dlouhodobé nájemní smlouvy uzavírané galerií.

Za svůj krok sklidil Staněk kritiku části odborné veřejnosti i spolustraníků a v květnu rezignoval. Prezident Miloš Zeman demisi nepřijal, premiér Andrej Babiš (ANO) proto navrhl jeho odvolání. Zeman o něm rozhodl v červenci.

"Trestní oznámení bylo na konci října odloženo s tím, že nedošlo ke spáchání trestného činu," řekl dnes k případu Soukupa a Zatloukala Hejtman. Trestní oznámení souviselo především s nákupem pozemků pro SEFO; podle ministra byly pozemky předražené. Předmětem vyšetřování mělo být také to, jak mohlo muzeum žádat o evropskou dotaci na projekt SEFO, když v té době nemělo vykoupené tři další parcely, na kterých se mělo stavět. "Mohlo se tak jednat o uvedení v omyl a tím pádem podvodné jednání," uvedla již dříve tehdejší mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl. Policie to však odmítla.

Trestní oznámení na Fajta policie nadále prošetřuje. "Trestní řízení v současné době zahájeno nebylo," uvedl Cimbala.

Oba bývalí ředitelé olomouckého muzea výsledek vyšetřování uvítali. "Vyjádření policie mě nemohlo překvapit, vždyť celá záležitost s trestním oznámením byla od začátku nesmyslná," uvedl Pavel Zatloukal. Muzeum vedl v letech 1990 až 2013 a výrazně se zasloužil o vybudování Arcidiecézního Muzea v Olomouci. Podobně vnímá závěr vyšetřování Michal Soukup, který vedl muzeum od dubna 2013 až do dubna letošního roku, kdy jej z funkce odvolal tehdejší ministr Staněk. "Nic jiného jsem nečekal, neboť jsme se žádných závažných ekonomických pochybení nikdy nedopustili," uvedl Soukup, který je nyní zástupcem ředitele Muzea umění.

Odložení trestního oznámení přivítal i současný ředitel Muzea umění Olomouc Ondřej Zatloukal. "Je to první a zásadní krok k rehabilitaci obou bývalých ředitelů, ale i celé instituce," uvedl Zatloukal. V tiskovém prohlášení muzea se k výsledku vyšetřování vyjádřil i ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který Staňka ve funkci nahradil 27. srpna.

"Jsem rád, že celá tato nešťastná záležitost je nyní definitivně uzavřena a vedení muzea se může opět plně soustředit na svou práci," uvedl. Za podané trestní oznámení se oběma bývalým ředitelům omluvil v září při návštěvě Olomouce s tím, že je přesvědčen, že se nedopustili trestného činu.

Podoba expozice středoevropského výtvarného umění - SEFO zatím není známa. Zaorálek projekt označil za mimořádně významný. Jeho podobu nechal v gesci muzea a architektonickou soutěž, již žádal jeho předchůdce, označil za riziko. Zástupci muzea dříve uvedli, že ve hře jsou dvě možnosti, a to současný návrh architekta Jana Šépky vybudovat expozici v proluce muzea v Denisově ulici, nebo využít prostory v opuštěných Hanáckých kasárnách. "O variantách se jednalo, poslední slovo bude mít ministr Zaorálek. Předpokládáme, že výsledek oznámíme v nejbližších dnech," řekl mluvčí muzea Tomáš Kasal.

Projekt SEFO stvrdili podpisem v roce 2008 v Olomouci zástupci zemí visegrádské skupiny. Expozice má představit moderní díla z celé střední Evropy. Centrální depozitář má pojmout až 200 000 uměleckých děl. Nyní muzeum vlastní 90 860 sbírkových předmětů s tržní hodnotou zhruba dvě miliardy korun.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy