Bývalý primář klatovské nemocnice si neuvědomoval, že dětem ubližuje. Policie případ odložila

ČTK ČTK
1. 2. 2016 14:14
Na bývalého primáře klatovského dětského oddělení Jiřího Havránka si stěžovali rodiče i pracovníci nemocnice, používal podle nich příliš trýznivé metody léčby. Policie jej obvinila z ublížení na zdraví z nedbalosti, psychiatrický posudek však dokládá, že lékař trpěl psychickou poruchou, a neuvědomoval si tak škodlivost svého počínání. Na jeho základě policie kauzu znovu odložila.
Foto: Thinkstock

Plzeň - Policie odložila případ bývalého primáře dětského oddělení klatovské nemocnice Jiřího Havránka. Psychiatři, kteří na něj vypracovávali znalecký posudek, dospěli k závěru, že lékař nebyl schopen rozpoznat škodlivost svého jednání a ovládat ho. Informovala o tom krajská policejní mluvčí Jana Tomková.

Na lékaře si stěžovali rodiče malých dětí kvůli údajně trýznivým léčebným zákrokům, jimž na přelomu let 2012 a 2013 podroboval jejich děti. Policie se případem zabývala dříve, už jednou jej odložila.

"Ve věci nejde o podezření z trestného činu a věc nelze vyřídit jinak, protože znalci dospěli na základě provedených znaleckých posudků z oblasti psychiatrie k závěru, že lékař nebyl schopen rozpoznat škodlivost svého jednání a své jednání ovládat," uvedla mluvčí.

Při léčbě působil dětem zranění

Usnesení o odložení věci podle ní dosud nenabylo právní moci. Je proti němu přípustná stížnost, která má odkladný účinek, dodala. Na policii přišlo asi deset stížností na Havránka. Rodiče si stěžovali, že neadekvátními zákroky způsobil jejich dětem bolestivá zranění - například opakovanými pokusy o zavedení kanyl. Proti jeho postupům se ozvali i někteří zdravotníci z nemocnice.

Bývalý primář byl podle dřívějšího vyjádření nemocnice zastánce invazivních výkonů, jako bylo zavádění centrálních žilních katétrů, které ale v klatovské nemocnici nedělají. Až po čase vedení nemocnice zjistilo, že lékař je psychicky nemocný a že o své chorobě při nástupu do práce v roce 2012 mlčel. Nemocnice ho donutila nastoupit léčení, pak se s ním dohodla na odchodu.

Klatovská nemocnice se už k věci nechce vyjadřovat. "Toto rozhodnutí nebudeme komentovat, teď už se týká pouze lékaře. Nemocnice se s rodinami pacientů, které měl poškodit, vypořádala loni," řekl mluvčí nemocnice Jiří Kokoška.

Nemocnice mimosoudní cestou odškodnila sedm rodin, i kvůli nim nechce o vyplacené částce mluvit. "I s ohledem na to, že i současné rozhodnutí policie je nepravomocné, byla aktivita nemocnice dohodnout se s rodinami na místě," dodal Kokoška.

Policie Havránka prověřovala od roku 2013 pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, kauzu ale nejdříve odložila, neboť lékař trpící psychickou chorobou nebyl podle znalců v době svého počínání příčetný, tedy ani trestně odpovědný. Státní zástupce ale později případ znovu otevřel. Bývalý primář obvinění vždy odmítal.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy