Bývalý primář klatovské nemocnice si neuvědomoval, že dětem ubližuje. Policie případ odložila

ČTK ČTK
1. 2. 2016 14:14
Na bývalého primáře klatovského dětského oddělení Jiřího Havránka si stěžovali rodiče i pracovníci nemocnice, používal podle nich příliš trýznivé metody léčby. Policie jej obvinila z ublížení na zdraví z nedbalosti, psychiatrický posudek však dokládá, že lékař trpěl psychickou poruchou, a neuvědomoval si tak škodlivost svého počínání. Na jeho základě policie kauzu znovu odložila.
Foto: Thinkstock

Plzeň - Policie odložila případ bývalého primáře dětského oddělení klatovské nemocnice Jiřího Havránka. Psychiatři, kteří na něj vypracovávali znalecký posudek, dospěli k závěru, že lékař nebyl schopen rozpoznat škodlivost svého jednání a ovládat ho. Informovala o tom krajská policejní mluvčí Jana Tomková.

Na lékaře si stěžovali rodiče malých dětí kvůli údajně trýznivým léčebným zákrokům, jimž na přelomu let 2012 a 2013 podroboval jejich děti. Policie se případem zabývala dříve, už jednou jej odložila.

"Ve věci nejde o podezření z trestného činu a věc nelze vyřídit jinak, protože znalci dospěli na základě provedených znaleckých posudků z oblasti psychiatrie k závěru, že lékař nebyl schopen rozpoznat škodlivost svého jednání a své jednání ovládat," uvedla mluvčí.

Při léčbě působil dětem zranění

Usnesení o odložení věci podle ní dosud nenabylo právní moci. Je proti němu přípustná stížnost, která má odkladný účinek, dodala. Na policii přišlo asi deset stížností na Havránka. Rodiče si stěžovali, že neadekvátními zákroky způsobil jejich dětem bolestivá zranění - například opakovanými pokusy o zavedení kanyl. Proti jeho postupům se ozvali i někteří zdravotníci z nemocnice.

Bývalý primář byl podle dřívějšího vyjádření nemocnice zastánce invazivních výkonů, jako bylo zavádění centrálních žilních katétrů, které ale v klatovské nemocnici nedělají. Až po čase vedení nemocnice zjistilo, že lékař je psychicky nemocný a že o své chorobě při nástupu do práce v roce 2012 mlčel. Nemocnice ho donutila nastoupit léčení, pak se s ním dohodla na odchodu.

Klatovská nemocnice se už k věci nechce vyjadřovat. "Toto rozhodnutí nebudeme komentovat, teď už se týká pouze lékaře. Nemocnice se s rodinami pacientů, které měl poškodit, vypořádala loni," řekl mluvčí nemocnice Jiří Kokoška.

Nemocnice mimosoudní cestou odškodnila sedm rodin, i kvůli nim nechce o vyplacené částce mluvit. "I s ohledem na to, že i současné rozhodnutí policie je nepravomocné, byla aktivita nemocnice dohodnout se s rodinami na místě," dodal Kokoška.

Policie Havránka prověřovala od roku 2013 pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, kauzu ale nejdříve odložila, neboť lékař trpící psychickou chorobou nebyl podle znalců v době svého počínání příčetný, tedy ani trestně odpovědný. Státní zástupce ale později případ znovu otevřel. Bývalý primář obvinění vždy odmítal.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy