Solární podvod za stamiliony. Úřad schválil rozestavěné dílo

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
29. 8. 2014 20:00
Policie obvinila čtyři lidi kvůli sluneční elektrárně na jihu Čech. Do podvodu se měli zapojit majitel, dodavatel stavby, revizní technik a úřednice. Ta dala razítko dřív, než podle zákona směla.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Nová obvinění přineslo rozplétání podvodů s licencemi na výrobu sluneční elektřiny. Státní zástupce a policie zahájili stíhání čtveřice lidí v souvislosti se stavbou jihočeské fotovoltaické elektrárny.

Její majitel, zástupce stavební společnosti, revizní technik a úřednice stavebního úřadu podle policie fingovali dokumenty tak, aby bylo možné elektrárnu “na papíře” spustit už před prvním lednem 2011, kdy ještě platily dvojnásobné výkupní ceny. Reálně však dílo ještě nebylo dokončené. Vlastníci elektrárny mohli podvodem v budoucnu získat až 200 milionů korun.

Informaci o zahájení stíhání potvrdil deníku Aktuálně.cz státní zástupce Radek Mezlík. "Mohu potvrdit zahájení trestního stíhání dalších čtyř osob v souvislosti se získáním licence na provoz velké solární elektrárny do konce roku 2010, přestože podmínky pro získání licence neměly být naplněny," řekl Mezlík, který případ dozoruje. Další podrobnosti však odmítl uvést.

Majitel a zhotovitel jsou podle obvinění stíháni pro podvod a hrozí jim pět až deset let ve vězení. Reviznímu technikovi, který jim měl pomáhat, pak stejně vysoký trest. Úřednice může jít za zneužití pravomoci za mříže na pět až 12 let.

Případ se podobá mediálně známé kauze elektráren synů chomutovského magnáta Zdeňka Zemka, ve které je obviněna i Alena Vitásková, ředitelka Energetického regulačního úřadu, který solární licence vydává. Pro elektrárny připojené do sítě po prvním lednu 2011 totiž začaly platit poloviční výkupní ceny elektřiny oproti předchozímu roku. Licenci však na poslední chvíli dostávaly podvodem i zcela nedokončené solární parky, výjimkou nebylo ani schválení dokumentace na Silvestra 2010.

Za dvacet let 200 milionů

Také v případě jihočeské elektrárny vydal revizní technik zprávu osvědčující bezpečnost dokončené elektrárny, přestože asi třetina nebyla vůbec osazena solárními panely. Obviněná úřednice stavebního úřadu pak ještě dříve povolila předčasné užívání stavby v době, kdy na elektrárně ještě panely vůbec nebyly. Detektivové ji původně podezřívali kromě zneužití pravomoci také z přijetí úplatku, to se však nepotvrdilo.

Zástupci majitele parku a zhotovitele pak podepsali předávací protokol, který je klíčový pro rozhodování regulačního úřadu o udělení licence. V dokumentu tvrdili, že je elektrárna dokončená, i když v době jeho podpisu nebyla hotova ještě ze dvou třetin.

Jak již bylo řečeno, elektrárnám zapojeným do sítě před rokem 2011 stát garantoval dvojnásobnou výkupní cenu. Díky tomu si majitelé elektrárny měli podvodem přijít na asi 20 milionů korun. Po dvaceti letech provozu by tak rozdíl v účtovaných cenách činil 200 milionů korun.

V Jihlavě a Olomouci

Kolem solárních podvodů je stále živo. Ve čtvrtek pod dozorem Mezlíkova kolegy Pavla Ježe z brněnské pobočky Vrchního zastupitelství v Olomouci navštívili protikorupční policisté sídlo Energetického regulačního úřadu v Jihlavě a jeho pobočky v Ostravě. “Jedná se o úkony trestního řízení v prvotní fázi, tudíž není možné věc komentovat. Mohu potvrdit provedení prohlídek v sídlech ERÚ v Jihlavě a Ostravě,” řekl Jež pro Aktuálně.cz.

Podle mluvčího ERÚ Jiřího Chvojky nebyl nikdo zadržen, v příkazu k prohlídce byly ale zmiňovány možné trestné činy různých osob. "Probíhaly tam také nějaké výslechy a předávání dokumentů,” uvedl mluvčí úřadu.

 

Právě se děje

Další zprávy