Policie odhalila superlaboratoř na amfetamin. Vyrobili ho 3,5 tuny a prodávali do Švédska

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 7. 2016 14:57
Kvůli výrobě amfetaminu policie zatkla sedm lidí. V odhalené laboratoři se vyrobilo nejméně 3,5 tuny amfetaminu. Ten se dodával do Švédska, kde by jeho prodejní hodnota byla zhruba jedna miliarda korun. Policie zadržela ve spolupráci se svými švédskými kolegy čtyři lidi v Česku a tři ve Švédsku. Sedmi obviněným hrozí deset až 18 let vězení.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Policie ČR

Praha - České a švédské protidrogové policejní týmy zatkly sedm lidí kvůli rozsáhlé výrobě amfetaminu. V Česku byla odhalena první laboratoř, která sloužila k výrobě této drogy. Podle znalců se v ní vyrobilo nejméně 3,5 tuny amfetaminu, jehož prodej by ve Švédsku vynesl téměř jednu miliardu korun. Droga z Česka zásobovala velkou část skandinávské země. Novinářům to ve středu řekl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Sedmi obviněným hrozí deset až 18 let vězení, tři z nich budou vydáni ke stíhání do Česka.

Čtyři lidé byli zadrženi v Česku na území Prahy a Libereckého kraje. "Dva se k trestné činnosti částečně doznali," řekla státní zástupkyně Petra Žílová. Podle žalobkyně je však vyšetřování teprve na začátku, jelikož se mezinárodní zátah uskutečnil před dvěma týdny. "Zatím nedokážu odhadnout, jak dlouho potrvá vyhodnocení jednotlivých stop a důkazů," podotkla Žílová.

Další tři lidé byli zadrženi ve Švédsku, kde působil i hlavní organizátor trestné činnosti. "Všechny ty osoby známe. Jsou zapleteni do podobných činů už deset dvacet let," řekl novinářům švédský vyšetřovatel Jimmy Arkenheim. Všichni budou vydáni k trestnímu stíhání do Česka, což by podle Žílové mělo být do 30 dní.

První tuzemská laboratoř na výrobu amfetaminu byla nedaleko centra Jablonce nad Nisou, kde pachatelé dokázali získat několik desítek kilogramů drogy při jednom výrobním cyklu. Podle Frydrycha dokázala vyprodukovat víc drogy než například v Česku mnohem známější varny pervitinu. Policisté v laboratoři nalezli 700 litrů chemikálií potřebných pro výrobu drogy a 600 litrů odpadu, který při výrobě vznikl.

Gang podle zástupců policejních sborů nejméně pět let zásoboval amfetaminem území téměř celého Švédska, zejména pak v okolí Malmö. Podle švédského detektiva je amfetamin tamní druhou nejběžnější drogou hned po marihuaně, závislí na této droze podle něj také páchají velkou část trestné činnosti v zemi. Jde hlavně o vloupání či loupeže. "Jejich životním stylem je kriminalita," řekl Arkenheim.

Sedm tun amfetaminu proti tuně pervitinu

V Česku amfetamin nekončil téměř vůbec, protože v tuzemsku je mezi závislými oblíbenější pervitin. Podle Frydrycha jsou obě drogy podobné, ale v Evropě je amfetamin užívanější. "V Evropě se ročně zachytí zhruba sedm tun amfetaminu proti jedné tuně metamfetaminu (pervitinu)," doplnil Frydrych.

Skupina pachatelů měla pečlivě rozdělené úlohy. Hlavní organizátor zajišťoval financování gangu a objednával drogu, další obvinění řídili kurýry, distribuci nebo vyráběli drogy. Gang ke vzájemné komunikaci nepoužíval mobilní telefony ani internet, členové se scházeli osobně na různých místech Evropy. "Proti nám stáli opravdu kvalifikovaní mezinárodní obchodníci s amfetaminem," podotkl Frydrych. České části gangu policie zabavila auta, nemovitosti a hotovost za více než 16 milionů korun.

Mezinárodní policejní tým, kam kromě Čechů a Švédů patřili také kriminalisté z Maďarska, na gang přišel v roce 2014. V Maďarsku se ale při souběžném zásahu, jako byl ve Švédsku a Česku, nepodařilo při domovních prohlídkách nalézt drogy, byly ale zajištěn důkazy, které by mohly kauzu pomoci objasnit. Už v minulosti tento tým zadržel sedm kurýrů amfetaminu a 93 kilogramů této drogy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy