Policie obvinila tři členy skupiny Ztohoven kvůli červeným trenkám na Hradě

Domácí Domácí
Aktualizováno 25. 2. 2016 11:42
Policie obvinila trojici členů Ztohoven, kteří v polovině září vyvěsili na Pražském hradě místo standarty červené trenýrky. Všichni jsou podezřelí z výtržnictví, krádeže a poškozování cizího majetku. Hrozí jim až tři roky vězení. Případ se původně řešil ve zkráceném přípravném řízení. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 ale v říjnu rozhodla, že má policie kauzu vyšetřit důkladněji.
Rudé trenky na Hradě.
Rudé trenky na Hradě. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Policie obvinila tři členy skupiny Ztohoven kvůli loňskému vyvěšení obřích trenýrek na Hradě z výtržnictví, krádeže a poškozování cizí věci. Informace deníku Právo potvrdil člen skupiny Petr Žílka. Trojici hrozí až tři roky vězení. Soudy dříve odmítly performery potrestat ve zkráceném řízení a případ vrátily policii. Skupina Ztohoven trenýrkami, kterými nahradila prezidentskou standartu, protestovala proti prezidentu Miloši Zemanovi.

"Náš advokát to (obvinění) dostal," uvedl Žílka. Dozorující žalobce Jan Lelek z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 pouze řekl, že policie rozhodnutí vydala, ale bližší informace zatím nechtěl uvést.

Obří červené trenýrky vyvěsili lidé ze skupiny Ztohoven 19. září na Pražský hrad, protože podle nich představují "standartu muže, který se nestydí za nic". Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček následně uvedl, že byla poškozena střecha a stožár a také se ztratila standarta, takže škoda činí téměř 100 tisíc korun. Údajně ukradená standarta, jejíž cenu policie vyčíslila na zhruba 33 tisíc korun, podle Ztohoven uletěla.

Případem se již loni zabývaly soudy v rychlejším, takzvaně zkráceném řízení, které se používá u méně závažných činů se sazbou do tří let. Policie v takovém případě pachatele neobviní, pouze mu řekne, z čeho je podezřelý, a žalobce nepíše obžalobu, ale navrhuje potrestání. Obvodní a následně i odvolací soud členy Ztohoven odmítly potrestat.

Soudkyně obvodního soudu v odůvodnění podle informací napsala, že případ nesplňuje nutné podmínky pro konání ve zkráceném řízení. Měla pochybnosti o vyčíslení škody i důkazech, že to byli právě podezřelí, kdo trenýrky vyvěsil.

Střecha Hradu podle soudkyně mohla být poškozena, ale ve spisu nebyly důkazy o vině performerů. Rozhodnutí soudů znamenalo, že se případ vrátil policii k došetření. Zda policie nyní přinesla přesvědčivější důkazy, zatím Žílka ze Ztohoven nevěděl. "Kvalita těch důkazů se samozřejmě ukáže až při prokazování," řekl.

Performeři vylezli na střechu Hradu po lešení, převlečeni za kominíky. Policisté zadrželi trojici až po činu. Snadno překonaná bezpečnostní opatření Hradu vyvolala kritiku, kvůli incidentu skončili ve funkci velitel Hradní stráže a šéf prezidentovy ochranky.

Skupina Ztohoven proslula intervencemi do veřejného prostoru. Z nejznámějších je akce Mediální realita, při které se napojila do televizního vysílání se simulovaným atomovým výbuchem. Na výstavě v Praze zase zveřejnila telefonní čísla některých politiků. Kvůli svým aktivitám se členové skupiny dostali již dříve do konfliktu se zákonem.

Akce "Rudé trenky" žije vlastním životem ve veřejném prostoru, to je pro nás mimořádně zajímavé, říká mluvčí Ztohoven Petr Žilka. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy