Policie obvinila Randáka kvůli úniku informací

Domácí Domácí
31. 10. 2012 8:38
Ze stejného trestného činu byla obviněna ještě bývalá zaměstnankyně Úřadu vlády
Karel Randák.
Karel Randák. | Foto: Michal Žák

Praha - Policie obvinila člena protikorupčního fondu a uchazeče o kandidaturu do prezidentské funkce Karla Randáka a bývalou zaměstnankyni Úřadu vlády kvůli úniku informací o odměnách šéfky kabinetu premiéra Nagyové.

Trestní oznámení podal přímo Úřad vlády. Jeho mluvčí Michal Schuster ČTK řekl, že vyšetřování nebude nijak komentovat.

Randák deníku Aktuálně.cz informaci potvrdil a uvedl, že jej policie stíhá pro tzv. přečin. Celou policejní akci jednoznačně spojil se svou prezidentskou kandidaturou.

"Tento krok policii umožnil mimo jiné nasadit například odposlechy," řekl Randák, který obvinění považuje za nesmyslné a podal proti němu stížnost.

Současně ukázal prstem na premiéra a prohlásil, že policie v obvinění vychází z Nečasovy verze. Premiér byl totiž ze zveřejnění výplatní pásky své nejbližší spolupracovnice vrcholně rozladěn a zákulisní informace z Úřadu vlády únik připisovaly právě Randákovi.

Podstata Randákova obvinění podle zjištění Aktuálně.cz spočívá v tom, že od osoby pracující na Úřadu vlády převzal výplatní pásku Jany Nagyové a dál ji měl distribuovat. Nagyová se tímto postupem cítila poškozená.

Jaké důkazy policie pro toto tvrzení má, obvinění neobsahuje. Ani státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárka Pokorná nechtěla Aktuálně.cz komentovat, z čeho se při obvinění vychází.

Zároveň potvrdila, že druhou obviněnou osobou je bývalá úřednice z Úřadu vlády. Bývalému šéfovi rozvědky podle ní hrozí až pětileté vězení.

Randákovo stíhání není zatím pravomocné, o stížnosti ještě státní zastupitelství nerozhodlo. Úřednici již žalobci stížnost zamítli.

Nečas: moji lidé dřou jako koně

Výplatní lístky Jany Nagyové zveřejnil v lednu letošního roku deník Insider. Nejbližší spolupracovnice Petra Nečase si podle nich například jen v březnu loňského roku přišla spolu s odměnami k hrubé mzdě ve výši kolem 273 tisíc korun.

"Konkrétně ve zmiňovaném březnu inkasovala k základnímu platu 33 590 korun ještě odměnu ve výši 190 tisíc korun. K tomu je třeba připočíst ještě 49 600 na příplatcích. Sečteno podtrženo: za březen poslal Úřad vlády Janě Nagyové na účet 190 tisíc korun. V hrubé mzdě to dělalo 273 tisíc korun," píše Insider.

Jana Nagyová vede ve Strakově akademii Nečasův kabinet, oficiálně se její funkce jmenuje vrchní ředitelka Sekce kabinetu předsedy vlády. Ten má - pro porovnání - měsíční plat bez náhrad 150 400 korun, prezident pak 186 700 korun.

Na stranu své podřízené se po několika dnech vymlouvání nakonec postavil premiér Petr Nečas. "Moji lidé dřou jako koně. Standardně 12 hodin denně. K tomu často i víkend," bránil  vysoké odměny svých podřízených.

Blíží se novela zákona

K obvinění Randáka, který v poslední době společně s protikorupčním fondem Karla Janečka zveřejnil několik případů souvisejících s korupcí nebo zneužitím pravomoci, dochází v době, kdy vláda bude projednávat novelu zákona o svobodném přístupu k informacím, kde jedním z bodů je změna způsobu zveřejňování platů státních úředníků.

Kromě zachování současného stavu jsou ve hře dvě další možnosti - buď budou moci být zveřejněny platy každého zaměstnance státní správy bez výjimky (což se nejeví jako příliš pravděpodobné), nebo budou konkrétně určeny pozice, u nichž to bude možné.

 

Právě se děje

Další zprávy